Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
57
 

Nasıl Bir Eğitim?

Bu “Dindar Gençlik” yetiştirme politikasını anlamıyorum.

Bizim ülkemiz, “laik” bir devlet. Laik devlette, daha doğrusu laiklik ilkesinin hâkim olduğu ülkelerde, toplumun yaşantısına, özellikle kamu yaşantısına “din öğretilerinin” sirayet etmesine müsaade edilmez.

Dindar ve kindar nesiller yetiştirerek, ne hedeflenir?

Bir devletin eğitim ve öğretim sistemini çağdaş eğitim ve öğretim modelinden arındırarak, din ağırlıklı bir sistemle ikame etmesi, neyin nesidir?

Pekâlâ, bir devlet, gençlerini kötü alışkanlıklardan ve davranışlardan korumak için, onların psikolojik gelişimlerinin düzgün olarak yeşermesi için, düzgün ve rasyonel, yine bilim ve aklın doğrultusunda önlemler alır.

Ama… Bir siyasal iktidarın/hükümetin, gençler üzerinde hem siyasal mühendislik hem de sosyal mühendislik addedilecek birtakım projeler içinde olması, işte başta da dediğim gibi “dindar” nesiller yetiştirilmesinin öncüllenmesinin hedeflenmesi…

Sadece ve sadece toplumu “bölmekten” başka bir işe yaramaz.

Bir devletin veya siyasal iradenin görevi, özellikle laik, demokratik hukuk devletinin işlevi, gençlere aydınlık yarınlarda yer alabilecekleri eğitim ve öğretimi, çağdaşları paralelinde sağlamasıdır.

Bu bağlamda, laiklik işlevi burada ortaya çıkar. Hükümetlerin, bu şekilde bir gençlik yetiştirme ideallerinin olması… Evet, bir devlet, kindar ve dindar nesiller yetiştirmez. Ama, öte yandan bir siyasal hareketin, gençler üzerinde din ağırlıklı bir projeye sahip olması, çokça eleştirildikleri gibi “gizli bir ajandalarının” olduğuna delalettir.

İşte bu yüzden… Gençlerimizi, her yıl daha da zorlaşan ve kompleks bir hâle dönüşen dünya gerçekleriyle mücadele edebilecek bir eğitimle donatmalıyız.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erhan Bey; aslında hurafeden, bidatlardan ve yobazlıktan arındırılmış gerçek bir din eğitimi verilse iyi olur. Ama maalesef bugün yaşanan din büyük oranda uydurulmuş, bozulmuş, dejenere olmuş ve özgünlüğünü kaybetmiş bir dindir.

Dr Atanur Yıldız 
 08.11.2019 16:28
Cevap :
Saygı değer Atanur Bey; çok doğru ifade etmişsiniz, esasında dinin esaslarına uygun din eğitimine zaten hiçbir kimse karşı çıkmaz. Mesele, dediğiniz gibi bugün bozulmuş durumdaki dogma ve hurafelerin, kulaktan dolma bilgilerin insanlara din diye yutturulması... Yine bu bağlamda, laik bir ülke olarak, din işlerinin kamu alanından olabildiğince uzak tutulması gerekiyor.  08.11.2019 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 513
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster