Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
495
 

Muz Cumhuriyetinden sevgilerle

Muz Cumhuriyetinden sevgilerle
 

Nereden başlasak bilmiyorum ama memur maaşlarıyla ‘vira bismillah’ diyelim.

Memur maaşları konusunda ne kadar bilginiz var sevgili referandum uzmanı dostlarım? Referandumda tek satır bile okumadan Başbakana oy veriyorum düşüncesiyle sosyal yaşantımıza ipotek koyan sevgili dostlar, zamlı maaşlarımızdan ne haber? Doğru ya sizi ne ilgilendirir değil mi? Sonuçta siz o dönem bize bir jest yaptınız ve geldi geçti artık. Böyle durumlarda aklıma hep Kahpe Bizans filminden bir cümle geliyor. Kendisini kurtarma girişimlerinden sonra hep daha kötü şartlarda yaşamak zorunda bırakılan süper gazinin feryadı; Bir daha beni kurtaranın anası babası ölsün! Yeni yıla gireli iki ay oldu. Zamlardan ses yok ama daha kötüsü zammı alamayan memurdan da ses yok. Adamlar bu kadar memnun kalınacağını bilselerdi yıllardır hiç vermezlerdi zammı. Ne diyorduk? Muhalefeti boş verin, en ufak aksi seda susturuluyor, sindiriliyor millet. Gözünüz aydın dostlar, olduk nihayet. Gerçi bakanımız bugün müjdeyi vermiş, Nisan ayına ‘belki’ yetişir diye. Ne diyelim, Allah razı olsun…

Aslında aklımın ermediği bir başka konu daha var sevgili okuyucu. Fikirlerini paylaşmak konusunda bonkör olursan sevinirim. Sürmekte olan bir soruşturma ya da dava konusunda konuşmama diye bir kural var ya anladığım kadarıyla, o ne menem bir şeydir ben çözemedim. Mesela paşalar, kuvvet komutanları, rektörler, gazeteciler derken en son eski bir genelkurmay başkanı da tutuklanıyor ve eleştirenlerin ağzını, adalete saygı diyerek tıkıyor ya sevgili iktidarımız, Mit müsteşarı konusunda nasıl oluyor da o adalete saygı kavramı hafiften esniyor? Yasa dediğin şey polisin gelip senden birinin kapısını çalmasına kadar mı yani? Neyse, Allah’tan, futbolda şiddet konulu yasa olayında da neredeyse oy birliğiyle kabul ettiği kanunu birkaç ay sonra el birliğiyle çökerttiler de bu olaylara fazla şaşırmaz olduk. 

Futbol deyince, futboldaki gelişmeler de güzel değil mi? Şikeyle suçlanan kulüpler, aralarından bir başkan seçip kendilerini aklamaya karar vermişler. Formül olarak da ‘birkaç sene Avrupa’ya gitmeyiz’ mantığına odaklanmışlar anlaşılan. Hatta başkan adayı Demirören, Türk Futbolunu ezdirmeyeceğiz gibi bir söylemde bulunmuş. Ne yapsındı? Popülist söylemlerin ve şoven tavırların prim yaptığını çözmeyen bir o mu kalacaktı? Aziz Yıldırım’ın 14 Şubatta yapacağım savunmamla yer yerinden oynayacak açıklamasının ardından, savunma denilen şeyin, aslında şike yapan başkaları da vardı da bir biz yakalandık şeklinde neticelenmesi de kel başa şimşir tarak oldu artık bu düzen içerisinde. Aslında benim bu konudaki önerim, Galatasaray’ın lig düşürülmesidir. Yani madem herkes bu kadar saf ve temiz, o düşsün bari. Altı üstü bir emrine bakmaz mı Başbakanımızın? Başbakanla ne alakası var demeyin! 

Yasalar aksini söylese bile, dile dökülenlerle anlıyoruz ki muhteşem demokrasimizin tek küçük gediği Başbakanımızın kontrolü fazlasıyla elinde tutması. Nereden mi biliyorum? Hakan Şükür söyledi. Meclis Başkanının yetkisine giren Trt yorumculuğu hususunda Başbakanımızdan izin aldığını belirtti.

Ne diyordu Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski Eşbaşkanı  Joost Lagendijk? Türk olsam herhalde çıldırırdım. Adamcağız ne güzel de tercüman olmuş hislerimize? Hem de Türk olmamasına rağmen, eş durumundan tanışıklığıyla ne güzel özetlemiş durumu.  

Şimdi sonuca bağlamak gerekiyor sanırım. Ama sonuç konusunda tereddüt içindeyim. Muhalif yazıların didik didik edilip yasadışı şeyler arandığını bildiğim için tereddüt ediyorum. O yüzden sonunu seçmeli yapmak istiyorum. Eğer bu saçmalıkların yaşandığı yere Muz Cumhuriyeti demek suçsa öyle bir şey demiyorum, estağfurullah. Ama suç değilse, Muz Cumhuriyetinden sevgilerle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 779
Kayıt tarihi
: 28.08.10
 
 

Spor, edebiyat ve farkında olan bir vatandaş olmak için elbette ki gündem, ilgi alanlarım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster