Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1300
 

Nasıl bakarsan öyle ...

Nasıl bakarsan öyle ...
 

Tuhaf batıl inançlar vardır ve bunlar hayatımızın her yanına çılgınca dağılmıştır. Bu batıl inançlardan öyle çok söz edilir ve onlar öylesine hayatla iç içe geçmişlerdir ki bir zaman sonra onları kendinin bir parçası sanmaya başlarsın.

Biri ölümden söz ettiğinde hemen etrafına bakınıp bir tahta parçası bulur ve "şeytan kulağına kurşun" diyerek 3 kez vurursun. Terlikler ters dönmüşse işi gücü bırakıp onları düzeltmeye koşarsın. Maazallah işin ters gider yoksa. Evinin her yerinde nazar boncuğu asılı olduğu yetmezmiş gibi arkadaşının yeni doğan bebeğinin o minicik omzuna küçük mavi bir bocuk iliştirmeyi görev sayarsın. Bazıları ise, kimbilir nerden bulmuşlardır, bir at nalını hemen giriş kapılarının üzerine çakarlar. Bu ne için? Zaman daha hızlı koşsun, bizlere değmeden geçip gitsin diye mi?

Bir de o zavallı rakamlar var tabii. Mesela 6 rakamı. Tek başına oldukça zararsız kabul edilen bu rakamın 3 tanesini asla yan yana getirmemelisin. 666 dedin mi dur orda. Şeytana ilişkindir çünkü. Ve zavallı 13. İçlerinde en acınası olan suçsuz günahsız bir rakamdır 13. İnsanlar onu gördükleri yerde irkilirler. Telefon numaralarının sonu 13 ise o numarayı değiştirirler. Kimse otobüste, uçakta, trende 13 numaralı koltuğa oturmak istemez. Hayata kafa tutanlar hariç.Benim kimseye kafa tuttuğum falan yok ama 13 bana her zaman şans getirdi. (Al sana bir batıl inanç daha;uğursuz sayılan bir rakamın uğur getirdiğine inanmak!) Üniversite sınavında 13 numaralı sırada oturuyordum. Hem de iki sınavda da aynı rakam denk geldi ve ben umduğumun çok üzerinde bir başarı sağladım. Oysa sınav kağıdımı gören arkadaşlarım bu sınavı kazanamayacağım konusunda hemfikirlerdi. 13 ile ilgili pek çok hikayem var ama bunlar önemli değil. Sırf rakamları sevdiğim için dikkatimi yönelttiğim hikayeler bunlar zaten.

Zaman geçti. Ben büyüdükçe ve kendimi akıllanmış, hayatı öğrenmiş sandıkça mantığımın izinden gitmeye başladım. Ya da mantığımın izinden gidiyorum sandım diyelim. Oysa çepeçevre kuşatılmıştım bu inançlarla. Ağ gibi sarmıştı ve ben farkında olmadan o ağa dolanıyor da dolanıyordum. 3 kez tahtaya vuruyor, terlikleri düzeltiyordum. Diyordum ki; "Hem kime ne zararı var canım. Ya doğruysa?" Şimdi hala kendimi bunları yaparken buluyorum zaman zaman. Ben yapmasam bile kötü bir şeyden söz ettiğimde "Aman tahtaya vur" diyor biri, vuruyorum. Hem de 3 kez. Terlikler ise asla ters durmuyor. Ne olur ne olmaz değil mi?

Resim: www.bodrummozaik.comimagesbuyuk24.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah nazarlardan saklasın Fulya'cığım :))Her zamanki gibi çok tadında yorumlamışsın hayatın(mızın) bir yönünü.

Leyla ÖNDER 
 07.10.2006 23:56
Cevap :
Teşekkür ederim Leylacığım. Kucak dolusu sevgiler...  08.10.2006 12:47
 

Yazını okuyunca aklıma hemen basketbol takımında olduğum zaman geldi. Lisede basketbol takımı seçmeleri yapılıyordu ve bende seçilen öğrenciler arasındaydım. Artık sıra formaların dağıtımına gelmişti ki herkesin kendine göre uğur getirdiğine inandığı bir rakam vardı. Benimde ısrarla istediğim bir sırt numarası vardı. Hep 7 rakamının bana uğur getirdiğine inanmıştım ve sırt numaramın da 7 olmasını istiyordum.Olmadı. Bana kalan rakamların uğursuzu olan 13 idi. Fakat bırakın uğursuzluğu bana o forma inanılmaz şans getirdi. Antrenörümüz benim 7 ısrarımı bildiği için bir gün maça 7 sırt numaralı formayla çıkmamı istedi. Ne mi oldu:))))) ayağımı burktum o maçta. Batıl inançlar hep olacak hayatımızda. Sevgiler….

Hoşsada 
 05.10.2006 23:36
Cevap :
Bunu paylaştığın için teşekkürler Sevgili Hoşsada. Kucak dolusu sevgiler...  06.10.2006 8:38
 

13'te memnunum ben, sevgili Fulya. Son oturdugum üc evin kapi numarasi 13. Bugünkü (kendi evim) numarasi yine 13. Rastlanti. Özel secmedim. Ama bir kötülügünü de görmedim:-)))

pirmete 
 05.10.2006 20:19
Cevap :
Sevgili Pirmete, Belki 13 sana uğur getiriyordur benim gibi. (Ortak bir batıl inancımız oldu. Hayırlı olsun :) ) Sevgiler...  05.10.2006 20:22
 

Ne terliklermiş ama! Peder akşama gelince eve,kabahatlerimin hesabını sormasın diye,bir çare bulmuştum.Bunu da komşunun çocuğu söylemişti.Dediği gibi yaptım.Evde ne kadar terlik varsa,hepsini ters çevirirdim.Sopadan böylelikle çok kurtulmuşluğum oldu.Oldu ama,bunun hikmetini terlikte aramadım hiçbir zaman.'Gır Gır'' olsun diye ters çeviriyordum'' zaten.Bu gün de bu kanaatteyim.Bu gericilik çıktı çıkalı,sakallı adamlara,hurafelere,takkeliye,tesbihliye kızgınım.Yazınız'' cankurtaran'' gibi geldi.Elinize sağlık.Selamlar tekrar..

Muzaffer Cellek 
 05.10.2006 19:36
Cevap :
Merhaba Sevgili Muzaffer Bey, Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Saygı ve sevgiler...  05.10.2006 19:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 408
Toplam yorum
: 4068
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1069
Kayıt tarihi
: 17.06.06
 
 

Gazetecilik okudum... Ama gazeteciliği sırf yazabilme serüvenine bir adım daha yaklaşabilmek için ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster