Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1379
 

Nakıp Ali Sineması yeniden!

Nakıp Ali Sineması yeniden!
 

YENİ,"ALTI BETON,ÜSTÜ BETON" SİNEMANIN RESMİDİR.


Nakıp Ali, Gaziantep'in ilk ve en renkli sinemacısıdır. 50 yaşın üstündeki Anteplilerin pek çoğunda mutlaka bir anı, duyulmuş ve öğrenilmiş bir öykü vardır onunla ilgili.

Vatanseverliği, eğitime verdiği katkı, zekası, iş adamlığı, şıklığı, espri yeteneği, hafızası, yerine göre romantikliği dillere destandır Nakip Ali'nin.

O, kurtuluş savaşında Bombacı Alidir, kendi olanaklarıyla ürettiği bombalarla yürümüştür Fransız'ın üstüne, memleketini savunmuştur. Kurtuluştan sonra en önemli hizmetin eğitim, kültür ve insanların ufkunu genişletmek olduğunu düşünerek, ahşap bir sinema yapıp dünyanın kapılarını Anteplilere açmıştır. ATATÜRK'ün önderliğinde başlayan ""okuma yazma" seferberliğinde, gece okullarına katılan büyükleri sinemaya bedava almıştır.

Ya çocuklar!

Çocuklar zaten kapıya gelip onun yüzüne bakıyorlarsa boyunlarını büküp, onlar zaten her zaman bedava girmişlerdir sinemaya, ayrıca gazozları ve simitleri de Nakıp Ali'den ikram olarak gelmiştir.

Sinema yandı bir gün, herşeyi kül oldu bir anda. Ama bu işe gönül vermişti, küllerin arasından yeniden doğdu ve kendi deyimiyle "altı beton, üstü beton" hiç yanmayacak bir sinema yaptı yeniden.

İnsanların özel önem vererek giyinip, süslenip gittiği sinema bir kültür yuvası, aydın insanların bir buluşma yeriydi o zamanlar.

Nakıp Ali, oynamakta olan filmin kimlerin ilgisini çekeceğini düşünür, özel olarak o insanları ailesiyle birlikte film izlemeye davet edermiş. Çıkışta bürosundaki mangalda kahveler pişer, film üzerine sohbetler yapılırmış.

30 Mayıs'ta Nakıp Ali sineması en son teknoloji kullanılarak yapıldı ve Fiba Holding yönetim kurulu başkanı sayın Hüsnü Öyeğen tarafından 7 salon olarak açıldı.
Tam da Nakıp Ali'nin şanına yakışır bir açılış oldu!

Kuş sütünün eksik olduğu çok zengin bir kokteyl, Şevval Sam'ın seselendirdiği Yeşil Çam şarkıları, Bergüzar Korel'in zarif sunuşlarıyla daha da güzelleşti. Nakip Ali güzel olan herşeyi severdi, kalabalıkla paylaşmayı severdi, açılışa 1500 kişi katıldı.

Nakıp Ali, öldükten 40 yıl sonra sanki yeniden canlandı, aramıza katıldı. Kendisi bunun için para harcayarak bir yatrırım yapmamıştı. Cami, okul, çeşme gibi kalıcı ve somut eserler yaptırmamaıştı adım yaşasın diye.

O sadece ve sadece, herkesin ufkunu açmış, şehrini korumuş ve insanların gönlünde taht kurmuştu "efsane" sinemacı olarak.

Adı hala yaşıyor, en güzel, en çağdaş, en adına yakışır şekilde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

eskileri yenileştirip günümüze taşımak ne güzel... sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 02.08.2008 9:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 98
Toplam yorum
: 150
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 734
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

Okuyan, gözlemleyen, yorumlayan, öğrenmeye ve öğrendiklerini uygulamaya çalışan; doğayı, insanları, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster