Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
505
 

Müzik ve ben 2

Müzik ve ben 2
 

İlk yazımda günümüz müziğinden şikayet etmiştim. Geçmişdeki o güzel müzik tınıların nostaljisinden bahsetmiştim. Özellikle ülkemizdeki müzik cümbüşüne değinmiş, sonuçta "devam edecek" demiştim.

NTV de bir iki yıl önce POP ÇAĞI belgeselini seyrederken geçmişe, oradan da günümüze yolculuk yapmıştım. Çünkü pop/rock müziğinin son otuz yılı anlatılıyordu.

Yetmişler, seksenler ve doksanlar. Her dönemin hit olmuş besteleri, o dönemlere rastlayan amerikan politikasının iç yüzü. Görülen o ki beğenerek dinlediğim o güzel bestelerin az çok politik bir yanı varmış. Amerika’ya zorla getirilip köle olarak çalıştırılan zencilerin, 20. Yüzyılın başlarında başlayan, acılarını, ruh hallerini yansıtan blues'u , zamanla biçim bularak altmışlı yıllara gelmiş. Özellikle Rock’n Roll, gençliği sım sıkı yakalamış. 2. Dünya Savaşında öksüz kalan, küçük yaşta büyük sıkıntılar, acılar çeken gençliğin haykırışı olmuş, Rock’n Roll. Altmışlı yılların ikinci yarısından sonra yoğunlaşan savaş karşıtı grupların düzeyli protestoları, Woodstock'a kadar varmış. Amerika’nın Vietnam’a saldırışı, dönemin USA Başkanı Nixon’ın çizdiği dış politika, O düzeyli, dönemin güçlü müziğini arkasına alan Rocker’ları harekete geçirmiş, Nixon’a zor günler yaşatmışlar. İç politika uzmanlarının bu beladan kurtulmanın yollarını aramış, hatta John Lennon ‘u New York'tan aforoz etmişler. Belgeselde bütün bu süreçler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştı.

Nixon’dan sonra, Carter, Reagen ve Clinton dönemleri o dönemlerin müzikleriyle işlenmiş. Seksenlerle beraber, maddi yaşantının ön plana çıkarılışını, insana önem veren sevecen, duygusal yapının yavaş yavaş yok oluşu, Micheal Jackson, Rambo, kısaca Reagan dönemiyle, kanımca ince bir planlama ile bu günlere gelindi. Şimdi herkes bireysel olarak büyük güçlerin önünde durulamayacağını gördü, eski günlerin, eski müziklerin özlemiyle geleceğe ne kadar ümitle bakabileceğimizi Pop Çağı belgeselinde bir kez daha görmüştüm.

Evet ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Ben burada batı müziği ile kendi müziğimizin ayrımını yapmak istemiyorum. Çünkü aynı manzara bizim vatanımızda da yaşandı. 60 lar 70 ler ve 80 ler hem batıda, hem Türkiye'de artık yok. Ve bir daha gelmeyecek.

Devam edecek.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1556
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster