Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '08

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
12638
 

NASA gerçekten Ay'a ayak bastı mı?

NASA gerçekten Ay'a ayak bastı mı?
 

Bu aralar kafaya taktım bu soruyu.
Her nekadar internetteki video ve resimlerin hangisi gerçek hangisi montaj, emin olamadığımız için onlar hakkında yorum yapamasak da; yine de NASA'nın Ay'a çıktığına inanmamak için bir kaç sebebimiz var bence.

Bunlardan en önemlileri bence şu; madem NASA Ay'a insan gönderebilecek teknolojiye sahip, neden sadece 1 kere yolladı? 1969'dan beri, yani 40 yılır neden bu teknolojiyi hiç kullanmadı. Hiç mi merak etmiyorlar "Acaba diktiğimiz bayrak hala yerinde duruyor mu?" diye?

Kafa karıştıran bir diğer nokta da bir grup bilim adamının Ay'a seyahatin görüntülerini izlemek için NASA'ya başvurduğunda ortaya çıktı. NASA'nın bu başvuruya verdiği cevap "Görüntüleri bulamıyoruz!" oldu. Yani kayıp mı etmişler? NASA, tarihinin en önemli görüntüsünü kaybetecek kadar deneyimsiz bir kuruluş mu? Hiç sanmıyorum.

O orjinal görüntüleri sadece 1969 yılında ABD'deki canlı yayını izleyenler izleyebildi. Gerçekten canlı bir yayın mıydı, bilinmez. Ama yine de o görüntüler asıl görüntülerdi. Yani onları izleyenler dışında kimse bu görüntüler sahteydi diyemez, dese de kanıtlayamaz. Çok rivayet var bu görüntüler hakkında. En çok bilineni görüntülerdeki ABD bayrağının dalgalanması. Havanın olmadığı bir yerde bayrak dalgalanamaz mantık olarak. Bir diğeri ise gölgelerdeki ve yer çekimindeki uyumsuzluk. İşte bu söylentiler birleşince acaba Neil Armstrong Ay'a değil de bir film setine mi ayak bastı acaba diyor insanlar haklı olarak. Ama dediğim gibi, o asıl görüntüleri görmediğimiz sürece bunlar hakkında pek yorum yapamayız.

Diyelim ki Neil Armstrong gerçekten Ay'a ayak bastı, NASA bunu gerçekten yaptı diyelim. Ama yine de Neil Armstrong ilk ayak basan değildir. Neden mi? Çünkü çekimleri yapan Edwin Aldrin isimli kişi Neil Armstrong'dan nce Ay'a inip düzeneği canlı yayına hazırlamış olmalıydı, yoksa ilk adımı ve o meşhur "Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım..." sözünü asla duyamazdı dünya canlı yayında.

Peki diyelim ki tüm bunlar bir kandırmacaydı, yani NASA Ay'a gitmedi. Peki niye böyle bir yalan söyledi? SEbebi çok açık; Rusya ile girmiş olduğu uzay yarışı...
Bu yarıştaki önemli bir kaç noktayı şöyle özetlemek isterim:
4 Ekim 1957 -İlk yapma uydu olan Sputnik 1 SSCB tarafından uzaya fırlatıldı ve 4Ocak 1958'e kadar Yer yörüngesinde kaldı. Artık uzay yarışı başlıyordu.
3 Kasım 1957 -SSCB, 13 Nisan 1958'e kadar yörüngede kalacak olan Sputnik 2'yi uzayafırlattı. Bu kez bu uzay aracının birde yolcusu vardı: Layka adlı birdişi köpek!
11 Ekim 1958 - ABD'nin Pioneer 1 uzay sondası yaklaşık 115000 km yükseğe fırlatıldı.
3 Mart 1959- ABD'nin 4. uzay sondası Pioneer 4 Ay'ın yaklaşık 60000 km uzağındangeçti ve Güneş çevresinde bir yörüngeye oturarak ABD'nin ilk yapayGüneş uydusu oldu.
12 Eylül 1959- SSCB'nin Fırlattığı Luna 2 13 Eylül'de Ay üzerine çarptı; böyleceinsan yapımı bir nesne ilk kez doğal uydumuza değmiş oluyordu.
12 Nisan 1961- SSCB'nin fırlattığı Vostok 1 ilk insanlı uzay aracıydı.Bu araçlaDünyanın çevresinde bir kez dolanan kozmonot Yuri A. Gagarin uzayaçıkan ilk insan olarak tarihe geçti.
10 Temmuz 1962 - ABD uydusu Telstar 1 Atlantik ötesi ilk canlı televizyon yayınını yaptı
3 Haziran 1965 - Gemini 4 mürettebatından Edward White boşlukta 22 dakika dolaşarak uzayda yürüyen ilk Amerikalı oldu.
3 Şubat 1966 - SSCB'nin fırlattığı Luna 9 Ay2a yumuşak iniş yapan ilk uzay aracı oldu.
1 Mart 1966 - Sovyet yapımı Verena 3, Venüs yüzeyine çarparak Dünya dışındaki bir gezegene ulaşan ilk uzay aracı oldu
31 Mart 1966 - Sovyet uydusu Luna 10 Ay yörüngesine oturan ilk uzay aracı oldu.
14 - 15 Ocak 1969- Birer gün arayla fırlatılan Soyuz 4 ile Soyuz 5 uzayda kenetlendi veSoyuz 5 in iki kozmonotu uzay tarihinde ilk kez araç dışında aktarmayaparak Soyuz4 le dünyaya döndü

Burda da gözüktüğü gibi ABD oldukça iyiydi bu yarışta. Ama yine de Rusya'nın gerisindeydi ve Rusya bu farkı açıyordu. NASA'nın aklına bu farkı kapatmak için ve hatta öne geçmek için çok güzel bir fikir geldi. Ay'a insan yollamak ve hatta bunu da canlı yayınla insanlara izletmek. Fikir görünüşte gerçekten çok güzeldi ama acaba NASA'nın gerçekten bunu yapabilecek teknolojisi var mıydı, yoksa tüm o görüntüle bir film setinde mi hazırlanmıştı?

NASA orjinal görüntüleri bulup (!) araştırmacılara bunların bir gerçek olduğunu ispatlayana kadar sanırım kimse bunların gerçek mi yoksa sadece bir oyun mu olduğunu anlayamayacak gibi gözüküyor...

Füsun İnci bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1233
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

1990 Kasım 14 doğumluyum... Üniversiteye hazırlanmaktayım. Oldukça sık yazarım; şiir ya da deneme be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster