Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '20

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
141
 

NARSİST ÇOCUKLAR YETİŞİYOR

Sosyal medyada dolaşırken 1 dakikada en az 5-6 tane çocuk içerikli videolar görüyorum. Profillere baktığımda ise değişmeyen tek şey : Çocuklar üzerinden üretilen içerikler… Çocuk düşüyor annesi çekiyor, çocuk gülüyor babası çekiyor, yeni yeni yürümeye başlıyor hemen telefonlar elde videolar sosyal medyada yayınlanıyor. Çocuğun yürüme sevincini yaşamadan kaç kişi beğendi videoyu buna bakılıyor. Bu işte bir terslik yok mu sizcede?

Düşünün bir ekran içinde onların evindeyiz. Bazıları her halini çekiyor bazıları sadece mutlu ve güzel anları. Ardından diğer ebeveynlerin aklında kendini yetersiz hissetme hali gelişiyor. Benim neden böyle bir evim yok? Çocuğumun neden böyle bir oyun odası yok? vs…  Bu problemin bir parçası. Asıl problem çocuklar da sürekli izlendiklerini, beğenildiklerini düşünüyor. Sonrası malum narsistliğin belirtileri baş gösteriyor. 

  • İlgi odağı olmaktan aşırı mutluluk duyan, empati kuramayan, eleştirilere kapalı, kurallara tahammül edemeyen, daima haklı olduğunu düşünen, kolay sinirlenip sürekli başkalarını suçlayan bir takım narsist özelliklere sahip çocuk büyüyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, çocuklarının diğer çocuklardan daha üstün olduğunu düşünen ebeveynlerin çocuklarına öz saygıyı aşılamakta yetersiz kaldığı görülmüştür. Aksine, böyle davranmaları çocuklarının narsist olma risklerini artırarak onlara zarar veriyorlar. Çocuğun daha iyi en iyi olduğunu değil sevildiğini hissetmeye ihtiyacı var. 

Şimdi sosyal medya hesaplarınızdaki fotoğraf ve videolara bakmanızı istiyorum. Kaç tanesi çocuğunuza ait ? 

 

http://www.instagram.com/ailedanismani.gozdemkaya

jale kasap, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok faydalı bir yazı. Kalemine ve emeğine sağlık.

Dr Atanur Yıldız 
 21.10.2020 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 68
Kayıt tarihi
: 15.10.20
 
 

Aile danışmanıyım. Bireylerde görülen ve kısmen aile ilişkilerinin zedelenmesine yol açan tüm kaygı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster