Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
18172
 

Nar'ın zararları!

Nar'ın zararları!
 

Kızarmamış haliyle bile (ç)albenisi var!


Zararlı besin maddelerini içeren yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayım.

İlk bölümde konumuz “Nar”.

Nar zararlı bir besindir!

Geçen sene bütün yaz komşu bahçedeki narların büyümesini bekledim. Nara da öyle aman aman düşkünlüğüm yoktur aslında ama komşunun tavuğu misali, nar ağacı yan bahçede olunca gözüme pek bi hoş göründü.

Eylül sonu tam narlar karpuz kadar olduğunda ne yazık ki benim şehre dönme zamanım geldi. “Karpuz kadar” dedim diye hemen “Hadi oradan” demeyin rica ederim. Geçen yaz ektiğim karpuzlar (Balcı şahit) nar kadar büyüdü, yani bu mukayesemde hata yok. Sadece ölçülendirmem biraz kısır döngüye girmiş gibi görünüyor!

Köyden kente dönüş günü baktım narların sahibi komşum evde yok. E benim de bütün yaz sabırla gelişimini izlediğim narları oracıkta bırakıp gitmeye niyetim yok. Bahçe çitinden atladığım gibi soluğu nar ağacının yanında aldım. Yanımda getirdiğim naylon torbaya iki üç tane (vallahi fazla (ç)almadım yemin ederim) nar attım ve torbayı da valize koyup gönül rahatlığıyla köyü terk ettim.

Ertesi gün, "hoş geldin" ziyaretine gelen arkadaşım Ayfer’i salonuma buyur ettim. Köyden ellerimle topladığım narlardan ikram etmek üzere nar torbasını olduğu gibi kapıp salona getirdim. Yerdeki beyaz halının üzerine bağdaş kurup oturdum. Torbayı önüme koyup içinden en kocaman narı çıkardım. Tam karşımda oturan Ayfer’e uzatıyordum ki narın içinden işaret parmağımın yarısı kadar bir böcek fırladı. Hadi yarısı kadar değilse de işaret parmağımın ilk boğumu kadardı!

Böcek beyaz halının üzerinde “nerdeyim ben” şokuyla bir sağa bir sola koştururken, torbadan bir böcek daha çıkmaz mı?

Ayfer anında karşı koltuğa zıplayınca böceklerle bir başıma kaldım. Korkunun verdiği o telaşla dolapta duran böcek ilacını alıp gelmek yerine, elimdeki koca narı kaçışmakta olan böceklerin üzerine defalarca vurdum.

Bam… Bam… Bam…

Ve nar patladı…

Arkadaş o ne kırmızı bir narmış öyle!

Ortalık kan gölüne döndü, bembeyaz halı telef oldu.

Halının yumuşak tüyleri arasında bir türlü ölmeyen böcekler parke zemine fırlayıp süpürgeliğin altına sığınarak gözden kayboldular.

İlk şoku atlatıp da Ayfer’in şaşkınlıktan büyümüş gözleriyle karşılaşınca “Karşı koltuğa zıplayacağına bir nar da sen kapıp destek olsaydın ya!” dedim.

Böceklerin akıbetini bilmesem de halınınkini biliyorum. Altı metrekarelik halıyı yıkama fabrikasına gönderdim. 200 lira ödedim. Narın tanesi yarım kilo olsa, kilosu 100 liradan nar yemiş oldum.

Böylece nar’ın zararlı bir besin maddesi olduğuna hükmettim ve bir daha nar yemeye tövbe ettim.

Şimdi dut zamanı!

Yan apartmanın bahçesinde koca bir dut ağacı var. Yarın sabah birazcık (ç)alsam diyorum, kime ne zararım olur ki?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dikkat edin de bari dutlar beyaz olsun, karadutun lekesini halı yıkama fabrikası bile çıkaramaz :) Sizi gayretinizden, Ayfer Hanımı cesaretinden ötürü kutlarım :D

Dilek Fuçucı 
 06.12.2011 11:05
Cevap :
Dutlar nefisti :)) Kalorisi fazlaymış, kilo aldırırmış falan diyorlar ama kimin umurunda :)) Darısı seneye artık... Ayfer ve ben teşekkür ediyoruz efendim güzel sözlerinizden dolayı. Sevgilerimle  06.12.2011 17:23
 

"Narın tanesi yarım kilo olsa, kilosu da 100" 200 liralık halı temizleme bedeline karşılık olarak yazınızın başında dediğiniz gibi "iki üç tane" değil, dört tane nar sığdırmışsınız. İnanmazsanız problemi çözelim şimdi. 200 = 100 x(1/2X)=> X=4

MuDo 
 29.11.2011 13:54
Cevap :
Hesabı yanlış yapıyorsun Mudo! Bunu başkası yapsa affedebilirdim ama sen nasıl yaparsın?? Şimdi doğru hesabı birlikte yapalım; 1 nar = 1/2 kg. 2 nar = 1 kg. üçüncü nar patladığı için yiyemedik! Patlayan nar 1 kg olsa (arkadaşıma en büyüğünü ikram etmek istediğimi varsayalım) toplamda üç nar = 2 kg. eder. Yani; 100.- + (2X50.-) = 200.- Sonuç olarak torbada 3 nar vardı :))   02.12.2011 0:52
 

Nar servisi eskiden çok önemliydi. Yeni evli bir çifti ziyarete giden yaşlı teyzeler (hele de erkek tarafıysa), nar ister ve nar ın servisine dikkat ederlerdi. Öyle tabak içinde bütün nar olmaaaz..!. Taneleri ayrılacak ve üzerindeki her bir zar kalkacak, tabakta hiç beyaz parça olmayacak ve kaşıkla servis olacak. Aksi servis durumunda not belli elbet. Gerçi şimdilerde kim nar alıp yer ki. Zaten yorugun argın bir toplum olmuşuz, bir de Nar ile kim uğraşacak. Çekirdekli üzüm bile sıkıntı, nar bence ağaçta güzel. Koparmayın Narları, nar ağacı narsız olmaz.. Yazıktır yeni gelinlere.

Ali Saltik ENE 
 30.09.2011 8:31
Cevap :
Alan almış, satan satmış! Çift evlenmiş! Bu saatten sonra gelin narı nasıl servis ediyor diye baksan ne olur bakmasan ne olur :)) Diyelim ki beyazıyla birlikte ayıklamış, ne yapacaksınız, boşatacak mısınız? :)) O tür testleri iş işten geçmeden yapmak lazım! Mesela "hamam testi" vardır, gelin adayını alır düğünden önce hamama götürürsün, testten geçer not alırsa sorun yok. Not kötüyse ortalığı karıştırmak serbest :)) Yani nardan önce hamam var :))  01.10.2011 22:46
 

Komşunun dutu karadut ise, narın yaptığını yapabilir:)

Fatma Güneş ERGEN 
 22.09.2011 23:17
Cevap :
Karadut elime geçse, lekesine razıyım :)) Assos dönüşü köylülerin yol kenarında sattıkları karadut reçelinden aldım, nefsimi onunla körletiyorum :)) Sevgilerimle Fatma hanım  25.09.2011 13:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1166
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2261
Kayıt tarihi
: 24.01.08
 
 

17 yaşımdaydım yazmaya ilk başladığımda. Dünyayı tanımaya çalışırken kendimi de tanıdım zaman içinde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster