Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '20

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
109
 

Nasıl başarılı oldum

Ben Müdürken, Nasıl başarılı oldum (1)

       ‘’Kendini yönetirsen dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin’’ Platon

Otuz beş yıl okul yöneticiliği yaptım, bu süre içinde bir okulun ismini değiştirmeye vesile olmakla başladı eğitim yöneticiliği serüvenim, Adana Yakapınar lisesi adı bu gün hala Selâhattin Avşar lisesi, Hayırsever kişi okula hatırı sayılır yardım etmişti, ‘’Eğitim yönetiminde insan ilişkileri’’ konulu makalemin Milli Eğitim Bakanlığı Dergisin de yayınlanması ile devam etti. Eğitim öğretimin kalitesini ve nitelikli eğitim yapmada başarımın devamında görev yaptığım okullar, sınavlarda, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda il ve ülke genelinde birçok başarıya imza attı bunun sonucunda birçok ödül aldı, tabi ki bende aldım.

İlk yönetici olduğum Adana’daki bir nahiye lisesinde, Kendimi geliştirmem, farkındalık oluşturmam, bir şeyleri farklı yapmam, yaptığım işten heyecan duymak ve bunu çevreme hissettirmem, çalıştığım eğitim paydaşlarına güven ve rol model olmam gerektiğini aksi halde sözle inandırıcı olunamayacağı bilinciyle hareket başlangıcım oldu.

Sigmund Freud derki; Herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. Oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olabilmek için. Bende öyle yaptım yaptığım işte doğru kişiyi aradım, Adananın sıcağında yayan olarak, Balıkesirli hemşerimiz tanımadığım uzun yıllardan buyana yöneticilik yaptığını duyduğum bir yaşça büyüğüm büyük bir okulun müdürün kapısını randevusuz çaldım. Tanışma ve sohbet ten sonra ufak tefek araç yardımı istedim. Yeni yönetici olduğumu ve heyecanımı hissetmiş olmalı ki, veririz önemli değil dedi ve ufkumu açacak sözü söyledi, bak dedi; değirmeni böyle döndüremez sin, büyük düşün, dedim nasıl yani, dedi ki, mesela okulunuzdan mezun olup iş hayatına atılmış Adana merkezde kişiler var mı, araştırdın mı belki içlerinde yardım sever biri çıkar ancak o kişilere kendini inandırman, güven verip ve yapacağın işi iyi anlatmalısın. Okulumuzdan mezun olup Adana’da iş adamı olan bir kişiyi bulduk, yapacağımız işi anlattık, güven de vermiş olmalıyız ki, okulumuzu tepeden tırnağa yenileyip çeşitli donatılar kazandırdık. Bu kişinin ismini okulumuza verme fikri içimden geçti ve bu fikrimi yetkililere ilettim. Buradaki amacım hem o kişiyi on öre etmek hem de hizmetin devamını sağlamak çünkü doğru insandan aldığım ders buydu, sürekliliği sağlamak.

Kimse eleştirilmekten hoşlanmaz. Ama yapıcı eleştiriler iş yerinde ilerlememize yardımcı olur ve motive edilen insan başarır anlayışından hareketle, Yapmak istediğimiz işleri yapacak insanları bulup, onları inandırmak ve işlerine de karışmayarak ve de kendi sorumluluklarını bilmelerini sağlayarak okul tarihide birçok ilklere imza attık. Bir nahiye okulu olarak Adana liseler arası bilgi yarışmasına katıldık ve onca yıl geçmesine rağmen hiç unutamam, bir dini yurtta kalan, aynı zamanda dini eğitimde almış başarılı bir öğrencimizin diş kirası sorusun verdiği yanlış cevapla elenmemizi (eskiden varsıl kimselerin, iftara çağırdıkları yoksullara yemekten sonra verdikleri harçlık) bende hayatımda ilk defa duydum ve öğrenmiş oldum ve de unutmadım. Artık İlkleri yapıyorduk okulda, okullar arsı atletizm yarışmasında başarı, Tiyatro ve öğrencilerimizdeki bir köy okulunda okumanın güvensizliğini kırma ve özgüven kazandırma amacımıza ulaşmış olduk. Aynı ekip ve öğrencilerimizle çok görkemli bir on dokuz mayıs kutlaması sahanın içinde öğrencileri motive ederken, tören alanına giren bir postacı telgraf getiriyor bana imzalatıp vermek için, Balıkesir den gelen haber, dünya tatlısı bir Kızım olmuş. Ayhan ŞiMŞEK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 468
Kayıt tarihi
: 09.05.16
 
 

Eğitim ensitüsünü bitirdim, Fen bilgisi öğretmenliği yaptım, Türkiyenin bir çok yerinde ve okulun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster