Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
577
 

Nasıl bir yerde doğdum..!

Nasıl bir yerde doğdum..!
 

Benim doğduğum yerde kışlar kış gibidir, yazlar da yaz gibi. Baharın geldiğini de çok iyi bilirsiniz, sararıp yere düşen yapraklardan yazın bittiğini de. Herşey berraktır. Benim doğduğum yerde yıldızlar size çok yakındır bir o kadar da parlak. Sizinle onların arasına bulutlar giremez; hele kirli, sisli hava asla. Benim doğduğum yerde iklim serttir. Yazı da yakar insanı, kışı da. Yüzler görürsünüz hep karadır. Ancak yüzleri kara olan bu insaların kalbleri pırıl pırıldır. Tanıdıkça ısınır, konuştukça daha çok seversiniz. İklimi gibi insanı da keskindir. Sevdin mi tam sever.

Benim doğduğum yerde eller görürsünüz kadın olsun, erkek olsun nasırlar içinde. Birçoğunun elinde küçük kesikler, yaralar vardır. Dertleri ekmeğini taştan çıkarmaktır. Yılmadan, kolaya kaçmadan, harama bakmadan. Güne sabah ezanıyla başlar insanlar. Gün boyu sürer bitip tükenmez bilmeyen koşuşturmalar.

Benim doğduğum yerde komşular komşu gibidir. Herkes birbirini iyi tanır; birbirine güvenir. Benim doğduğum yerde anne çocuğunu oynasın diye sokağa bırakırken düşünmez ne olacak diye. Bilir gelmez kimseden kötülük diye. Benim doğduğum yerde misafir değerlidir. ALLAH' tan gelen bir hediye diye görülür; ona göre davranılır. Benim doğduğum yerde insanlar alçak gönüllüdür, yürekleri yumuşaktır.

Benim doğduğum yerde derdi olana derman olmak farzdır. Yol sorana yol gösterilmekle kalınmaz; işyeri sahibi işyerinden ayrılmak pahasına bile olsa gelir sizinle. Gideceğiniz yere varacağınızdan emin olmadan da sizden ayrılmaz.

Benim doğduğum yerde döner ayrı bir güzeldir; pişirilmiş et değil döner yersiniz. Tam 42 farklı baharat karışımdan yapılır. Yedikçe yiyesiniz gelir. Benim doğduğum yerde yemekler ayrı bir güzeldir. Benim doğduğum yerde köprüye "körpi", toprağa "torpak", yaprağa da "yarpak" denir.

Benim doğduğum yer: BAYBURT..!

Güzel yurdumun güzel bir köşesi. Kimsenin pek bilmediği, ancak bir zamanların kültür merkezi. Dede Korkut' un diyarı, Genç Osman' ın vatanı..!

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Beşir; zannederim rahatlıkla annen yaşındayımdır.Yazını okuyunca gözlerim doldu , kendimi tutamayıp ağladım. Son aylarda, Bayburt'a özlemim artmıştı.(12 yaşndan beri görmüyorum.Yazları babaanneme giderdik.yani 46 yıldır görmedim. Hatıralım dün gibi) www.bayburtforum.com'dan Bayburt Forum'a üye oldum.Sitede hep gençler var. Son günler de sitemiz çok değişti ve güzel oldu.Gençlerle iletişimim çok iyi.Onları bazı konularda aydınlatmaya ve yönlendirmeye çalışıyorum.Bilgiye açlar, öğrenmeye hevesliler. Sen de bu siteye girersen çok sevinirim.Gençlerimize çok faydalı olacağına inanıyorum. Aramıza bekliyoruz. Çoruh Nehri, kavaklıklar, saat kulesi(bize çok yakındı),tezekler arasında oynadığım saklambaç oyunları anılarımda. Babaannemin "savuş oyanı" sözleri. Keriman Tevhit Ertuğrul Emekli Öğretmen

68'li 
 06.02.2007 2:33
 

Guzel. Guzel olmasi guzel insanlar yetistirmesinden belli... Belli ki yurekleri yumusak, gonulleri ince... *** Bu koselerde gonullu "hizmet" verdiginizi goruyorum... Sagolun... *** Saygilar. Mustafa Kemal Ozturk

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk 
 05.02.2007 22:37
Cevap :
Vatana, millete bunca -gönüllü hizmet- etmiş sizden bu tür güzel sözler duymak da gurur verici. Atalarımız gönüllü ölüme gittiler, sadece ve sadece bizler özgürce ve biz olarak yaşayalım diye. Her alanda bu millete ve vatana borcumuzu ödememiz lazım. Sağlıcakla kalın..!  06.02.2007 2:05
 

Sevgili Beşir Bey, Sanki bir cennet tarifi gibi...İnsanın yüreğine sımsıcak bir şeyler akıyor okurken...Keşke tüm dünya böyle olsa...Yüreğinize sağlık harika bir anlatım.Sevgiler...

Fulya 
 05.02.2007 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3268
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster