Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '09

 
Kategori
Teknolojinin Geleceği
Okunma Sayısı
3220
 

Nano teknolojinin binde 1'i

Mili - 0.001

Micro - 0.000001

Nano - 0.000000001

Pico - 0.000000000001

Ölçümleri belirtmek için kullanılan Yunanca isimlendirilmiş terimlerin bazıları bunlar. Özellikle Nano teknoloji her alanda kullanılmaya başladı ve farklı kullanım alanları da ortaya çıkmakta.

Ben bu yazımda henüz Nano teknoloji sindirilmemişken, bunun daha ilerisi olan Pico teknolojiden bahsetmek istiyorum. Gerçi biz batıyı çok gerilerden takip ediyoruz. Uzay teknolojisini kullanan batı bizden çok ileride.

Piko Teknoloji terimi maddenin teknolojik olarak işlenmesinin varsayıma dayalı olarak ileri seviyesi. Mesela metre ölçeğinde metrenin trilyonda biridir. Bu yaklaşık olarak nano'nun binde biridir ve tabiki nano teknolojinin de. Kimyasal dönüşümlerin ve ölçümlerin yüzde biridir. Temel olarak pico teknoloji atomdan daha küçük seviyede maddenin işlenmesi. Bu ölçekte mühendislik, doğrudan en iyi bilinen ya da maddenin kuramsallaştırılmış yapıları ile çalışmayı gerektirir. (Örnek: Zerre)

Pico teknoloji gelecekçiler tarafından kullanılan bir terim. Maddenin kuramsallaştırılmış yapısına, doğru pico metre ölçeğinde işaret etmek için kullanılır. Bu genellikle yapının ve bağımsız atomların kimyasal özelliklerinin değişikliğinin gerektiği şeklinde açıklanır. Olağandışı özellikleri ile istikrarlı olmayan yada istiktarlı olan durumları üretmek için, atom içerisindeki elektronların enerji durumlarının işlenerek ekzotik atomun formunun oluşturulmasıdır. Pararel dönüşümlerin gerçek dünyada redoks kimyası olarak varoldukları biliniyor, bunlar atomların oksitleme durumunu işleyebilir. Elektronların istikrarlı olmayan harekete geçmiş durumunda olması(lazerler ve doymuş emme halinin bazı formları gibi) ve bilgiyi şifrelemek için Rydberg atomlarındaki harekete geçmiş elektronların durumlarının işlenmesi gibi. Buna rağmen bu işlemlerin hiçbiri gelecekçiler tarafından açıklanan ekzotik atomları üretmez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayenizde yararlandım. Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 05.07.2010 0:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 177
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1627
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster