Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '14

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1469
 

Mutluluk Virüsünü yayalım

Mutluluk Virüsünü yayalım
 

Hepimiz yaşamımız boyunca mutlu olmak isteriz. Mutlu olmak için çalışırız, ilişkiler kurarız. Kimimiz mutluluğu bulmak adına dünyayı gezeriz; bazılarımız leziz yemekler yapar, yemek yer ve daha birçok aktiviteyi mutlu olmak için yaparız. İnsanın varoluşundan günümüze kadar mutluluk üzerine kitaplar yazıldı, çizildi. Sanatçıların gözünden mutluluk resmedildi, heykeller dikildi. Peki mutluluk nedir? Mutluluğun genel bir tanımı var mıdır? Yoksa mutluluk bireysel bir olgu mudur? Tüm yaşamımızda kesintisiz mutlu olabilir miyiz? Yoksa zaman zaman mutsuzlukla baş başa kalıp onun soğukluğuyla yüzleşmek durumunda mıyız?

Mutluluğun sözlük anlamına baktığımızda; “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, mut (I), ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik.” açıklaması karşımıza çıkıyor. Sözlükteki tanıma göre bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli ulaşmak mümkün müdür? Ya çok fazla şeye özlem duyuyorsak, ya hasretini çektiklerimizin tamamına ulaşamazsak? O zaman mutsuz mu yaşayacağız? Acaba mutlu olmanın bir formülü var mıdır?               mutluluk                 

                                           

Dünyaca ünlü liderler, bilim insanları, sanatçılar mutluluğu kendilerince yorumlayıp tanımlamışlar. Bu tanımlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Mahatma Gandhi mutluluğu; “Ne düşündüğün, ne söylediğin ve ne yaptığının bir harmonisidir” şeklinde açıklıyor.

Aristo’ya göre; “Yaşamın anlamı ve amacı; insan mevcudiyetinin tüm hedefi ve sonu mutluluktur.”

Amerikalı yazar Denis Waitley’e göre mutluluk; “Her dakika aşk, lütuf ve minnet duygusu ile yaşamanın spiritüel tecrübesidir.”

Descartes’in mutluluk tanımı; “Tam bir ruh memnunluğu ve iç hoşnutluğudur.”

Eflatun; “Mutluluk, her zaman yücelikleri düşünmektir.”

Hz. Mevlana’ya göre; “Mutluluk, gidilen yolun üzerindedir, yolun sonunda değil. Yolun sonunda olsa, ona varıldığında yol bitmiş ve vakit de geçmiş olurdu. Mutlu olmanın zamanı ise bugündür, yarın değil.”

Fransız yazar ve filozof Albert Camus; “Mutluluk, bizi zorlayan kadere karşı kazanılan zaferlerin en büyüğüdür.”

Hz. Musa: “Mutluluk; insanın benliğini Firavunvari tutkulardan ve hırslardan kurtarmasıdır.”

Hz. İsa: “Mutluluk; geçmişi unutmak, içinde bulunulan anı hoş görmek, geleceği düşünmemekle mümkündür.”

Hz. Muhammed: “Mutluluk; hayatı olduğu gibi anlamak ve kabul etmek, zorluklarına katlanarak bunları aşmak için çalışmaktır.” şeklinde tanımlamış.

Düşünürlerin, yazarların, peygamberlerin yukarıdaki mutluluk tanımlarından yola çıktığımızda acaba günümüz koşullarında mutluluk kodlarımız gerçekten böyle mi? Yoksa birey olarak geliştirdiğimiz farklı mutluluk kodları var mı?

                                                      mutlu-fil 

Hız ve teknoloji çağında Hz. Mevlana’nın dediği gibi mutluluğu yarına ertelemeden tam da bugün yaşamayı başarabiliyor muyuz? Bugün mutlu olmak için neler yapıyoruz?

Hz. Musa’nın belirttiği gibi Firavunvari tutkulardan ve hırslardan kendimizi kurtarıp mutlu olabiliyor muyuz? Yoksa anlık tutkularımızın ya da hırslarımızın girdabına kapılıp bulanık suların dibinde mutluluğu bulamadan, sadece arayışla mı tüketiyoruz ömrümüzü?

Hz. Muhammed’in işaret ettiği gibi tüm başımıza gelenleri kabul edip bağrımıza basabiliyor muyuz? Zorluklarla karşılaştığımızda üstesinden gelmek için çaba sarf ediyor muyuz? Yoksa kendimize ders çıkartmak yerine yaşadıklarımıza lanetler yağdırıp, mutsuzluğu mu, yaşama öfkeyle diş bilemeyi mi tercih ediyoruz?

                                                         mutlu-couple 

Mutluluğun aslında bir ruhsal halden, duygu durumundan ibaret olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu ruhsal hali yaşama karşı bakış açımız doğrultusunda şekillendiriyoruz. Mutsuz ruh halinden mutlu ruh haline bakış açımızı değiştirdiğimiz anda geçebiliriz.Gelin birlikte MUTLULUK köşemizde kesintisiz, sürekli mutluluğu hissedebilmek adına paylaşımda bulunalım.

Her insan mutluluğu hak ediyor; yeter ki mutlu olmak isteyelim, inanalım ve çaba gösterelim.

Kesintisiz mutluluk hakkındaki hikâyelerinizi, denemelerinizi, şiirlerinizi, kitap incelemelerinizi ve varsa daha farklı yazılarınızı, fotoğraflarınızı, resimlerinizi bizimle paylaşın; biz de yayınlayalım.

İnsanların birbirine bulaştıracağı en güzel virüsün mutluluk olduğunu hissediyorum; yazdıkça, okudukça, paylaştıkça mutluluğumuzun çoğalacağına yürekten inanıyorum.

kitapsefasi.com sitesinde ‘Mutluluk’ köşemde yayınlanmasını istediğiniz tüm postalarınızı info@kitapsefasi.com adresine gönderebilirsiniz.

Sevgiyle ve mutlulukla kalın.

Hikmet Gedikli 

www.hikmetgedikli.com

http://kitapsefasi.com/?p=685

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 316
Kayıt tarihi
: 15.08.13
 
 

1976 yılında Kayseri’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü‘n..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster