Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
205
 

Mutlulukta Dünya üçüncüsü Türkiye. ne mutlu mutluyum diyene!

Mutlulukta Dünya üçüncüsü Türkiye. ne mutlu mutluyum diyene!
 

Yapılan araştırmalara göre mutlulukta dünya 3.sü biz mişiz. 'Mişiz' diyorum çünkü bu herkes için böyle olmayabilir. Peki gelelim mutluluğun sırrına. Neden mutluyuz. Araştırmalarda mutluluğun sırrı evlilikten geçiyormuş. Evli olan insanlar, evli olmayanlara oranla daha mutlu olduklarını belirtmiş. Bu araştırma nerde yapıldı hangi kesim çözemiyoruz ya da bilmiyoruz. Ne kadarı geçerlidir ne kadarı asparagastır bilemiyoruz ama 'MUTLU' olmada 3.isek ne mutlu bize :)

Geleneksel aile yapısı da mutlu olmanın bir etkeni olarak savunuluyor araştırma verilerinde. Koruma içgüdüsü bir çatı altında toplanma ve aile bağları aklıma Asmalı Konak dizisini getiriyor. Tabi onlar aşiretti. :) Başlarına gelen onca kötü olaydan sonra bile aile bağları kopmamıştı, izleyenler bilir. Bir örnekle bu duruma esprili yaklaşmak istedim. Nitekim araştırma sonuçlarından biri de 'PARAYLA SAADET OLMAZ' imiş. Pekala parayla saadet olmuyor bence bu cevabı gerçekten içten olarak verenlerin sayısı gerçeği yansıtmıyor. Ya da evli değiller.  

Mutluluk çok içsel ve göreceli bir kavram araştırma da insanların verdiği cevapların yanısıra neden mutlu oldukları da göz önüne alınmalı. Birini mutlu eden bir durum bir başkasını mutlu etmeyebilir.

Öyleyse mutluluğun formülü nedir ?

Ben konuya farklı açıdan bakmak istiyorum. Hayatımda her zaman farklı açıları edinmeye ve gözlemlemeye çalışırım. Edward Newton'un Mutluluğun formülü, gerektiğinde önemsiz şeylerle meşgul olabilmektir sözüne fazlasıyla katılıyorum. Önemsiz de olsa bana bir yarar sağlamasa da eğer yapacak bişeyim varsa mutlu olurum. Rutin hayatı sevmedim hiç.  Heraklitos'un 'Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir' sözü bana hep ilham vermiştir. Yenilik ve yinelik mutluluğun kaynağıdır (bana göre). Herakleitos'un bir diğer sözü 'Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz' benim anlatmak istediklerimin bir özeti belkide.
 
Saygılar
 
Ekler/Alıntı:
 
DÜNYANIN MUTLULUK TABLOSU
 
1 Endonezya %51
2 Hindistan % 43
2 Meksika %43
3 Türkiye % 30
3 Brezilya % 30
4 ABD %28
4 Avustralya % 28
5 Kanada % 27

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2984
Kayıt tarihi
: 11.01.12
 
 

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü'nden mezun oldum. Ayrı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster