Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '09

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
2195
 

Nachi no taki Nachi şelalesi

Nachi no taki Nachi şelalesi
 

NACHİ NO TAKİ


Bir önceki yazımda belirttiğim ılıca gezisinden sonra eve dönüş yolunda hemen yakındaki bir yöreye gittik. Bir çok ünlü tapınak zincirinde olan birini ziyaret etmek istedi eşimin ailesi. Burada da budistler belli tapınakları ziyaret edrek bir tür hac görevini yerine getirirler. Sağlığı yerinde olanlar bazı yerlere yürüyerek giderlermiş eskiden ama şimdilerde gruplar halinde otobüslerle gidiyorlar.

Gittiğimiz bölge dağlık ve ormanlık. Genellikle dağ tepelerinde ağaçlar arasında gizemli bir görünümü vardır tapınakların. Bazıları çok gösterişli, bazıları çok sade. Bazıları kale gibi uzaklardan seçilebilir, bazısı ağaçların arasında sanki gizlenmiş gibidir.

Dağın tepesindeki tapınağa ulaşmak için kaç basamak turmandık bilmiyorum ama genellikle insanlar ellerinde bastonumsu çubuklardan destek alarak tırmanıyorlardı. Kalbi biraz zayıf olan kayınpederimin solukları bazan bizi endişelendirdi. Kayınvalidem dizlerinden şikayetçi... Ben ve kardeşim onlara destek olarak çıktık ama arada sırada kaç kez dinlendiğimizi bilmiyorum. Ben de nefes nefese kalmıştım. Ama tırmanırken gördüğümüz manzara yeşillik yorgunluğumuzu bir ölçüde gidermiş hatta dinginlik kazandırmıştı.

Yağmurlu dönem yaşıyoruz burada. Hava biraz bulutlu idi ama boğucu bir sıcak vardı. Ama dağın tepesine ulaşırken nem falan kalmamıştı. Çam ağaçlarının çevrelediği merdivenlerden tırmanırken yabani çiçekleri görmek çok güzeldi. Ayrıca inci çiçekleri top top açmışlardı. renkler gözlerimiz okşuyordu sanki. Yüzlerce yaşta olan ağaçların kökleri ağ gibi toptagın üsrünü sarmıştı adeta yerin altından fışkırırcasına.

O bölgede olan 130 metre yükseklikten gürül gürül akıp düsen suyun serinliğini hissetmek çok güzeldi. Ben NIAGARA FALLS u görmüştüm Amerika'da iken. Bu şelale onun yanında dikiş ipliği inceliğinde bile değildi belki ama dağların arasından kaynayıp gelen ağaçların arasından akan suyu görmek içimizi ferehlatmıştı.

Bir iki gün önce yağan yağmur suyun miktarını artırmıştı. Duduğuma göre Japonya da buna benzer üç dört tane şelele varmış. Umarım bir gün onları da görme olanağı bulabilirim. Şehrin gürültüsünden uzak doğa ile içiçe bir iki gün geçirmek gerçekten güzeldi.

Burada tsuyu denilen yağmurlu bir dönem yaşıyoruz. Biraz öncesine kadar olan sağnak yağış durdu. Ama her an yine başlayabilir. Gece yarısı biri gelecek birazdan. herkes uyuyor mışıl mışıl . Kardeşim bir kaç güne kadar dönecek. İşlerim okullardaki sınavlar nedeniyle öyle yoğun ki onunla ilgilemediğim zamanlar oluyor üzgünüm.

Neyse sağlık olsun yine o buraya gelir yada ben yurda giderim... Hasretlik zor. Şimdiden içimde ayrılığın buruklukluğunu hissetmeye başladım. Üzülüyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1087
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster