Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
47
 

Mutluluk

İsterseniz önce mutluluğun bir tarifini yapalım.

Mutluluk, “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, saadet, bahtiyarlık.” (Türkçe Sözlük).

Mutlu insanların en önemli özelliği “şükür” imiş. Ne pul ne para. Buna minnettar olmak da diyebiliriz.

Mutlu insanlar diğer insanlardan ne daha zeki ne de daha zengin. Zekâ, akıl ve para mutluluk için gerekli ama yeterli değil. Hatta bazen bunların mutluluk için engel bile olabildiğine şahit oluyoruz. Bazı çok zeki insanların psikolojik hastalıklara daha yatkın olduğunu, zenginliğin ise insanlara bazen mutsuzluk verebildiğini görüyoruz.

Eskiden mutluluk doğuştan kazanılan bir şey sanılırdı ama yapılan araştırmalar bunun böyle olmadığını gösterdi. Hayatta yaşadığımız olaylar ve bizim bunlara nasıl reaksiyon verdiğimiz mutluluğumuzu belirliyor. Mesela aynı olay kimimizi mutlu ederken, bazılarımızı mutsuz edebiliyor…

Tekrar zenginliğe dönecek olursak, ülkelerin mutluluk sıralamasında dünyanın en zengin ülkelerinin ilk sıralarda yer almadığını görüyoruz. Mesela 2012’de yapılan bir araştırmada gelir bakımından 17. Sırada olan Danimarka 1. sırada yer alırken, dünyanın en zengin ülkesi Amerika 12. Sırada yer alabilmiştir.

Mutlu insanlar, daha pozitif, daha iyimser, daha kibar, daha affedici ve kanaatkâr imişler.

İşin ilginç yanı sıcak iklimlerde ve güneyde oturanlar da ülkenin diğer yerlerine göre daha mutluymuş. Bunun nedeni güneş ışınlarının insan psikolojisi üzerine olan olumlu etkileridir.

Mutluluğun yaşla da ilişkisi var. 50 yaşından sonra insanlar kendilerini daha mutlu hissediyor.  Tabi 40’ından sonra yaş kemale eriyor ve duygusal zekâ da pik yapıyor.

Müzik dinlemek, seks ve duyguların makul düzeyde açığa vurmak da insanları mutlu ediyor.

Gülmek, komedi filmleri izlemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor, enfeksiyonlara karşı direnci artırıyor. Tam aksine drama filmi izleyenler gerilim yaşıyor ve vücut damarları büzüşüyor.

Ayrıca mutlu olmak için hayatta karşılaştığımız üzüntüleri de yaşamak gerekiyor. Çünkü üzüntüyü bastırmak ya da yok saymak beraberinde birçok olumlu düşünce ve duyguları da silip süpürüyor.

Mutluluk hormonları

Uygun koşullarda beyinden salgılanan serotonin, endorfin, oksitosin ve triptofan gibi hormon ve maddeler iyi hissetmemizi sağlar. Oksitosin aynı zamanda aşk, huzur ve merhamet hormonudur. Mesela açık ve temiz havada yürüyüş yapmak serotonin hormonunun salgılanmasına neden olur ve kendimizi mutlu hissederiz.

Bir başka örnek; hindi, çikolata, tavuk, nohut, semizotu gibi yiyecekler triptofandan zengindir ve mutlu olmamızı sağlar.

Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Dr. Atanur Yıldız

14 Kasım 2015

Kocaeli 

 

ilhan Aydın bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben hiç şükretmem, demek ki mutlu değilim.

Kerim Korkut 
 10.11.2019 19:56
Cevap :
Ben sizin mutlu olduğunuzu düşünüyorum. Teşekkürler.   11.11.2019 7:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3122
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 280
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster