Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '13

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
835
 

MYO Kooperatifçilik Mezunlarına kim sahip çıkacak

MYO Kooperatifçilik Mezunlarına kim sahip çıkacak
 

Ne zaman kooperatifçilik hareketinin sorunları ele alsak karşımıza hep eğitim sorunları çıkar. Çünkü bugüne yapılan araştırmalarda, denetimlerde eğitimden kaynaklanan sorunlar ön plana çıkmıştır.  Kooperatifçilik ile ilgili yapılan toplantılarda ilgili bakanlıklardan, kooperatiflerden ve üniversitelerden katılan yönetici, uzman ve akademisyenlerce sorunların önemli kısmının eğitimden kaynaklandığı ortaya konmuştur. Kooperatiflerin yönetim sorunlarının bir ölçüde aşılması için üniversitelerde 4 yıllık okullardaki eğitimlerde ek olarak verilen kooperatifçilik eğitimi dışında, kooperatiflerde hizmet vermek üzere meslek yüksek okullarında 2 yıllık kooperatif meslek elemanı yetiştirecek programlar açılmıştır.

Ülkemizde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu MYO, Adıyaman Üniversitesi.  MYO, Adnan Menderes Üniversitesi. Kuyucak MYO, Ahi Evran Üniversitesi Mucur MYO, Atatürk Üniversitesi İspir MYO, Celal Bayar Üniversitesi. Alaşehir MYO, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biga MYO, Namık Kemal Üniversitesi. Çorlu MYO ve Trakya Üniversitesi. Uzunköprü MYO olmak üzere 9 üniversiteye bağlı Meslek Yüksek Okulunda kooperatifçilik programı bulunmakta ve bu programlara her yıl yüzlerce öğrenci alınmakta ve mezun olmaktadır. 

Üniversitelerin bu programı açmadaki amacı tarım ve tarım dışı alanlarda kooperatiflerin halkla, kamu ve özel kuruluşlarla ilişkilerini kooperatifin amacı doğrultusunda düzenleyen, görev yaptığı kooperatifte idari ve mali işlemleri ilgili kanun ve ana sözleşmelere uygun olarak yürüten kooperatiflerde memurluk ve yöneticilik görevi üstlenecek ara eleman yetiştirmek olarak belirtilmiştir.

Bu amaç doğrultusunda kooperatiflerin yönetiminde karşılaşacakları her türlü konuda ders programları hazırlanmış ve iki yıl boyunca bu okullardaki öğrenciler eğitilmiştir. Kooperatiflerdeki uygulamada karşılaşılması muhtemel sorunların çözümü konusunda hayata hazırlanmışlardır. Böylelikle kooperatiflerin ihtiyacı olan konularda bilgili ve eğitimli bir kadro ortaya çıkmıştır. http://alasehirmyo.cbu.edu.tr/dersprogrami/kooperatif.pdf

Kooperatifçilik hareketi için eğitimli bir kadro yaratma talebi üniversitelerce dikkate alınmış,  eğitimli eleman açığını kapatmaya yönelik ciddi bir adım atılmış ve sonuç elde edilmiştir.  Buradaki eğitim amaç ve hedefi doğrudan kooperatiflere yöneliktir. Bu okullara giren kardeşlerimiz daha başından kooperatiflerde çalışmayı hedeflemişler ve eğitim görmüşlerdir.   Eğitim gördükleri iki yıl boyunca da bir yandan kooperatiflerle ilgili dersler görürken, bir yandan da çevrelerindeki kooperatifleri gözlemlemişler, öğrendiklerini hayata geçirecek bir kooperatifte çalışmayı hayal etmişlerdir.  Çünkü ortada bir sorun vardır. O sorunu bir ölçüde çözecek kadro olarak kendilerine eğitim verilmiştir. Hocaları onlara kooperatifçiliğin felsefesini ve işletilmesini öğreterek sorunların üstesinden gelmeleri konusunda onları hazırlamışlardır.

Dünyanın birçok ülkesinde de kooperatiflerin eğitim sorunları ve eleman talepleri buna benzer uygulamalarla çözülmüştür. Bugün Afrika’da bile kooperatifçilik hareketi için elaman yetiştiren yüksek okullar vardır. Bu okullardan mezun olan gençler kooperatifçilik hareketinin en önemli eğitimli gücü olarak hizmetler vermektedir. Açlık ve yoksulluk tuzağı içinde kıvranan Afrika’nın kalkınması için kooperatiflerde çalışmakta ve önemli işler başarmaktadırlar.

Ülkemizde de eğitim veren yüksek okullar aracılığıyla eğitimli kooperatif elemanı yetiştirme konusunda hedefe ulaşılmış, her şey iyi gitmiştir. Kooperatifçilik eğitimi alan yüzlerce beklide binlerce genç okuldan mezun olduktan sonra iş aramaya koyulmuşlardır. Ancak iş bulma umutları olarak resmi kurum ve kuruluşlardan çok kooperatifleri görmüşlerdir. Ama kooperatifler onlara bekledikleri iş imkânlarını yaratamamışlardır. İşte bu noktadan sonra yeni bir sorun daha ortaya çıkmıştır. İşsiz Kooperatifçilik Meslek Yüksek Okulları mezunlarının sayısı her geçen gün artmaya başlamış, binlerce genç insanın hayalleri yıkılmış,  inandıkları ve güvendikleri kooperatifçilik hareketi onlara kucak açamamış, adeta okudukları 2 yıl boşa geçmiş gibi bir ruhsal çöküntü içine girmişlerdir.

Zaman zaman bu genç insanlarla karşılaştığımızda biz neden bu dalda eğitim gördük, bize neden iş verilmiyor sorusu karşısında gerçekten zorlanmakta, cevap vermemekteyiz. Ülkemizdeki kooperatiflerin sayıları ve ihtiyaçları dikkate alındığında bu okullardan mezun olan kooperatifçilerin tümünün iş bulmaları mümkündür. Kooperatiflerimizin çoğu maddi zorluklarını öne sürerek bu kooperatifçileri istihdam etmede yavaş davranmaktadır. Ancak profesyonel çalışanı olmayan bir kooperatifinde geleceğe gidemeyeceği ve yönetilemeyeceği gerçeği dikkate alınmamaktadır.

Ülkemizde her geçen gün birçok sektörde büyük gelişme gösteren kooperatifçilik hareketi gelecek planını iyi yapmalıdır. Geleceği düşünerek kooperatifçilik meslek yüksek okulu mezunlarının istihdamına özen göstermelidir. Kooperatifçilik hareketi üstündeki şüpheleri kaldıracak ve güven duygusunu artıracak olan göstergelerden birinin sağlıklı ve bilgili personel politikaları olduğu bilinmelidir. Çalışanı olmayan kooperatiflerin neredeyse tümüyle ilgili resmi kurumlar üstüne yıkılan birçok yükün kaldırılması, sağlıklı işleyen kooperatiflerin yaratılması profesyonel kadrolar yaratılması ile mümkündür.  Zaten bu sorunlarımıza çözüm getirmek üzere bu okullar açılmış ve mezun vermiştir.

Kooperatifçilikteki eğitim sorunlarını yıllardan beri ortaya koyan taraflar olarak şimdi cevap vermemiz gereken soru MYO Kooperatifçilik Mezunlarına kim sahip çıkacak? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 774
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster