Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1092
 

Müziğin gücü

Müziğin gücü
 

Müzik nedir? Müzik dinlemek bir eylem midir?

Müzik; ses ile sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanat formudur. Biçim ve devinim içeren bir ses oluşumunun müzik olarak kabul görmesi için dinleyende duygulara yönelik etkileşim yapması beklenir. Vikipedi de müzik kısaca böyle tanımlanıyor.

Herkes müzik dinlemeyi sever, diye bir genelleme yapmak çok da yanlış olmaz sanırım. Seçmiş oldukları tarzlar farklı da olsa müziğin dili evrenseldir ve dinleyen herkese benzer duyguları hissettirir.

Müzik dinlemek; duyguların dili ile konuşmaktır da diyebiliriz. Aynı müziği dinlediğiniz insanlarla aranızda bir duygudaşlık oluşur, aradaki bütün meesafeler kalkar ve siz o müzik süresince o kişleri ile benzer duygularınıza erişmiş olursunuz. Bu anlamda bakınca müzik; insanları birleştiriren ve toplumu etkileyen bir araçtır.

Müzik dinlemek; kişiye göre değişen bir eylemdir. Bazısı konserde kalabalıkların içinde, bazısı evinde yalnızken, bazıları hayatlarının her anında müziksiz yapamaz, bazıları için ise müzik dinlemek özel bir şeydir ve her yerde her zaman dinleyemezler. Bu tamamen kişinin müziğe atfetmiş olduğu anlam ve duyguya bağlıdır. O anda dinlemeyi seçtiğimiz müzik olmak istediğimiz veya şuanda olduğumuz duygu durumunu belirleyen bir işarettir. Farkında olsak da olmasak da..

Geçen gün gayet mutlu mesut bir bankta oturuyorken, birisi yanıma oturdu ve elindeki cep telefonundan arabesk bir şarkı seçip yüksek sesle dinlemeye başladı. Önemli olan müziğin türü değil, o anda benim onu dinleyecek ruh halinde olup olmamamdı. Bütün keyfim kaçmış olarak oradan uzaklaştım.

Çalışırken veya herhangi bir şeyle meşgulken müzik dinlemekten hoşlanmam. Müzik varken herhangi birşeye konsantre olmakta zorlanıyorum. Bu işitsel algımın daha güçlü olmasından kaynaklı bir durum. Benim gibi insanlar için gürültülü ortamlarda yaşamak işkence gibi birşey.

Alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, kafelerde, sokakta heryerde sürekli müzik sesi var. Burada çalınan müziklerin çoğu bilinçaltına hitap eden, bilinçli olarak seçilmiş türler. Orada bulunan kişileri belirli bir duygu durumuna getirip alışveriş yapmasını kolaylaştırmak amacı ile seçiliyorlar. Müziğin gücü.

Müzik dinlemek güzeldir, herkes müzik dinlemeyi sever fakat sadece kendi seçtiği zamanlarda ve türde. Onun haricindeki zamanlarda müzik, bazen en büyük işkence aracı, bazen de duygulara yapılmış bir saldırı aracı olarak kullanılabilmekedir.

Hem duyguları hem de bilinçaltını direkt etkileyebilmesi nedeni ile müzik bazen çok güçlü bir silah olarak karşımıza çıkabilir.

Müzik adı altında duyduğumuz herşey masum değil, neyi ne zaman dinlediğimize veya dinlettirildiğimize dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2362
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster