Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '16

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
105
 

Nahçıvan Özerk Cumhuriyyeti'nde çocukların "Benim yaradıcılığım" resim sergisi açıldı

Nahçıvan Özerk Cumhuriyyeti'nde çocukların "Benim yaradıcılığım" resim sergisi açıldı
 

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ressamlar Birliği'nin Behruz Kengerli adına Sergi Salonu'nda "Benim yaradıcılığım" adlı çocukların resim sergisi


Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Nahçıvan kentinde Ressamlar Birliği'nin Behruz Kengerli adına Sergi Salonu'nda "Benim yaradıcılığım" adlı çocukların resim sergisinin açılış töreni yapıldı.

Sergi Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı yanında Gençlik Vakfı, Özerk Cumhuriyyet'in Eğitim, Kültür ve Turizm bakanlıklarının ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ressamlar Birliği'nin ortak girişimi ile gerşekleştirildi. Sergide Nahçıvan'da  bu alanda eğitim alan ve derneklerde yapılan ustad derslerine katılan öğrencilerin çektikleri resimler sergileniyor.

Açılış töreninde konuşan Özerk Cumhuriyetin Ressamlar Birliği'nin Başkanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi'nin Milletvekili Ülviyye Hamzayeva şöyle konuştu; “Bugün ülkemizde ve Özerk Cumhuriyyetimizde başarılı çocukların desteklenmesi, onların toplumun kültürel hayatındaki katılımlarının sağlanması başarıyla sürdürülüyor. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ressamlar Birliği'nin yıllık faaliyyet planı çeçivesinde yapılan "Benim yaradıcılığım" adlı çocukların resim sergisi bu yönde gerçekleştirilen etkinliklerdendir”.

Ressamlar Birliği Başkanı özel yetenek gerektiren bir sanat olan ressamlığa çocukların da büyük ilgi göstermelerinin çok sevindirici bir olay olduğunu söyledi. Onların sanat becerilerinin doğru yönlendirilmesi için çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ülviyye Hamzayeva dedi; “Özerk Cumhuriyetimizde 3 yıldır resim sanatına ilgi gösteren öğrenciler için ustad dersleri yapılıyor. Bu sergi hemde bu derslere katılan öğrencilerin başarılı çalışmalarının sonucunda yapılıyor. Sergide 136 çocuğun 231 tablo ve diğer janrlarda hazırladıkları 25 farklı el işi, ayrıca başkent Bakü şehrinden gönderilen 6 tablo sergilenmektedir”.

Sonra derslerin geçilmesinde emeği olan ressamlara ve başarı kazanan küçük ressamlara diplomalar verildi. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nde "Uluslararası sanatçıların görüşü" adlı Festivaldakı "Yeni yılda dostuma barış diliyorum" adlı yarışmada 1., 2. ve 3. yerleri kazanan 5 Nahçıvanlı küçük ressama diplomalar verildi.

Çocuklar  boyalarla kağıt üzerinde resm yaptılar.

 Sergide tarihi şahsiyetleri, doğa manzaralarını, çizgi filmlerin kahramanlarını yansıtan bazı ilginç resimler ve el işleri yer alıyor.

Rauf Aliyev, Nahçıvan

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1315
Kayıt tarihi
: 18.06.10
 
 

M.Ü. İletişim Fakültesi 1997 mezunuyum. Şu anda Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyyeti'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster