Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2049
 

Nasıl yani? Sosyal Bilimler mezunları psikolog olamaz mı?

Yapılan son ÖSS değişikliğiyle birlikte Türkçe-Matematik (EA) alanından hazırlanan öğrenciler psikolojiden sorumlu tutulmayacak. İşin garip ve çok tartışma yaratan kısmı ise psikoloji bölümünün EA puan türüne göre öğrenci alması. Tartışma işte burada başlıyor. Psikoloji bölümüne hem EA puanına göre öğrenci alacaksınız hem de bu bölümü kazanmak için psikoloji sorusu çözmeyeceksiniz. Durun durun. Tartışma burada bitmiyor. Diğer tartışmaysa; madem Türkçe – Matematik öğrencileri Psikolojiden sorumlu değiller, bu bölüme Sosyal Bilimler öğrencileri mi yerleşecek? Cevap: şimdilik hayır. Sosyal Bilimler alanından mezun öğrenciler psikoloji bölümüne istenmiyormuş. Nedeni sosyal bilimler alanından mezun olan öğrencilerin, Türkçe-matematikten gelen öğrencilerden daha kötüymüş. İşte konuyla ilgili açıklama:

ÖSYM Başkanı Yarımağan’a göre problemin kaynağı şu şekilde “<ı>Psikoloji ile ilgili sorun üniversitelerden kaynaklanıyor. Psikoloji bir sosyal bilimdir. Dolayısıyla sosyal bilimlerden gelen öğrencileri almaları lazım. Dolayısıyla diyorlar ki; Türkçe-Matematik’ten gelen öğrenciler daha iyi öğrenci, onları alalım. Bu nedenle puan türünü eşit ağırlıklı yaptılar. Ama bu puan türü Türkçe-Matematik alanının puan türü olduğu için bu alandaki öğrenciler psikoloji okumadan geliyorlar. Hep eleştiriyorlar, psikoloji bölümüne gelecek öğrenciye psikoloji sorusu sorulmuyor diye. Sorulmuyor, çünkü bu bölüme eşit ağırlıklı puanla almak istiyorlar, bu puan türü de Türkçe-Matematikçilerin puan türü.”

Açıklamaya bakılırsa sosyal bilimler alanından mezun olan öğrenciler psikoloji bölümüne kabul edilmemekte. Alan akademisyenlerine sormak lazım. Acaba sosyal bilimler mezunları psikologluk yapacak zeka seviyesinden yoksunlar mı? Oldu olacak psikoloji bölümünü kapatalım, tıp fakültesinden mezun olan psikiyatristlere bırakalım. Ne de olsa daha iyiler!!!

Yetkililerin bile şikayetçi olduğu bu durum acilen çözülmelidir. Alanı seçmek isteyen öğrenciler başta olmak üzere ilgili eğitimciler, aileler ve kamuoyu olayın çözümünü bekliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1282
Kayıt tarihi
: 28.11.08
 
 

İst. Üniv. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2001 Mezunu. İstanbul'da yaşıyor. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster