Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '17

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
626
 

Namık Kemal fıkraları üzerine

Namık Kemal fıkraları üzerine
 

Pazar yazıları deyince, benim aklıma siyasetten ekonomiden,  daha doğrusu ciddiyetten uzak, hoşça vakit geçirtebilecek sabun köpüğü tarzı dediğimiz yazılar  gelir. O yüzden pazarları ya hiç yazmam ya da saçma sapan konularda yazmayı severim.

Gelin bugün size Namık Kemal fıkralarının nasıl ortaya çıktığını anlatayım. Belki bir çoğunuz "Vatan Şairi" olarak bilinen Namık Kemal adının geçtiği belden aşağı +18 fıkralara anlam veremez. Bu fıkralara neden Namık Kemal adının bulaştığını bilenler mutlaka vardır da bilmeyenler için bir kez daha anlatalım.

Öyle ya hayatı sürgünlerde geçmiş, vatan ve hürriyet uğruna verdiği mücadeleler sonucu zindanlarda yatmış ve genç yaşta hayatını kaybetmiş bu  değerli yazarın adı nasıl oluyorda kırmızı noktalı fıkralarda geçiyor.

Şimdi bazıları "ateş olmayan yerden duman çıkmaz, yapmıştır mutlaka bir şeyler , o yüzden anlatılmıştır onca fıkra" diye düşünebilir. Ama öyle değil.

Osmanlılar zamanında da elbet  komik +18 fıkralar anlatılırmış. Bu fıkralar anlatılırken bir isim kullanmak yerine fıkralar "adamın biri" diye başlar, öyle anlatılırmış. O yıllarda günümüz Türkçesinden farklı olarak Osmanlıca"da aynı anlama gelen "nam-ı kemal" tamlaması kullanılırmış.

Gel zaman git zaman bu tamlama gerçek anlamından uzaklaşarak, anlatanların ve dinleyenlerin belleğine Namık Kemal olarak yerleşmiş.

Anlayacağınız, bizim yıllarca Namık Kemal adlı ünlü yazarımıza ait olarak bildiğimiz ya da bir şekilde adının kullanıldığını sandığımız fıkralar, aslında "adamın biri" fıkralarından başka bir şey değildir.

Olur da bundan sonra biri size bir Namık Kemal fıkrası anlatır  ya da bir yerlerde okursanız bunları aklınızdan çıkarmayın.

İyi pazarlar...

İlhan İLMENÖZ

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:)))...ben çocukkene de inanmazdım ki...Ve sonra öğrendiğimde rahatlamış hissettim...saygıyla...

nedim üstün 
 30.01.2017 9:44
Cevap :
ben de öyle:)) teşekkürler selamlar  30.01.2017 11:55
 

Nam-ı Kemal'dir doğrusu.

Ahmet Balcı 
 30.01.2017 1:14
 

Hep duydukça pek yakıştıramaz kuşku içinde olurduk. Bizim de yıllarca, "Kısa kes Aydın havası olsun." sözünün Aydın abası olsun olduğu gibi. Teşekkürlerimle esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 29.01.2017 22:55
Cevap :
aynen..aslında böyle yanlış bildiğimiz o kadar çok şey car ki...teşekkürler...  29.01.2017 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 757
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

İzmirli....Tarihçi eskisi-spor-müzik-siyaset-dizi-filmsever... Pink Floyd-Beatles-John Lennon-Gru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster