Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '19

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
29
 

Müzik ve İnsan

Müzik insan ruhuna yansıyan pikmentlerin diğer adı gibi. Yapılan bir çok araştırmaya göre müzik ruhsal ve fizyolojik hastalıklarımızın tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasında kullanılan bir yöntem. Asırlardır bir çok medeniyetin kendisine göre müziğin tanımı veya kimin bulduğu değişiyor. Müzik,elle tutulamayan ama duyduğumuz ve notaya dökebildiğimizdir. Belli bir tanım içine sığdırmak yanlış olabilir. Herkesin hissedebildiğidir aslında. Müzik, müzikolojiye bağlı bilim alanıdır. ''Müzikoloji,müziğin oluşumu, gelişimi, tarihi, anlamı, birey ve toplumların bu sanat dalıyla oloan ilişkisini müzik türü ayırt etmeksizin inceleyen bilim dalıdır.''

Çok eskiden beri ruh sağlığı tadavisinde müziğin  insan sağlığına iyi geldiğini ve bunu müzik ile tedavi ettikleri hastalarının çok çabuk iyileştiğini gözlemleyen hekimler. Ve müzik insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler oluşturabilir. Bizim topraklarımız üzerinde Osmanlı zamanında Sultan 2.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde müsiki ile tedavi edilmiş dönemin hastaları.

Canımız sıkıldığında, çok mutlu olduğumuzda ya da çok hüzünlü olduğumuzda kulağımıza gelen müzik ile duygu değişimleri yaşayabiliyoruz. Kulağımıza gelen müziğin notaları bilinç altımızda kalan anıların tekrar hatırlanmasına ve o zamana döndürebiliyor bizi.

Tıp, pazarlama, satış, sinema ve televizyon, psikoloji ve bir çok alanda müzik. Beynimize komut veren sismik dalgalar  ile bizi yönlendirebiliyor, rahatlatabiliyor, hatırlatabiliyor. İnsan ruhu müzik ile birleşince en mükemmel sonuçlar, en iyi besteler, güzellikler ile ilişkiler kurulabiliyor. Sanat ve müzik ayrılmaz bir bütün ve bu ikisi insan ruhu için vazgeçilmez ihtiyaç. Doğa da her şey bir ritim, her ritim bir bütünlüktür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 38
Kayıt tarihi
: 08.03.19
 
 

balıkesir üniversitesi bandırma iktisadi ve idari bilimler maliye mezunu.anadolu üniversitesi işl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster