Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '11

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
712
 

Nasıl bir "insan ağı" sahibisiniz?

Nasıl bir "insan ağı" sahibisiniz?
 

Bir insanı başarıya götüren yol, kendi üzerinde taşıdığı nitelikler (karakter veya kazanılmış özellikler) veya etiketler (okuduğunuz okullar, üyelikler) kadar, çevresinden de geçer. Genellikle ülkemizde bu konu "tanıdık" ya da "torpil" ile eş anlamlı olarak kullanılsa da aslında "insan ağı" bundan ötesini ifade eder. 

İnsan ağı, sizin eğitim, iş hayatınızda veya sosyal hayatınızda oluşturduğunuz ilişkilerin bütünüdür. İster kendi işinizi yapıyor olun, ister küçük ya da dev bir şirkette kariyer peşinde olun, sizi başarıya götürecek olan anahtar, oluşturduğunuz insan ağının kalitesi ve genişliğidir. 

Günümüzde iş dünyasında insanlar insan ağlarını genişletebilmek için özel etkinliklere katılıyor ya da saatlerini linkedin gibi Web 2.0 mecralarında geçiriyorlar. Facebook, MySpace, Twitter gibi sosyal ağ mecraları daha çok özel hayata yönelik sınırlandırıcı nitelikte olduklarından konumuz dahilinde değiller. 

İlgiltere'de 2011 yılında yapılan yeni bir araştırma, kişisel kariyer gelişimi ya da organizasyon ve şirketlerin büyüyebilmesi için iş-sosyal etkinliklerin önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor. Peki sizin insan ağı oluşturma (networking) yetenekleriniz ne seviyede? 

Araştırma gösteriyor ki, insan ağı oluştururken 5 önemli noktaya dikkat etmek gerekir. 

1- Güçlü yanlarınızı ortaya koyun - Size en uygun olan doğal davranış biçimini belirleyin ve bir tarz oluşturun. Aşağıda vereceğimiz 3 etkili ağ oluşturma niteliklerinden birini benimseyin. 

2- İşiniz hakkında özet bilgi verebilin - Biri size ne iş yaptığınızı ayak üstü sorduğunda, dakikalarca süreci anlatmayın "benim görevim şirketin üreteceği ürünleri çıkarmadan önce tüm distribütörlerle konuşarak potansiyel satış fiyatının belirlenmesini sağlamak, ve tedarik zincirinin her aşamasında olası kar paylarının ne olacağını belirlemek" demek yerine "maliyet analistiyim" deyin geçin, eğer sorulursa açıklayın. 

3- Kartvizitinize özen gösterin - Kartvizitinizin mutlaka düzgün ve profesyonel olarak tasarlanmış olduğuna dikkat edin, onlar sizin profesyonel yüzünüzü temsil eden etiketiniz. İnsanlara gazetenin köşesine yazılmış mail adresleri (ki onlar da büyükbaş26@yahoo gibi saçma adresler olmasın, gerekirse paraya kıyıp kendinize email ve domain adı alın) veya telefon numaraları vermeyin (bu arada telefon numaranız da Turkcell için şu, Avea için bu şeklinde olmasın) 

4- Seçici olun - Her türlü toplantıda, etkinlikte, panelde, kokteylde baş göstermeyin. Bütün enerjinizi de yeni insanlarla tanışmaya harcamayın, seçici olun, önceden tanıştığınız insanlarla ilişkinizi geliştirmeye çalışın. 

5- Başkalarını dinleyin - Sürekli siz konuşmayın, karşınızdakini de dinleyin, hatta daha fazla dinleyin, unutmayın tek konuşan sizseniz yeni birşey öğrenme şansınız yok. 

Peki ne tip bir "insan ağcısı"sınız? (avcı değil, ağcı, yani ağ oluşturan) .. 

.. önce İYİ nitelikler: 

Kedi - Net hedefleriniz var ve bu hedeflerde size net katkı sunabilecek anahtar insanları hemen tespit edebiliyorsunuz. Hızla ilişki geliştirip, diğer insanlarla fazla zaman harcamıyorsunuz. 

Labrador - Doğal olarak arkadaş canlısı ve sosyal bir yapınız var, ama pek sistematik değilsiniz. Sahip olduğunuz ağın büyüklüğünün ve gücünün farkında değilsiniz. Ancak doğal sıcaklığınız insanları kavrıyor ve sizi başarıya götürüyor. 

 

Orangutan - Dikkatli ve stratejiksiniz ancak ilişkilerinizde kısa dönemli faydadan ziyade uzun dönemli başarıya odaklanıyorsunuz. 

.. şimdi de KÖTÜ örnekler: 

Posta Güvercini - Yeni insanlarla tanışmaktan korkuyorsunuz, bir etkinlikte hep kendi iş/okul arkadaşlarınızla takılıyorsunuz. 

Tavşan - Sosyalleşme korkusu olan bir insansınız, yeni bir ortama girdiğinizde geriliyorsunuz ve bunu çok belli ediyorsunuz. 

Domuz - Açık büfenin başından ayrılmayan bir tipsiniz. Ağzınız sürekli dolu olduğu için sizinle muhabbet etmek imkansız. 

Salyangoz - Tanıdık birini görüp muhabbeti kurunca, gece boyunca onun yanından ayrılmıyorsunuz. 

Kelebek - O kadar çok insanla kısa kısa takılıyorsunuz ki, kimse sizi tam tanıma fırsatı bulamıyor. 

*** 

Bu blog girdisine kaynaklık eden yazı İngiltere The Chartered Management Institute Professional Magazine dergisinin Mart/Nisan 2011 sayısının 38. sayfasında yayınlanmıştır. Bu blog girdisi yazının birebir tercümesi olmayıp, onun üzerinden şahsi görüşlerimin bir yansımasıdır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 17766
Kayıt tarihi
: 09.04.11
 
 

Mesleğim: Bilgisayar Yüksek Mühendisi (İTÜ) Yaşadığım Yer: İngiltere/Londra İşim: Uluslararası bir t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster