Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1609
 

Nasıl Öğretmen Oldum?

Nasıl Öğretmen Oldum?
 

Şiir okuyan ben


1983 yılına gelene kadar çeşitli meslek gruplarında çalıştım. Bunlar içerisinde garsonluk, aşçılık, işçi puantörcülüğü ve dükkan işletmeciliği vardı. Hiç birinde kendimi bulamadım. Başarısız olmadım ama mutluluk ta duymadım. Sınav kazanarak Sümerbank Fabrikasında Kantar memuru olarak göreve başladım , ama nafile. Sanki bir başka Dünya'dan gelmiş gibiydim. Adeta yabancısıydım çalıştığım ortamın.

Öyleyse neydi aradığım? Niçin kendimi bir boşluktaymış gibi hissediyordum?Bu aradığım belki de uzaklarda olan bir sevginin yeşerttiği öğretmen olmak arzusu idi. Bana bu arzuyu ilkokul 3. sınıfta öğretmenim olan İzzet Bey aşılamıştı. Hem onu sevmiştim, hem de öğretnen mesleğini.

Sınavlara girerek üniversiteyi kazanmamla öğretmenliğe ilk adımımı attım. Bir köyde sağlık evi ebesi olan eşim ve bir çocuğumla paldır küldür düştük Ağrı'nın yollarına. Huzuruna çıktığım vali bey eşimi Ağrıya 12 km uzaklığındaki Eskiharman Köyüne tayin etti. Böylece genç bir öğretmen adayının önünü açtı.

Tam dört yıl o köyde eşim görev yaptı.Ben hergün okula bazen yaya, bazen kızakla gittim geldim. Bu dört yıl içerisinde kar ve tipi nedeniyle derslerime gidemedim veya geç kaldım. Yollarda donma tehlikesi atlattım, yırtıcı hayvanlardan kaçarak kurtuldum. Yörenin zor tabiat şartları ve eşimin köyün tek sağlık elamanı olması benim sorumluluklarımı arttırıyordu. Ama yılmadık ve direndik.Bunda Anadolu insanının engin sağduyusu, yardımseverliği, paylaşmacı karekteri başrol oynadı. Onlara sonsuz şükran ve teşekkürlerimi iletiyorum .

Mustafa Kemal, Köylü milletin efendisidir, diye boşuna söylememiş. Hayatın zorluğu karşısında bitmek tükenmek bilmeyen bir azmimiz vardı, o da öğretmen olmak. Hayatı ve yaşamı öğrencilerimle paylaşmak. Onlarla gülmek, onlarla ağlamak. Bu satırlara sığdırarak anlatmaya çalıştığım öğretmen olma serüvenime geç te olsa kavuştum. Öğretmen oldum, her zorluğu tadarak. O nedenle şuan çok mutluyum çünkü öğrencilerimle dolu bir Dünyam ve beni seven binlerce çiçeğim var. Her ne kadar onları aydınlatırken eridimse de kendimi parlayan bir yıldız gibi özgür ve mutlu hissediyorum. Gerçek ve özgür yarınların habercisi çocuklarımla, canlarımla gurur duyuyorum.

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O çocuklar sizin gibi değerli insanların ellerinde anlamlı ve sizin gibi öğretenlerle gurur duyuyor.Sevgilerimle öğretmenim!

Serçe! 
 09.10.2008 16:31
Cevap :
Ben de onlarla ve onların gerçek hayattaki onurlu, dürüst, çağdaş ve Atatürkçü bireyler olarak yerlerini anımsadıkça çok rahatlıyorum. Her şey sizler ve geleceğiniz içindi. Teşekkürler içten yorumunuz ve samimi duygularınız için, sevgilerimle...  09.10.2008 17:22
 

Sevgili öğretmenim gününüz kutlu olsun.Sizin de dediğiniz gibi özgür yarınların habercisi canlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır.Bu arada ben de bir öğretmen adayıyım.Umarım en azından sizdeki bu azmi hayatım boyunca taşırım

yusfu 
 23.11.2007 23:20
 

çocuklarınız da sizinle gurur duyuyor. En kutsal meslek. Ellerinizden öperim öğretmenim gününüz kutlu olsun. Sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 23.11.2007 20:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 1314
Toplam mesaj
: 257
Ort. okunma sayısı
: 2353
Kayıt tarihi
: 22.11.07
 
 

Yaşamı çözebildiğimce,  dersler çıkarabilme aşamasında yorgun ama umut dolu eğitimciyim.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster