Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2301
 

Nano teknolojisi nedir?

Nano teknolojisi nedir?
 

Bu blog yazımda uzun zamandan beri dikkatimi çeken ve bende merak uyandıran bir konuyu yazmak istedim. Değişik platformlardan araştırıp, öğrendiklerimi, bulduklarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Nano teknoloji nedir?

1 milimetrenin milyonda birine nanometre deniyormuş.

Nano teknoloji ise maddelerin, milimetrenin milyonda biri olarak tabir edilen boyutuna kadar inerek yeni yapı ve nitelikler oluşturmaya çalışan teknoloji dalıymış.

Bu teknolojiyi başta bilgisayar, kimya, tekstil ve gıda olmak üzere farklı sektörler uygulamaya geçmiş.

Nano teknolojiyle geliştirilen yeni nesil ürünlerin arasında üzerinde su damlası ve toz zerresi tutunamayan boyalar, çizilmeyen camlar ve yıpranmayan tekstil malzemeleri gösterilebilirmiş.

Nano gıda nedir?

Nano teknoloji ve nano parçacıklarının kullanımıyla geliştirilen gıdalara deniyormuş.

Gıdalar üzerinde moleküler boyutta gerçekleştirilen değişim renk, kıvam ve form başta olmak üzere çok farklı şekillerde kendini gösteriyormuş.

Bu teknolojiyle geliştirilen çikolatalar istenilen seviyeye kadar sıcağa dayanıklı hale getirilebiliyormuş.

Dilimlenmiş patatesler kızartılmak için yağın içerisine atıldığında yalnızca belirlenen miktarda yağı bünyesine alıyormuş. Fazla miktarda yağ patatesin içerisine işleyemiyormuş.

Yiyeceklerin kıvamı ve rengi istenildiğinde ısı ve harekete göre değiştirilebiliyormuş.

Dünya genelinde, yaklaşık bir yıldan beri başta petrol olmak üzere hammadde fiyatlarında yaşanan yükselme trendi son dönemlerde biraz hız keser gibi oldu.

Ancak özellikle petrol fiyatlarının geçen yıla kıyasla hâlâ çok yüksel seviyede bulunması gıda üreticilerinin maliyetlerinin yüksek seviyelerde kalmasına neden olduğu da göz ardı edilemez.

Uluslar arası şirketler bu sorunu aşmak için yeni stratejiler geliştiriyorlarmış.

Satış hacimlerini düşürmeden kâr hedeflerini yakalamaya çalışan şirketler bu konuda nano teknoloji ağırlıklı yeni nano-gıda ürünlere ağırlık veriyorlarmış.

Üretim aşamalarında geleneksel gıdalara kıyasla daha az gerçek hammaddenin kullanıldığı yeni nesil gıdaların aynı zamanda kişiselleştirilme özellikleri de varmış.

Kimya sektöründen, otomotive kadar çok geniş bir alanda ilerleyen nano teknoloji daha şimdiden küresel olarak çalışan 4 bin şirket ve 1.1 trilyon dolarlık büyüklüğüyle dev bir sektöre dönüşmüş.

Eğer insanlığın geleceğine bir katkısı olacaksa, insanların refah seviyelerini yükseltip, daha iyi beslenmelerine yardımcı olacaksa, hayatın her alanında kullanılmasında bir sakınca yok.

Malum, herkesin gelir durumu iyi değil. Bizlerden çok, çok yukarıda olanlar olduğu gibi, bizlerden aşağı olanlar da var. Hiç olmazsa Dünyadaki gelir dağılımına bir katkısı olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nano Teknolojinin doğrudan gıdaya uygulandığı durumlarda ortaya çıkan RISK henüz belirlenmiş değil. Türkiye gibi geri kalmış ülkelerde böyle 'yüksek teknoloji' lakırtıları arasında bürokrasi kolayca onay verebilir. Ve bu ürünlerin kullanımı ile ilgili; KOBAYLAR bizler olabiliriz. Öncelikle Nano-Teknoloji ile üretilmiş kullanım maddelerinden faydalanıp gıda işini ele alırken, daha temkinli yaklaşmak gerekir. Tamam, sizler yada bizler KOBAY olmaya razı olabilirzi. Ama çocuklarımızı KOBAY yapmaya hakkımız yok. KİMSENİN YOK.

Murat SEVGİ 
 22.08.2008 18:27
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.Görüşünüze katılıyorum.Selamlar,saygılar...  23.08.2008 7:31
 

Nanoteknoloji; teknoloji ve sanayide yeni bir devrim, ancak her yeni teknolojinin olduğu gibi nanoteknolojinin de büyük yararlarının yanısıra büyük zararları da olabilir. Örneğin askeri alanda nanoteknoloji ile çok daha güçlü silahlar ve gözetleme araçları yapılabilir. İnsanlar için hem yararlı ve hem de zararlı olabilecek bu teknolojinin gelişimi, kullanımı ve kontrolü nasıl olacak, gelecek yıllarda yoğunlukla izlenecek...Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş...teşekkürler...sevgiler

ÇokEskidendi 
 20.08.2008 12:25
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Her iyinin karşısına bir kötü de malesefg çıkıyor. Her buluş iyi amaçlar için kullanılsa, cenneti öbür tarafta aramamak gerekir.Selamlar, saygılar...  20.08.2008 14:28
 

Önceki mesajımda (kafamın dağınıklığından olsa gerek) milimetrenin miyonda biri ifadesini milimetrenin milyarda biri olarak algıladığım için tapaj hatası yaptığınızı söylemiştim. ifadenizde hata yok, özür diliyorum. Saygılarımla. (Not : Bu yorumun da yayınlanmasına gerek yok, gene de siz bilirsiniz)

Haluk Seki 
 20.08.2008 12:22
Cevap :
Uyarınıza teşekkürler.Sizin dediğiniz gibi olsun. Selamlar.  20.08.2008 12:58
 

Milimetrenin değil "metrenin milyonda birine" nanometre denir. Linkini verdiğim blog serisinde bu konuyu uzunca işlemiştim, daha da devam edeceğim. Eğer ilginizi çekiyorsa göz atabilirsiniz. http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=62222 (Not: Lütfen bu yorumu yayınlamayın, sadece bir tapaj hatanızı bidirmek ve bilgi paylaşımı sağlamak için yazdım)

Haluk Seki 
 20.08.2008 12:01
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.Benim bilgim milimetrenin milyonda biri. Hatta tereddütte kaldım. Sekiz -on yerden araştırıp, bu işin uzmanı yeğenim ile de konuştuktan sonra yazdım. Selamlar...  20.08.2008 13:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2999
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster