Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
16732
 

Namazın kazası olur mu?

Namazın kazası olur mu?
 

Keyfi olarak vakitlerinde kılınmamış namazların kazası olmaz, cezası olur. Onun için tevbe edilmesi gerekir. Allah’tan afv ve mağfiret dilenmesi icap eder.

Kılınmamış namazları Allah’a ödenmemiş bir borç kabul edip sonra da topluca kılıverip, ‘ben namazlarımı kaza ettim, namaz borcum yok’ gibi ödeşme mantığı, namazın farz oluş gayesine terstir, namaz esprisine aykırıdır.

Namaz vaktinde kılınırsa hedefini bulur, gayesine ulaşır. İnsanı temizler, geliştirir, olgunlaştırır İnsan çetele tutmadan, boş olduğu zamanlarda Allah’ın rızasını kazanmak ve onu memnun kılmak için (Borç alış verişi, ödeşme olmadan.) bol bol nafile namaz kılmalıdır. Vaktinde kılmadığı namazlar için ise Allah’a çok çok tevbe etmelidir.

Kaza: herhangi bir mazeret dolayısıyla asıl vaktinde yapılamayan ibadetin, vakit çıktıktan sonra başka bir vakitte yapılmasıdır.”

İşte ibadetin kazasının tanımı bu. Peki vaktinde kılınmayan namazın kazası olur mu? Diğer bir anlatımla; geçmiş namazlar kaza edilir mi? İşte bu konu Müslümanlar arasında, İslam`ın tasvip etmediği tarzda yanlış inanç ve amellerin oluştuğu bir konudur. Din adına toplumdaki bu yanlışın dinimizdeki esas şeklini açıklamak istiyoruz. O nedenle dinimizin ana kaynağı Kur’ân ve onu en iyi anlayan ve uygulayan Peygamber efendimiz dikkate alınmalıdır..

Kur’an’ı kerimde vaktinde kılınmamış namazların kazasına dair açık bir âyet olmadığı gibi buna işaret edecek hiçbir işaret de söz konusu değildir.

Nisa suresi, âyet 43 :

“Ey iman edenler! Sarhoş iken ne dediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -yolculuk halinde olmanız dışında- boy abdesti alıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hastalanırsanız yahut yolculuk halinde bulunursanız ve yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, bütün bu durumlarda su da bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin. Yani yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Allah Afüvv’dür, Gafür’dür.”

Allah-ü Teâla, görüldüğü gibi ‘Sarhoş iken ayılıncaya kadar namaza yaklaşmayın’ buyurur. Âyette geçen ’Sükâra’ sözcüğü sadece sarhoşluk anlamına olmayan, ‘bilincin, aklın bulanıklığı, uyuşukluğu’ anlamlarını da ihtiva eder. ’Bilinçli olmak’ ibadetin ana unsuru olduğundan, bilinçsiz iken namaza yaklaşmayın buyrulmaktadır. Bu nedenle namazı vaktinde kılmaya tek engel, bilinçsizliktir. Yani, uyku, unutmak, sarhoşluk, baygınlık, bunaklık ve deliliktir.

Rasulüllah As. buyurdular ki: Kim bir namazı unutacak olursa hatırlayınca onu hemen kılsın. Ona bundan başka keffaret yoktur.”

Kur'an 'ı okuyup anlamak yerine bir takım kişilerin rivayetlerine göre hareket etmek ve Kur'anı terkedip onların söylediklerine inanmak ne kadar da yanlış...Bir anlaşılabilse...!

Rabbimin selamı üzerinize olsun...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öyle ise namazlarımızı kazaya bırakmayalım. Hatırlattığınız için tşklr. Yanlız yorumlar arasında "seferilik" konusu dikkatimi çekti! "Seferilik" Vatandan uzaklık yada yakınlık ile alakalı bir durum değil ki! 90 km lik bir yolculuğa çıkacak olanlar için ikamet yerinin son sınırında başlar ve o sınırdan sonraki girilen ilk nazam vaktinden itibarende kişi namazını "seferi" olarak kılar. Bunun süreside 1 gün değil 15 gündür. Tüm bu konular farklı noktalara insanın dikkatini çekiyor. Bütün bunların ayrıntılı bir açıklaması Kuran-i Kerimde yok! Öyle ise bilinmesi gerekenler haylı çok.

Ceyhun İnce 
 11.02.2011 7:38
 

Aslında günümüze çok uygun bir yazı. Ancak rast gele, her yerde namaz kılmak, belkide bu günlerde zenginlik belirtisi olarak bile lanse edilebilir. Selamlar...

Mesut KARİP 
 24.05.2010 18:58
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler,sevgiler...  01.06.2010 15:04
 

Kesinlikle haklısınız. Kuran bize okuyup anlamamız onu rehber edinmemiz için gönderildi bu ayetlerle sabittir. Ancak bizler halen birilerinin rivayetini dinin aslı sanıyoruz.

aslihanca 
 08.05.2010 11:39
Cevap :
En büyük dileğim herkesin birgün bunu farketmesi canım, sevgiler...  09.05.2010 15:34
 

Onun için kazası veya cezası yoktur. İbadet kişiyi arındıran, sonsuz güçten güç kazanmasını sağlayan bir araç, Allah'ın kullarına sunduğu bir nimettir. İsteyen bundan faydalanır, istemeyen teper. Nasıl ki obez olmanın ve doktorların söylediklerine kulak asmamanın tıp için veya doktor için bir zararı yoksa, ibadetin eksik olmasının da kişinin kendisinden başkasına zararı yoktur. Makbul olan ve kişiye yararlı olan ise, sayı tamamlamak için değil, hissederek, Allah ile bağ kurularak yapılandır. Detayda boğulmak, gerçeği ve amacı gölgeliyor. Kur'an, ibadet etmeyenlere ceza öngörmez,ama gösteriş için sadaka dağıtanları ve ibadet eder gözüken riyakarları eleştirir. Ayrıca şu duayı 50 kere oku veya bu ibadeti etmezsen, şöyle giyinmezsen cehenneme gidersin de demez. İyi çalışmalar...

bengican 
 08.05.2010 3:49
Cevap :
Canım katkın ve paylaşımın için teşekkür ederim,sevgiler...  09.05.2010 15:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3161
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster