Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
924
 

Namaz Kılmanın Kolay Yolu

Namaz, İslam’ın 5 şartından 2. sidir.

İslam’ın şartları şunlardır:

Kelime-i Şahadet

Namaz

Oruç

Zekat

Hac.

Görüldüğü gibi namaz, İslam’ın 2. önemli şartıdır. Bedenen yapılan bir ibadettir ve öneminden dolayı “Namaz dinin direğidir” denmiştir. Peygamber efendimiz zamanında sade biçimde kılınan namazlara sonradan eklemler yapılmış, mesela 2 rekatlık Cuma namazı 16 rekata çıkarılmıştır!

Günde 5 vakit namaz kılınır ama bazı ilahiyatçılarımıza (Süleyman Ateş ve Yaşar Nuri Öztürk) göre günde 3 vakit de kılmak mümkündür. Buna göre sabah namazını tek başına, öğlen ile ikindiyi beraber ve yine akşam ile yatsıyı birleştirip kılmak  mümkündür.

Peygamber efendimizin de gerektikçe bu şekilde namaz kıldığı bildirilmiştir. Dolayısıyla bu durum, günümüz şartlarında büyük bir kolaylık dini olan Müslümanlığın ruhuna da uygundur.

Aynı ilahiyatçılara göre farz namazları kılarak yükümlülükten kurtulmak, yani Allah’a karşı kulluk vazifemizi yapmak mümkündür. Sünnet namazlar nafile namazlar olup kılan sevap alır ama kılmayana bir şey (günah, ceza) olmaz.

Böylece:

Sabah 2 rekat.

Öğlen: 4 rekat.

İkindi: 4 rekat

Akşam 3 rekat ve

Yatsı 4 rekat olmak üzere günde toplam 17 rekat namaz kılınır.

Namaz kılmak için Kuran’dan sure, ayet ve bazı dualar okumak gerekirse de eğer kişi bunları bilmiyorsa yine aynı ilahiyatçılara göre sırf besmele ile de namaz kılabilir.

Hazreti Muhammed’in “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın” hadisinden cesaret alarak namaz hakkında yukarda sözünü ettiğim Yaşar Nuri Öztürk ve Süleyman Ateş hocalarımız gibi ilahiyatçılardan öğrendiklerimi sizlerle paylaştım…

Vakti olan geleneksel usulde namaz kılmaya devam etsin ama mazereti olanların hiç kılamamaktansa bu şekilde namaz kılmaları inşallah Allah indinde kabul olacaktır…

Yaptığımız ibadetleri Allah kabul etsin.

Şen ve esen kalınız…

 

Dr. Atanur Yıldız

 Kocaeli-2012

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 536
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster