Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
40
 

Narsist Kişilik Yapısı (2)

İş arkadaşı olarak narsist

İlk izlenimi iyidir, bunun için iş görüşmelerinde başarılıdır ama genellikle kötü işlerde istihdam edilir. İş yaşamında kendi becerilerini abartır, sizin yeteneklerinizi küçümser. İş görüşmesinde iyi sonuç almak için elinden geleni yapar, özel konuşmalara girer, istenmeyen tavsiyeler verir. Fikirleri çalar. Bu yüzden yönettiği kişilerce sevilmezler. Ancak kendisi gibi narsist olanlar tarafından takdir edilirler.

Hepten de kötü değil!

Yaşamda bir miktar narsisim iyi bir şeydir. Benlik saygısını artırır, size neşe ve cesaret verir. Bunlar kolay kolay depresyona girmez, yalnız kalmaz. Normal narsist genellikle mükemmel konuşur ve iyi bir vizyonerdir. İş yaşamında iyi para kazanmaları bundandır.

Birinin narsist olduğunu nasıl anlarsınız?

Hep kendini öven ve kendinden söz eden, sizi dinlemeyen, size ve diğer insanlara değer vermeyen, yakın arkadaşları dahil başkalarını karalayan biri ile karşılaşırsanız onun narsist biri olabileceğini düşünebilirsiniz. Yanlış yaptığında özür dilemez.

Eğer arkadaşınız veya eşiniz narsist biri ise:

Başlangıçta sorun olmayabilir ama zamanla problemler yaşanır. Yalan söyler, insanları ve sizi incitir. Böyle birine sınır koymanız gerekir. Onun hayallerinden ziyade kendi hedeflerinize odaklanın. Kibarca eleştirin ama kırıcı olmayın. Tartışmaya girmekten sakının. Sizi anlamasını beklemeyin.

Tedavi?

Narsist biri profesyonel yardım almaya yanaşmaz ve dolayısıyla tedavi olmayı kabul etmez. Psikoterapiden bir miktar fayda görseler de tedavisi yoktur denebilir.

Not: Bu yazılanlara bakarak kendinize veya bir başkasına tanı koymaya çalışmayınız, çünkü bu bir uzmanlık işidir.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

Kocaeli

*

(Kaynak: WebMD)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 530
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster