Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
22194
 

Namaz kılmanın verdiği huzur...

Namaz kılmanın verdiği huzur...
 

Namaz kılmak bir insanın yeryüzünde ulaşabileceği en büyük huzur, mutluluk..


Bugün ne düşündüm arkadaşlar biliyor musunuz? 

Acaba kaçımız huzur bulmak için, camiye gidiyoruz dedim kendi kendime.. Şimdi nerden çıktı bu soru demeyin.. 

Geçen gün bir arkadaşım, camide kıldığı namaz üzerine aldığı hazzı, mutluluğu dünyada hiçbir şeye değişmeyeceğini söyledi.. 

Ne mutlu dedim, bu huzuru bulabilenlere… 

Hayat bizim bakış açımızla şekilleniyor. 

Namaz kılmayı sadece bir görev olarak addedersek, tabii ki huzur bulmamız imkansız.. 

Her şeyde olduğu gibi; namazda da samimiyetle yönelmek çok önemli. 

Namaz hepimizin bildiği gibi, kulun tüm dünya işlerinden arınarak Rabbi’nin karşınına çıkması.. O’nu yüceltmesi.. 

Namaz kılan insan, kulluğunun farkında olandır. 

Bu ibadeti gerçekleştirmek inanılmaz büyük mutluluk.. Ayrıca hepimizin birinci görevi.. 

Çünkü ahrette imandan sonra ilk sorgumuz namazdan olacak.. 

Allahu Teala, “Sana vahyedilen kitabı oku! Ve namazı kıl! Muhakkak namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir” (Ankebut 45) buyurmaktadır.. 

Namaz insan ile Allah arasındaki direk köprüdür. 

Daha önceden de bir yazımda bahsettiğim gibi; Rabbimiz bizi öyle çok seviyor ki..Eğer öyle olmasaydı, her beş vakitte bir bize davet yollayıp huzuruna çağırır mıydı? 

O bizi muhatap kabul ediyor.. Bize düşen Rabbimizin çağrısına, canla başla şevkle cevap vermek.. 

Bir sabah kalkın ezan vaktinde (üşenmeyin).. Bölün tatlı uykunuzu.. Herkesler uyurken siz O’na yönelin. 

Çok değil sadece 6-7 dakika.. 

Sonra açın O’na ellerinizi ve şükredin size bu anı yaşattığı için.. Arz edin tüm gönlünüzde olanları.. Görün bakın nasıl huzura kavuşacaksınız.. 

İnanıyorum ki; kalpten yönelen bir insan aldığı bu hazzı yeryüzünde yaşayacağı hiçbir mutluluğa değişmeyecektir. Peygamber efendimiz (sav)’in ifadesiyle namaz; Müminin miracıdır. 

Manevi arınma olan namaz, insanın ruhunu yükselten, ahlakını güzelleştiren, Rabbiyle yaklaştıran, tüm kötülüklerden uzaklaştıran ibadettir. 

Allah namaz kılan kullarını müjdeliyor; 

İman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekatı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara-277) 

Namaz kılan arkadaşlar Allah ile direk iletişimde olmanın verdiği manevi huzuru, hiçbir şeyde bulamayacaklarına her beş vakitte bir yaşayarak şahit oluyorlar.. 

Ümit ediyorum ki; bu yazımla birlikte kılmayan arkadaşlar da; bu sabah bir başlangıç yapıp o tarifsiz manevi huzura ulaşırlar..  

Sevgi ve ışıkla. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BEN BİR HAFTADIR FALAN NAMAZ KILIYORUM.DÜNYA ÜSTÜME ÜSTÜME GELİRKEN BU GENÇ YAŞTA YAŞANMIŞ KÖTÜ ŞEYLER, HAYATIN TAT VERMEMESİ, AĞIR GELMESİ İNANIN O KADAR ZOR Kİ.GÜNAHKAR OLDUGUNU DİNİ TAM ANLAMIYLA YAŞAYAMADIGINI BILMEK AMA EN GUZELI NE BILIYOMUSUNUZ ALLAH A SIGINMAK SIZI HERKESTEN HESEYDEN İYİ TANIYANA KOŞMAK MÜTHİŞ BİR DUYGU.İNSAN BIRIYLE DERTLEŞSE NE KADAR YADA TERAPİ GORSE NE KADAR RAHATLAYABILIR YADA İLHAM ALABİLİR Kİ ANLATTIGINIZ VE KARSINIZDAKINE HISSETTIRDIGINIZ KADARIYLA SİZSİNİZDİR.AMA ALLAH; EVVELİ AHİRİ BİLEN ÇÖZÜMÜN TEK OLMADIĞI EN GÜZEL SIĞINILACAK KAPI OLMASI. DUAYLA VE SEVGIYLE VE EN ONEMLISI ALLAH IN SEVGİSİNİ KAZANMAK DİLEĞİYLE

zehraaa 
 04.05.2011 11:24
Cevap :
Merhaba Sv Zehra.. ne kadar güzel anlatmışsınız içinde bulunduğunuz durumu.. Allah'ı dost bilip O'na sığınmak inanılmaz güzel bir duygu değil mi?.. İnsan bu sevgiye sahip oldu mu her şey sevgi olup çıkıyor, tüm zorlukların üstesinden geliyor.. Allah yolunuzu açık etsin, her geçen gün daha da şevkiniz artsın..namazlarınızı kabul etsin.. Naçizane bir tavsiyem olsun size; her geçen gün bilginizi arttırın..Allah sevgisi ilimle elde edilir ( Hz. Mevlana)..Selam ve sevgilerimle.  04.05.2011 23:07
 

Yazınızı okudum, Allah (C.C.) sizden razı olsun İnşaallah, farklı duygular içerisindeyim. Namaz kılmanın, insanın duygu dünyasındaki etkisi. Namaza yüklediğimiz anlam çok önemlidir bunda. Eğer namazı yapılması zorunlu bir ibadet olarak görürsek öyle bir zor gelirki o namazı kılmak. Yok, eğer namazı Rabbimizin huzuruna kabul edilme anı olarak düşünürsek işte o namaz; yaşanılası namaz olur. Rabbim cümlemize kıldığımız namazları yaşayabilen kullarından eylesin İnşaallah... Sağlıcakla ve Sevgiyle Kalın...

Yorum Dükkanı 
 02.05.2011 10:11
Cevap :
Merhaba Sevgili Yorum Dükkanı, çok teşekkür ederim katkınıza.. ne kadar doğru söylemişsiniz ayrıca; yaşanılası namaz derken.. Allah herkese, bu kelimelere sığmayan mutluluğu yaşamayı nasip etsin.. Selam ve saygılarımla.  02.05.2011 11:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12466
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster