Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
60
 

Narsist Kişilik Yapısı

Narsist bir kişi kendisinin harika biri olduğunu düşünür. Başkalarına saygısı az ya da hiç yoktur. Bencildir. Kibirlidir. Kendini beğenmiş bir hali vardır. Kısaca kendine aşıktır. Özseverdir.

Ne zaman sorun olur?

İnsanlarla ilişkileri bozulmaya başlayınca sorun olmaya başlar. Bu arada benlik algısı da bozulmaya yüz tutar, yani kendisini olduğundan daha güçlü ve yetenekli görür ki bu da çeşitli kişilerarası ve toplumsal sorunlara yol açar.

Aşırı narsisizm, narsistik kişilik bozukluğu denen bir ruhsal rahatsızlığı işaret eder. Böyle bir kişi başkalarının duygularını anlamaz ve umursamaz. Özel bir kişi olduğuna inanır ve başkalarının da bunu onaylamasına ihtiyaç duyar.

Narsist bir kişi güzel olmasa bile kendini güzel görür ve etrafındakilerden kabul ve övgü bekler. Övgü yokluğunda kendini kötü hisseder ve agresifleşir.

Başkalarına karşı umursamazdır. Onların duygularına aldırmaz. Empati yapamaz. İnsanları, amaçlarına ulaşmak için araç görür.

Belalıdır. Kendini beğenmesinin ardında derin bir korku yatar. Biri onun egosunu (benliğini, yani kendisini) eleştirdiğinde ruhsal olarak çökebilir ve tehlikeli olabilir. İnsanları küçük düşürür, küçümser ve korkutur. Bir başka anlatımla narsisizmle saldırganlık ve şiddet arasında ilişki vardır.

Bir narsist ile romantizm

İlk başta olumsuz yönlerini göremeyebilirsiniz. Genellikle çekici ve popülerdir. Ancak zamanla soğuk, manipulatif ve acımasız olabilir. Ve genellikle daha sadakatsizdir. Her zaman daha etkileyici ya da daha iyi görünümde bir arkadaş arayışı içindedir. Yine de narsist biri tüm kişilik tipleri ile diyaloğa girer ve bağlantı kurar. Ama kendisi gibi biri ile ilişkiye girme ihtimali biraz daha fazladır.

(Devam edecek).

Şen ve esen kalın. 

Dr. Atanur Yıldız

Kocaeli

(Kaynak: WebMD). 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 528
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster