Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '12

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
650
 

Nane hakkında herşey....

Nane hakkında herşey....
 

yonja.com


 

Ülkemizde basın özgürlüğünün sınırı Silivri'de biter. Zaman zaman bizler de Silivri'lik veya dava konusu olabilecek  yazılar yazıyoruz. Ancak  sevgili editörlerimiz bu tip yazılara müdahale ettiğinden bizleri Silivri'ye gitmekten veya dava edilmekten kurtarıyorlar. Bu nedenle kendilerine müteşekkirim. "Yeni imamlarımızı beğendiniz mi?" başlıklı son yazımın bahsi geçen kişinin avukatlarının hukuki girişimi sonucu bu tip yazıların yayından kaldırılmasından sonra daha önce de gerçekleri yazdığım bir yazımın Ramazan ayı içersinde yine yayından kaldırılması sonrasında bir blogumda  "Nanenin faydaları" hakkında bir yazı yazacağıma söz vermiştim. Ancak ilerleyen zamanlarda nane konusunu daha genişletip, "Nane hakkında herşey" başlıklı bir yazı yazmaya karar verdim. Bakalım bu nane yazımı beğenecek misiniz?
 
Naneyi aramızda bilmeyen yoktur. Özellikle yemeklerimizde ve salatalarımızda kullandığımız nane, sindirim ve solunum sistemimizin dostudur. Doktorlar başlıca yararlarını şöyle sıralarlar.
 
Hazmı kolaylaştırır, gaz söktürür, karaciğer yetersizliğini giderir, safra akışını düzenler, mide ağrılarını keser, bağırsak spazmını giderir, nefes almayı kolaylaştırır, kusmaları önler, astım, grip ve bronşit ve öksürükte faydalıdır.
 
Geçmişte sinüzit problemim nedeniyle bir doktora gitmiş ve doktor muayene ettikten sonra bana bir ilaç vermişti. Eczaneden ilacı aldığımda ilacın bir nane şekeri olduğunu görünce çok şaşırmıştım. Tabii, geçici olarak nefes almamı sağlayan bu ilaç bir süre sonra bir işe yaramamış, gittiğim başka bir doktor MR çektirdikten sonra beni ameliyat ederek sinüzit illetinden kurtarmıştı.
 
Topluluklarda şarkı söyleyen kişilere çok gıpta ederim. Bu kadar şarkı sözünü nasıl akıllarında tutarlar diye düşünürüm. Benim ise aklımda tutabildiğim tek bir şarkı sözü vardır. O da, Ajdar adlı şarkıcının söylediği "Nane, nane" parçasının sözleridir. 
 
Nane şekerinden söz etmiştim. Bir de halk arasında söylenen "Naneyi yemek" sözü vardır. Tabii, bu mecazi anlamdaki söz, zor  durumda kalan kişiler için söylenir. Hemen hemen yaşamımızda hepimizin naneyi yediği durumlar olmuştur.
 
İnsanlar hangi yaşta olursa olsun naneyi yiyebilirler. Ama Allah kimseyi aşağıda anlatacağım ninenin durumuna düşürmesin. 
 
"Polis fuhuş yapılan bir otele baskın yapmış. Ancak baskında yakalanan fahişeler o kadar çokmuş ki, karakola sığmamışlar. Dışarıda sıra olmuşlar. İçerde ise ifadeleri tek tek alınıyormuş. Yoldan geçen yaşlı bir nine uzun kuyruğu görünce merak etmiş ve oradaki fahişelerden birine sormuş. 
 
"Bu ne kuyruğu evladım?"
 
Kadınlardan biri dalga geçerek;
 
"Nane şekeri kuyruğu nine" demiş.
 
Nine mutlu olmuş. "İyi çok severim. Ben de alayım" diyerek kuyruğa girmiş. Polis herkesin ifadesini alıyor ya, sıra nineye de gelmiş tabii. Polis karşısında yaşlı başlı kadını görünce şaşırmış. 
 
"Nine sende mi yedin bu naneyi?" diye çıkışınca nine cevap vermiş.
 
"Ah!! Bende nerde o diş evladım? Ben sadece emiyom!!!"
 
 
 
 
SAHAFÇA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:))) İlahi siz çok yaşayın Erol Bey sağlıkla mutlulukla hep birlikte .Sizi okumak iyi geliyor.

Şennur Köseli 
 17.09.2012 11:26
Cevap :
:) Siz de çok yaşayın Şennur hanım. Zaman zaman bizleri üzen gündemden uzaklaşmak bazen iyi geliyor. Teşekkürler, sevgiler...  17.09.2012 12:05
 

Sağlıklı mutlu yaşayın inşallah beni güldürünüz.Aslında ağlanacak halimize gülüyoruz.Naneyi yedik zaten.Güzel bir mizahtı selam ve sevgiler.

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.09.2012 11:25
Cevap :
Zaman zaman içimizi burkan olaylardan uzaklaşıp biraz mizah yazmakta yarar var Nahide hanım. Teşekkürler. Saygılar selamlar....  15.09.2012 15:50
 

Ya Erol Bey'ciğim, siz de bloglarınızda bütün kişileri, firmaları orijinal isimleriyle yazıyorsunuz! Oynasanıza bir iki harfle! Ednan Otkar deseydiniz anlamayacak mıydık! A9 TV olsa ne olur, B9 TV olsa ne olur! Ben de elli yere çatıyorum ama isimlerle oynuyorum. Yazık oldu güzelim imamelere:) Neyse, nane nane olalı böyle tanıtılmamıştır! Kimyonu da bir ara anlatırsanız çok iyi olur valla:) Ninem gençleşmenin sırrını buldu:)) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 14.09.2012 18:06
Cevap :
MB idaresi yazımın yayından kaldırılma gerekçesini bana daha sonra "Bahsi geçen kişinin avukatlarının hukuki girişimleri sonucu kendisi hakkında bu tür yazılara yer veremiyoruz."açıklamasıyla bildirdi. Bu yüzden kendilerine hak verdim. Ben öykülerimi bile gerçeklere yakın yazmaya çalışıyorum. O yazımda da kaynak gösterdiğim kısımlar olduğundan isimleri değiştirmedim. Aslında yazılarımda hukuka aykırı kelimeler kullanmamaya dikkat ederken, iftira çağrışımı yapmamak için oldukça çok araştırma yapıyorum. Yazdıklarım televizyonda gördüklerim ve daha önce haber olarak yayınlanmış yazılar ile mahkeme kararlarıydı. Ama sonuç olarak size hak veriyorum. Bundan sonra önerilerinize dikkat edeceğim. İnternet sitelerinde araştırma yaptığınızda o imameleri yine de görebilirsiniz. Nane konusunu da bir yazım yayından kaldırıldığında yayına vereceğim diye düşünmüştüm. O gün de bugün oldu. :)) Teşekkürler Ata bey. Sevgiler...  14.09.2012 21:35
 

Nanenin faydalarını yazdığınız bu yazınızı bekliyordum Erol Bey. Son satırlarda zararını da okumuş olduk. "Aştan çıkmaz nane çöpü" diye bir söz vardır. Her şeye burnunu sokanlara derler. Nine de, aştan çıkmaz nane çöpü misali dersini almış olmalı...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 14.09.2012 17:03
Cevap :
Ramazan ayından sonra böyle bir yazı yazacağımı bir blogumda dediğiniz gibi belirtmiştim Ayşegül hanım. MB idaresi haklı olarak sakıncalı yazıları yayından kaldırınca böyle bir karar almıştım. Umarım nane yazımdan gerekli dersler çıkarılır. :)) İnşallah bir gün düşündüğümüz her şeyi yazabileceğim bir ortam kurulur. Teşekkürler, saygılar, selamlar..  14.09.2012 21:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3374
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster