Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1068
 

NASA Fare Doğurdu

NASA Fare Doğurdu
 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bütün dünyanın merakla beklediği basın toplantısında, evrende başka bir yaşam türü bulunduğuna dair beklentileri boşa çıkarttı. Dünya üzerinde, DNA'sında fosfor yerine arsenik bulunabilen yeni bir bakteri türünün keşfedildiğini bildiren bilim adamları, bu bakteri türünün bilinen yaşamı tekrar tanımlamak zorunda bıraktığını açıkladı.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü (USGS) Astrobiyoloji Profesörü Felisa Wolfe-Simon, Arizona Üniversitesinden Ariel Anbar ve Paul Davies adlı araştırmacılar, dünyadaki bazı yaşam biçimlerinde arseniğin fosforun yerini alabileceğini belirtti. Bu konuda geçtiğimiz yıldan beri yapılan deneylerde, kökü GFAJ-1 olarak bilinen bir bakterinin arsenikle yaşamını sürdürebildiği ortaya çıktı. Profesör Felisa Wolfe-Simon, ''Evrenin başka bir yerinde yaşamı nelerin mümkün kılabileceğinin anlaşılmasına yönelik kapıyı açtık'' dedi.

##

Günlerce insanları merakta bırakan NASA fare doğurdu. Belki de bilerek ve isteyerek beklentileri yükselttiler. Oysa bunu normal bilimsel bir açıklama şeklinde yansıtsalar, sansasyonel olmaya çalışmasalar daha çok dikkat çekebilirdi.

Açıkçası dünyada veya uzayda bizden başka akıllı varlıkların olup olmadığına dair bir açıklama bekleyen insanlar için çok fazla değişen bir şey olmadı. Daha önce her nasıl inanıyorlarsa o şekilde inanmaya devam edecek.

Kimileri UFO’ların varlığı ve bununla ilişkili teorilerle avunmaya devam edecek; kimileri gözümle görmediğime inanmam diyerek bilimsel(?!) takılmaya devam edecek; kimilerinin de böyle bir gayesi zaten hiç olmayacak.

Bilim gün geçtikçe ilerliyor. Bu bakterinin keşfi beni hiç şaşırtmadı. Yakın zamanda keşfedileceklerin yanında devede kulak bile değil. Çok değil, yakın bir zamanda bugünkü bilgilerimizin ne kadar da az olduğunu kavrayacağız. Tıpkı bundan 20-30 yıl öncekine göre bilgilerimizin yüzlerce kat arttığı gibi…

Bilmediğimiz şeyler biz bilmiyoruz diye yok olacak değiller. Orada öylece duruyorlar. Bizim bilgilenmemizi ve keşfetmemizi bekliyorlar. Bizim bilmememiz, bilmediğimiz için yok farz etmemiz onları yok kılmadığı gibi onların varlıklarını da anlamsız ve gereksiz kılmıyor.

Galiba gereksiz olan bizim cahilce tutumumuz ve körlükte ısrar edişimiz. Karanlıkların aydınlığı dönüşmesi ümidiyle…

Sevgi, hürmet ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

www.murathacioglu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu memlekette bilim kurgu bir bilim dali. Sanirim biz de hala romandan ote degil. Bu sayede bilim adamlari bir cok bulusa imza atayor. Su anda bilinenlerin cogu henuz kamunun bilgisine sunulmamis. Bir cogu da teori. Bir baska yasamin mutlak bizim bildigimiz sekilde olmasi gerekmiyor. Cok farklida olabilir. Tabi simdilik olasi. Ama gelecekte insan hafsalasini cok zorluyacak buluslar mumkun. Dilegim tum bunlarin insanlik kullanimina bariscil sekilde sunulabilmesi. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 03.12.2010 20:35
Cevap :
Galiba en önemlisi de sizin belirttiğiniz şey. Yani yeni bulunan şeylerin barışcıl kullanılması.. Amerika bunu ne kadar uygular bilemiyoruz tabi.. Politikaları gösteriyor ki savaştan beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş bir yapısı var. Umarız yakın zamanda bu değişir. Sevgi, hürmet ve muhabbetle  04.12.2010 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 656
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1679
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster