Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '07

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
7400
 

Müze Gemilerimiz / Pirireis Denizaltısı

Müze Gemilerimiz / Pirireis Denizaltısı
 

Geçtiğimiz cumartesi günü ziyaret ettiğim müze gemilerde bir çok fotoğraf çektim. İnciraltı, müze gemilerin varlığından haberi olan ziyaretçilerin akınına uğruyor adeta. Hele ki cumartesi ve pazar günleri ziyaretçi rekoru kırılıyor. Daha önceki iki ziyaretim de cumartesi günü olmuştu. Ailece geldiğimiz ilk ziyaretimizde, Temmuz sıcağında, gemiye girene kadar tam bir saat dışarıda beklemiştik. Her iki ziyaretimde de fotoğraf makinam yanımda değildi.

24 Kasım 2007 Öğretmenler Günü'nün cumartesi gününe tesadüf etmesi hoş bir rastlantı idi, ancak oldukça fazla ziyaretçi olduğu için gemilerin ziyarete açık bazı bölümlerinin fotoğraflarını hem çekemedim hem de iyi çekemedim. Ziyaret sonunda görüştüğüm Nöbetçi Astsb. hafta içi daha sakin olduğunu söyleyince yeniden gelip gelmeme konusunda önce karar veremedim. Pazartesi ve salı ziyaret günü olmadığı için bekledim. İnciraltı'na müze gemileri yeniden, üçüncü kez ziyaret etmeye salı gecesi karar verdim, hazır olan ve beklettiğim İnciraltı'nı tanıtan yazımı da o an yayınladım.

Çarşamba günü sabah 09:00 da İnciraltı'na geldim. Müze Komutanları ile görüşerek çekeceğim fotoğrafları Milliyet/İnternet/Blog'da yayınlayacağımı anlattım. Dolayısıyla kendilerine Milliyet Blog hakkında bilgi verdim. Gerek Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve gerekse onun değerli Komutan, Subay, Astsubay, Er ve Erbaşları ile ilgili isim ve görüntünün, yazı ve fotoğraflarımda yer almayacağını, sadece deniz, denizcilik ve her ne kadar şimdilerde müze de olsa gemilerimizi Milliyet Blog üye ve Milliyet okurlarına tanıtmak amacıyla yapmak istediğimi söyledim. İnsanlarımızın yüreklerinde deniz ve denizciliğimize duydukları özlem ve sevgiye yazı ve fotoğraflarla bir parça katkı sağlayabilirsem mutlu olacağımı da ayrıca ifade ettim.

Bütün bu gelişmelerden sonra gezi güzergahında bana yardımcı olacak bir denizcimizle birlikte gemileri dolaştım, anlattıklarından aklımda kalabildiği kadarıyla not aldım, internette bulabildiğim kadar bilgi edindim.

Önce Karşıyaka'dan başlayıp ve İnciraltı'nda son bulan kısa bir İzmir turu yapacağız, ardından Pirireis denizaltısını birlikte gezeceğiz. Pirireis denizaltısı ile daha çok öğrenmek istedikleriniz için sayfanın en altında bulunan linkler size yardımcı olacaktır. Aşağıdaki link'e tıklarsanız gezimizi başlatabilirsiniz.

Fotoğraflara (ileri) butonu ile tek tek bakarsanız daha çok keyif alacağınızı sanıyorum.

https://get.google.com/albumarchive 


Göreceğiniz gibi denizaltıda görev yapmak sanıldığı gibi kolay değil.

Tüm denizcilerimize saygı ve sevgilerimle,

 

Milliyet / Ege'nin konu ile haberi:

http://www.milliyet.com.tr/2007/11/02/ege/ege03.html

Piri Reis denizaltısı ile ilgili bilgiler

http://denizaltici.org/tcgpirireis/tarihce.html


resim: Pirireis denizaltısı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel hazırlamışsın İlyas ağabey ellerine sağlık.Bloğunu okuyanlara bende sesleniyorum mutlaka görmeleri gereken bir müze.Saygılar,selamlar...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 03.12.2007 3:24
Cevap :
Sağol Murat kardeşim. İnciraltı'na yolu düşenlerin muhakkak ziyaret etmesini hep öneriyorum. Ancak bunu yapamayacak olanlar, mecburen fotoğraflara bakarak idare edecek, değil mi? Sağlıcakla kal.  03.12.2007 14:02
 

yine araştırmacı-gazeteciliğinizi ön plana çıkartmışsınız, güzel bilgi ve resimler için teşekkürler.

erol aslan 
 02.12.2007 23:57
Cevap :
Ben teşekkür ederim. Sırada TCG Ege Gemisi var. Görüşmek üzere, saygı ve sevgilerimle.  03.12.2007 1:48
 

Gezme hbususunda,benden kalır yerein yok hani.Seni zayaret edeyim dedim.Kapılar olmuş duvar.Fıstıkçımnın üstü değil miydi yeriniz? Selamlar.

Muzaffer Cellek 
 30.11.2007 14:48
Cevap :
Ağabey gezmek kim ben kim? Bana fotoğrafları getiriyorlar :) senaryo yazıyorum. Bak şimdi seninle telefonla da görüştük. Yani yerimdeyim. Beklerim Muzaffer ağabey, gelirken fotoğraf getir yazalım bir şeyler. Saygılarımla,  30.11.2007 14:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2442
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster