Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
5333
 

Muzaffer İzgü'nün 'Zıkkımın Kökü' isimli kitabına sansür!

Muzaffer İzgü'nün 'Zıkkımın Kökü' isimli kitabına sansür!
 

Son günlerde yasaklama üstüne yasaklama geliyor…

Bu da demek oluyor ki; ‘Dindar ve kindar’ bir nesil yetiştirmek için gerekiyor diyelim…

Size önce Zıkkım ile ilgili bilgiler verelim.

Zıkkım cehennemde yaşayan bir bitkidir)

Karşımızda ki kişiye zıkkımın kökünü ye dediğimiz zaman ona bir nevi beddua etmiş oluyoruz.

Zıkkımın kökünü ye demekle cehenneme git demek arasında pek bir fark yoktur.

Biliyorsunuz dinimizce beddua etmek doğu bir şey değildir.

Bir de Muzaffer İzgü’nün “Zıkkımın Kökü” diye romanı vardır.

Bu romanın filmi de çekilmiştir…

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü’nün Adana’daki bir gecekondu mahallesinde geçen çocukluğunu anlatan romanıdır.

Mizah ve dram öğeleri yer alan romanda, yazar, yoksulluk içinde geçen çocukluk ve gençlik dönemini anlatır.

Okuyucu, yazarın sürükleyici anlatımıyla onun ilk aşkıyla tanışır, ayrılıklarını izler, acılarını hisseder ve ailesi ile arasındaki ilişkiye karışır. 24. baskısını yapan eser, 1992 yılında filme de alınmış; yurtiçi ve yurtdışındaki film festivallerinde pek çok ödül almıştır.

Bu kitapla konunun ne alakası var diye soruyorsanız eğer,  var, hem de çok var...!

Bu kitap ‘Dindar ve Kindar’ nesil yetiştirmenin önündeki engellerden birisi!..

Kitapla ilgili yeni bir yasak kararıyla karşı karşıyayız. Sansür almış başını gidiyor!

Gelelim Zıkkımın Kökü kitabının sansürlenmesine ve sansürleyenlere…

Olay şöyle gelişir:

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde bulunan Ziya Gökalp İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Saadet Kermen, 7. sınıf öğrencilerine Muzaffer İzgü’nün “Zıkkımın Kökü” adlı kitabını okuyup özetlemelerini performans ödevi olarak verin. Bir velinin konuyla ilgili "şikâyetini" değerlendiren Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık oluruyla komisyon oluşturur  Bu komisyon kitabı yasaklar!..

Gerekçe mi?

"Ergenlik çağındaki öğrenciye uygun değil"
Komisyon, “Zıkkımın Kökü” adlı eseri inceleyerek “Bahsi geçen okul öğrencisinin sınıf düzeyi dikkate alındığında, ergenlik döneminin ve cinsel gelişimin ön plana çıktığı bu dönemde, her bireyin hazır bulunuşluk ve algılama düzeyi farklılık yarattığından 7. sınıf seviyesine uygun farklı bir kitap önerilmesinin daha yararlı olacağı” kararına varır.

Bu karar 4 Ocak 2013 tarihli yazıyla 7 Ocak 2013 tarihinde performans ödevini veren öğretmen Saadet Kermen’e tebliğ edilir.

Muzaffer İzgü bu karar için ne demiştir?

 "Yasakçı kafanın ürünü"

Fazla söze gerek var mı?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende Saadet öğretmenin öğrencisiyim ve bu kitabın yasaklanmasına karşıyım.Bu kitapta anlatılmak istenen Muzaffer İzgü'nün ne gibi zorluklarla ne duruma geldiği.Ama bazı veliler kitabın görmek istediği yönünü görüyor.Bu da biz çocukların kitap okumasına engel oluyor.Biz de bu yasağa boyun eymeyeceğiz.Çünkü kitap okumak bizim en doğal hakkımız. Lütfen bu kitabı görmek istediğiniz yönden değil de asıl anlatılmak istenene karşı yargılayın. Biz de bu yasağa karşın daha fazla kitap okuyacağız !

Nursema Demir 
 16.01.2013 15:42
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.01.2013 10:18
 

Kıymetli Mesut KARİP :O resimler niye gidip kağıtlara yapışmış,onu kim yazmış..Kağıda yazı yazmak, Resim yapmak, YASAKTIR..Selam ve saygılar sunuyorum...

Mehmet Burakgazi 
 14.01.2013 22:08
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Sahi kim yazmış? Selamlar, saygılar...  15.01.2013 10:35
 

Bu çocuklar da "yasakçı kafanın ürünü" olur,öyle yetiştirilirler.Şimdi biz bu az gelişmiş ebeveyne, bu yaştaki bir ergenin mastürbasyon yaptığını söylesek, çocuğunun ders çalışmak bahanesi ile arkadaşları ile bir araya gelerek "porno" içerikli filmler izlediklerini söylesek(çocuklar bunun adına korku filmi derler:))tefe koyar bizi,çocuğunun da bunları yapma ihtimalini kabul bile etmez. Çünkü bu zihniyeti bozuk ebeveynler, bu yaştaki bir çocuğa cinsellik konusunda hiç bir eğitim veremeyecekleri gibi, konuşmazlar da.O şimdi ortalığı velveleye verdi ya, çok büyük bir şey yaptı!!Çocuğu da mutlaka, ne bu kitabı, ne de başka kitapları kesin okumayacaktır,hatta merak bile etmeyecektir...(bu arada zıkkımın kökü, bizim buralarda zakkum ağacının kökü diye tabir edilmekte. Dolayısıyla bu çiçekleri zehirli bitkinin kökü de zehirli olduğu için, zıkkımın kökünü ye,denilen şey aslında "zehir ye" anlamını taşımaktadır.:)Sevgiler.

Berra 
 14.01.2013 11:06
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. her ülke hak ettiği şekilde yönetilirmiş. Bu ülkeye 1961 Anayasası bile iyi gelmedi. Selamlar, saygılar...  15.01.2013 10:38
 

Şimdi sanırım bu konuda da hayli bir bilgi kirliliği var. Çünkü daha geçen gün tv.de hem de Milli Eğitim Bakanının bizzat kendisi, gayet açık ve net olarak önceki o 3 kitaba yasak filan gelmediğini söyledi. Bu yönde medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını üstelik de hakikaten son derece makul ve düşününki bende bile bir soru işareti bırakmayacak şekilde ifade etti. E o zaman bunların hangisine inanacağız? Medyaya mı, Bakana mı? Medya da gerçekler konusunda ve doğru haber konusunda pek de güvenilir olmadığına göre? Bilemiyorum yani ama, sanki medya da bu konuyu abartıyor gibi geliyor bana. Çünkü bir de şu var, sakıncalı bulunmak başka şey, yasaklanmak da başka şeydir. Hee denebilirki Bakan da gelen tepkiler üzerine yasaklama kararını geri çekti... Yok, bunu da makul ve mantıklı bulmam açıkçası, yasaklayacak olsa zaten yasaklar, şimdiye kadar hangi tepkiye bakıyorlar da buna bakacaklar, öyle değil mi? Onun için bence bu konuda bir tuhaflık var. Selam ve saygılar..

Filiz Alev 
 13.01.2013 5:02
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Dindar ve kindar bir nesil yetiştirmek için bunlar gerekli mi? Selamlar, saygılar...  15.01.2013 10:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3005
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster