Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
28
 

Nasıl?

Nasıl?
 

Malum olduğu üzere ülkemizin  biriken büyük iç ve dış  sorunları  nedeniyle  erken seçim kararı alındı.. Şimdi seçimlere iyice yaklaştığımız bu günlerde,  ben halen de mevcut olan bu çok önemli sorunlarımızın seçim sonrasında nasıl bir politikayla  çözüleceğini çok merak ediyorum.

 Halen; bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve ilgili Bakanlar  tarafından bize sık sık aksettirilen şahsen de önemli  ölçüde hak verdiğim şekilde;  şer odakları ve dış güçlerin ülkemiz üzerinde yaptıkları spekülasyonlar ve manipülasyonlar sonucu ortaya çıktığı söylenilen ekonomik sorunlarımız  var. paramızın Dolar karşısında çok  büyük oranda değer kaybetmesi,  artan cari dış açık ( yani;  ithalatımızın ihracatımızdan çok daha yüksek olması)  kısa vadede ödenmesi gereken milyarlarca Dolarlık dış borç, iki haneli ve  artış eğilimindeki yüksek  enflasyon oranı,   işsizlik, emlak sektöründeki durgunluk,  ( %7 büyüme hızı iyi olsa da) büyümenin  yatırımlardan ziyade borçlanmaya dayalı olması,  vb.

Dış politika konusuna gelince, eldeki muhasebeye bakıyoruz,   ABD ile, AB ile, Hollanda, Avusturya, Almanya, Fransa, İsrail, Belçika ile; Suriye, S.Arabistan, BAE., Mısır, İsrail, Ermenistan, Yunanistan ile ilişkilerimiz çok sorunlu adeta  dibe vurmuş biçimde. Rusya ve İran  ile bir denge tutturmaya çalışıyoruz ve  karşılıklı ekonomik sebeplerle yanyanayız ancak müttefik değiliz.  Dost diyemiyorum çünkü dış politikada hiçbir ülke  dost düşman olmaz. Hele ki süper güçler kimseyi kolay kolay müttefik saymaz. Esasen dış politikada herkes ülkesinin çıkarına göre müttefiklerini belirler zaten.

 Terör konusuna gelince; Afrin operasyonu gayet  başarılı olmuş, ülkemizin bölgedeki etkisini artırmıştı. Şimdi de Kandil de operasyon konusu gündeme geldi. Allah askerlerimize yardım etsin. Biz de terörle mücadele konusunda son dönemde TSK'nın kahraman askerleri Mehmetçiklerimiz sayesinde oldukça mesafe katettik. (Şehitlerimize rahmet diliyorum) Meselenin askeri bölümünde TSK gayet başarılıydı.

Ancak geleceğe baktığımızda karşımızda da (Trump yönetiminde)  bir  süper güç olduğunda,  ABD ile YPG/PYD nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi için Menbiç'in geleceğiyle ilgili anlaşma uzlaşma sağlandığı belirtilse de;  işin genel boyutuna ve zaman içindeki yaklaşımlara bakınca, Suriye'nin Kuzeyinde ilerdeki dönemlerde de ABD nin konuşlandığı yer değişse de, PYD/YPG den vazgeçmeyeceğini görmemek imkansız. Fırat'ın Doğusuna geçen teröristlerin ilerde yine sorun çıkarmayacağını da bilemeyiz.

 Avrupa ülkeleri de ne  yazık ki oradaki PYD/YPG  yapılanmalarının yanında yer alıyor, silah ve insani unsur açısından bu tür oluşumları destekliyor.. Bu durum gelecekte de bizim için  büyük sorun olabilme potansiyeli taşımaktadır. Karşımızdakiler, Rusya'nın dahi çekindiği bir  süper güç ve güçlü Avrupa ülkeleri nihayetinde. Biz de ülkemize bağlılık, cesaret ve inanç had safhada ancak gerçekleri de yok sayamıyoruz elbette ancak, ABD ve AB ülkelerinin askeri silah, tank  ve uçak teknolojisindeki durumu da malum.

Diğer bir önemli konu da; vatandaşın gündeminde önemli yer tutan Suriyeli ve diğer ülkelerden gelen mülteci konusu ne olacak? Sayın Cumhurbaşkanımız Suriyelilere ve diğer Ortadoğululara çalışma izni ve vatandaşlık verip onların ülkemiz içinde varlıklarını bu şekilde sürdürmelerini mi uygun görüyor?  Peki ilerde sınırdaki bir savaşta  onbinlerce mülteci sınırımıza biriktiğinde ne gibi bir yol izlenecek? Yani sınır güvenliği ve ülkemize yasadışı giren Ortadoğulu mülteciler konusundaki yaklaşım, politika  nasıl olacak?

Dış güçlerin yukarda yazdığım  bu sorunlarda  payı olduğuna ben de inanıyorum. Sorunlarımızın temelinde önemli ölçüde gelişmemizi istemeyen dış güçler var OK.  Lakin ülkemiz şartlarının bu kadar kırılgan olmasına da üzülüyor, endişe ediyoruz. Ekonomik-siyasi şartlarımız hep böyle hassas mi olacak? Bir dış spekülatif müdahalede dolar zıplayacak mı, bir küçük olayda  ilişkilerimizin normal olduğunu sandığımız  ülkeler cephe alıp  düşmanca mı davranacak? Ya da; ülkenin dört yanının aramızda husumet olan, bize düşmanca tavır koyan ülkelerle çevrildiği düşüncesinin özellikle gençlerin geleceği için  ne kadar umut kırıcı olduğu göz önüne alınırsa;  biz daha az düşmana sahip olmak için dış politikamızda ne gibi çözümler üreteceğiz? Sorunlar daha başlamadan önlem alabilecek miyiz? Yol haritamız nasıldır?

Sözün özü; dış güçlerin maalesef düşmanca yaptıkları  müdahale, spekületif hareketler  bir nevi "zehirlerine" karşı, bizim  de "panzehirimiz ",  " su uyur düşman uyumaz!" mantığı gereği  önlemlerimiz, tedbirlerimiz ne olacak?  Hatta bir daha dış güçlerin bizimle böylesine  müdahale edememesi için, paramızın değer kazanabilmesi, dış politikada başarı, turizmin geliştirilmesi,  cari açığın kapatılması, üretimin ve ihracatın artırılması,  enflasyonun düşürülmesi için bugüne kadar yapılanlardan farklı, yeni  hangi politika ve yöntemler izlenecek? Bence  24 Hazirandan sonra yapılacaklara ilişkin listenin devamında seçmen vatandaşlarımızın bu konudaki meraklarının da detaylı şekilde giderilmesi çok iyi olacaktır.

Yeni dönemde bizi  erken seçime zorlayan o ciddi büyük sorunların çözümü, kötü niyetli dış güçlerin bertaraf edilebilmesi,  ülkemizin siyasi ve ekonomik olarak böyle spekülatif hareketlere karşı daha dayanıklı olabilmesi ve ülke insanlarının daha mutlu- huzurlu yaşaması için uygulanacak etkili değişik  çözümler ne olacak?

Bunları en çok evlatlarımız için  bilmeliyiz çünkü bu vatan-devletimiz  bize miras değil, onu gençlerimizden ödünç aldık. Gençlerimizin de elbette gelecekte "gelişmiş" denilen ülke gençlerinden geri kalmayacak şekilde sağlıklı,  ekonomik olarak güçlü, eğitim meselesini halletmiş olarak,  içinde ve sınır dışında huzurlu bir atmosferin hakim olduğu bir ülkede yaşamalarını isteriz.

Güzel vatanımızın ve vatandaşlarımızın  her zaman güçlü ve huzurlu olması dileğimle.  Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 162
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 373
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster