Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '14

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
74
 

Nâzım Hikmet'i anıyorum

Nâzım Hikmet'i anıyorum
 

Nâzım Hikmet


Doğumunun 112.  Yıldönümünde Nâzım Hikmet’i Sevgiyle, Özlemle, Hayranlıkla ve Minnettarlıkla Anıyorum

Yusuf ERDEM

"Ben, bir insan,                   

ben Türk şairi komünist Nâzım Hikmet ben,                                                                      

tepeden tırhağa imin,                    

tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret ben..."

NÂZIM HİKMET;

Kaleme aldığı bütün şiirlerinde bizim en güzel düşlerimizi, en yakıcı özlemlerimizi erişilemez bir ustalıkla dile getirdi. Örneğin;

                       “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür    

                         Ve bir orman gibi kardeşçesine.”

dizelerinde yaşanası bir özgürlük ve kardeşlik dünyasına olan hasretimizi türküleştirdi.

Böylesi bir dünyanın kan ter içinde işçi sınıfının ve tüm halkların namuslu elleriyle inşa edilmesi mücadelesine yüreğiyle, örgütüyle, komünist bilinciyle ve yaratıcı üstün dehasından süzülen şiirleriyle katıldı.

Sol yanı felç edilmiş bir toplumda, emeğe, özgürlüğe, ‘düşünen insana düşman’ zalim bir yönetim tarafından kendisine çok ağır bedeller ödettirildi; he var ki bunlara metelik vermedi. Dört duvar arasında kaleme aldığı dizelerinde, söyle demekteydi:

                             “Haklısın Laz oğlu İsmail,

                              Mesele esir düşmekte değil,

                              Teslim olmamakta bütün mesele.

Hiç şikâyet etmeden, hiç yüksünmeden en ağır bedelleri ödedi; ama kesinlikle devrimci coşkusunu yitirmedi, sarsılmadı ve son nefesine kadar komünist değerler uğruna savaşını sürdürdü.

·        Burjuvazinin vahşi saldırılarına, yani “paranın padişahlığına” karşı işçi sınıfını, emekçileri ve emeğin iktidarını savundu

·        Emperyalist haydutluğa karşı mazlum halkların ulusal ve toplumsal kurtuluş mücadelelerini, özgürleşmelerini destekledi.

·        Dünyanın neresinde olursa olsun zalimlere karşı mazlumları, ezenlere karşı ezilenleri ve onların direniş ve başkaldırılarını savundu.

·        Irkçı nefrete, milliyetçi saldırganlığa karşı enternasyonalizmi; yani tüm halklardan işçi ve emekçilerin kavga birliğini, tüm halkların eşitliğini ve kardeşliğini savundu.

·        Tekelci burjuvazinin ve şeriatçı gericiliğin toplumu mahkûm ettiği karanlığa karşı özgür düşüncenin, bilimin, yaratıcılığın ve sanatın aydınlığını savundu.

Hiç kuşku yok ki Nâzım’ın türküleri; bundan sonra da proletaryanın, tüm emekçilerin ve dünyanın tüm mazlum halklarının özgürlük ve devrim  mücadelesine daima eşlik edecek.

Sınıfların ve sömürünün son bulduğu, sınırların anlamını yitirdiği, insanın tüm yeteneklerinin çok yönlü olarak özgürce serpilip gelişebildiği bir bolluk, özgürlük, barış ve kardeşlik dünyası için verdiğimiz devrim kavgasının her aşamasında Nâzım’ın şiirleri yoldaşımız olacak. Dünyanın her yerinde savaşan tüm devrimcilerin yüreklerini tutuşturmaya, inançlarını tazelemeye devam edecek.

Adı çağlar boyu yaşayacak, şiirleri de.

Maltepe, 15 Ocak 2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

'Sen şimdi yalnız saçımın akında... Enfarktında yüreğimin... Alnımın çizgilerindesin...' O toprakların adı SSCB idi o öldüğünde... Şimdi değil. Orada yatmasının anlamı yok... Bu toprakların çınarlarının gölgesinde yatmalı. Mesela Gülhane parkında...

yeşilsoğan 
 16.01.2014 18:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 545
Kayıt tarihi
: 08.03.11
 
 

1948’de Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Bereketli köyünde doğdum. İlkokulu köyümde, ortaokulu Reşad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster