Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '07

   
  Kategori
  Müzik
  Okunma Sayısı
  4265
   

  Müziğin anlamı..

  Müziğin anlamı..
   

  Hüzünlenir, sevinir, karamsar olur, dünyayı yakmak, yıkmak isteriz bazen. Tabii ki uygulamaya geçmeyiz, geçenler de zaten cezalarını çekerler, çekiyorlar. Ağlarız nedensiz... Anlam veremeyiz. Bu anlarda imdadımıza yetişen müzik olur. Bir kitap da olabilirdi ama o anlarda düşünmek istemeyiz zaten ya da gözlerimizi yormak istemeyiz. Sadece gözlerimizi kapayıp hangi müzikçalarımızı açarız. Ve evet başka dünyalarda, başka yerlerdeyiz.

  Geriye dönüp yaşadığımız ya da o zamanlarda sahip olduğumuz düşüncelerle sıkça dinlediğimiz müzikleri duyduğumuzda hemen o ana döneriz. Gizli bir zaman makinesidir aslında müzik ama sadece geçmişe götürür.

  Ben rock müzik severim mesela. Rock ilk çıktığında asi müziği olarak boy göstermişti. Evet kötü giden düzene ya da iyi giden düzene bir başkaldırı. Benim dinlediğim müzik ilk türden olan. Bu size kalmış, duygularınıza, sahip olduğunuz benliğinize...

  Klasik müzik sever misiniz? Bu bana göre bambaşka birşey. Beynimizin hangi noktalarına etki ettiği belli değil daha. Kişisel gelişimi arttırıyor, gerektiği zaman uyumamıza, dinlenmemize yardım ediyor yani anlayacağınız bir ilaç gibi. Fazıl Say mesela. Türkiye'nin deyim yerineyse medar-ı iftiharı. Tabii Türkiye popüler kültür bataklığı olduğu için pek duyulmaması normal. İdil Biret mesela. Kaç kişimiz duyduk bu ismi? Ya da bir Pekinel Kardeşler.

  Bu yazıyı dikkate alıp okuyanlar için bir önerim olacak. Şu parçayı bulup dinleyin lütfen, ne demek istediğimi anlayacaksınız..

  'Piyano Konçertosu, No: 3', piyano ve orkestra için, 2001.(Fazıl Say)

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Ne demek istediğinizi anlıyorum ama artık bir dediğinize katılmıyorum hani Fazıl Say isminin duyulma miktarı konusunda... Çünkü kendisi evinde televizyon olan herkes tarafından tanınıyor. Bu son 4 aya kadar böyle miydi? Hayır! Ama sağolsun son dört aydır tüm özel hayatıyla karşımızda... Özellikle Hande Ataizi ile olan ilişkisiyle. Bilmiyorum bu beni neden rahatsız ediyor. Belki de manyaklık derecesinde sevdiğim için Fazıl Say'ı. Ama ben herkese karşı savunduğum Fazıl Say'ın yine bana alay olarak dönen Hande Ataizi konusunu dinlemekten bıktım. Ben Fazıl Say'ı kaliteli olduğu için sevdim. Kalitesinden birşey kaybetmedi belki ama bir klasik müzik sanatçısı, dünyaca ünlü bir piyanist özel hayatıyla gündeme geleceğine, bizim gibi kişiler tarafından tanınsın yeter. Magazin seyircisi tarafından tanınmasına gerek yok!

  pınar chan 
   06.03.2007 21:17
   

  Müzik gerçekten başlı başına bir yaşam tarzı aslında. Dinlediğin müzikler senin kişiliğini de ortaya koyuyor. Yazının sonundaki Piyano konçertosunun kime ait olduğunu yazmamışsın. Belirtirsen sanıyorum insanlar daha rahat bulur. Sevgiler...

  Açelya ÜLGENAY 
   15.02.2007 14:08
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 2
  Toplam mesaj
  : 5
  Ort. okunma sayısı
  : 4265
  Kayıt tarihi
  : 15.02.07
   
   

  Atatürk Üniversitesi Kimya MÜhendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda Turkcell Müşteri Hizmetlerinde Mü..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster