Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

16 Kasım '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
588
 

Nasrettin Hoca

Nasrettin Hoca
 

Adı Nasrettin derler bir hoca varmış.

Nasrettin Hoca, kişiliği, olaylara bakışı ve nükteli söyleyişleriyle yaşadığı zamanın halk bilginiymiş..

Hoca bu ya bir gün Cuma Hutbesi'nde ''Ey cemaat!'' der..'' Size ne söyleyeceğimi biliyor musunuz?'' Cemaat, ''Bilmiyoruz.'' der.. Hoca da ''Bilmediğiniz bir şeyi ben size söyleyemem.'' deyip minberinden iner..

Ertesi Cuma, Hoca yine minbere çıkar ve aynı soruyu sorar. Cemaat, ''Bilmiyoruz.'' der. Hoca, ''Madem bilmiyorsunuz, tekrar söylememe gerek yok.'' deyip yine minberden iner..

Üçüncü defa minbere çıkıp aynı soruyu sorduğunda, camaatin bir kısmı ''Biliyoruz.'' bir kısmı ''Bilmiyoruz.'' der.. Bunun üzerine Nasrettin Hoca, ''Bilenler bilmeyenlere söylesin.'' deyip minberden iner.

Böylece Nasrettin Hoca, doğu hikmetinin bilgi konusundaki yaklaşım zenginliğini ortaya koyar..

Birinci hutbesiyle bilmeyene bir şey öğretilmez esprisine vurgu yapar. Bilgi öğrenme konusunda kişinin kendini hazırlaması gerekir.. Öğrenmeye hazır olmayan zaten öğrenemez..

İkinci hutbesiyle hiçbir bilgiye ön yargıyla yaklaşılamıyacağını gösterir.. Çünkü her bilgi yeni bir açılımdır.. Kendini bilmiş kabul eden bir şey öğrenemez..

Üçüncü hutbesiyle bilginin mahiyetine;itibari ve itibari olmayan yönüne işaret eder.

Neticede Nasrettin Hoca'nın bizlere verdiği ders:

Size bildiğiniz şeyleri söylemek istemiyorum. Ancak bilmediklerinizi öğrenmek için bilgiye aç ve hazır olmalısınız. Paylaşılmayan bilgi sahibine yüktür.. Bu yüzden bilenin bilmeyene öğretmesi gerekir..

Bileni de dışımızda değil içimizde aramalıyız öyle değil mi?

''Melekler yüreğinizden öpsün''

Sabiha Rana

Gönül notum: En iyi geceler gönlünüzce olan gecelerdir hepsi okuyanların olsun.. :)

Sahi kızlar epeydir size teşekkür edemedim.. Beni beyefendilerden daha çok sizler okuyorsunuz sizler için ne yapabilirim ? :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ve arada melek öpücüğü yollayın yeter bize:)), sevgiler

Dilek Fuçucı 
 16.11.2007 9:26
Cevap :
Hemde hiç aralıksız.. Acaba diyorum yazın Milliyet Bloga günde genelde neredeyse 10 yazı girilirken neredeydi bu millet? Soruyorum! Ben Milliyet Blog Ailemiz seviyorum ve ssat başı yazı vereceğim yayına bundan böyle nasıl ama ödler çıtlamışmıdırlar ? Billahi de hissediyorum siz o güzel insanlardansınız çoğaltınız kendinizi fidelettirin aşılattırın sizden çok olsunlar kaynasın taşsın bu dünya iyiden güzelden yana.. Yoksa kof çıktık hepimiz :( Teşekkür ederim efendim..  16.11.2007 10:10
 

Yanlış hatırlamıyorsam buna benzer bir atasözü idi . Çok güzel bir hikaye ve en az onun kadar güzel bir yorum ile özetleme... "Hani taşı gediğine oturtma" denir ya işte öyle yapmışsın. En büyük eksikliklerimizden birine değinmişsin.Ellerine sağlık. Ama bence asıl mesele ne söylersen söyle "Anlamayana davul zurna az,anlayana sivrisinek saz" "Sizin için ne yapabilirim" sorusuna ben kendimce cevap vereyim : Bu şekilde yazmaya devam et yeter herhalde :)

basak_33 
 16.11.2007 8:48
Cevap :
Başak'ım_33'üm ben çingene ne yazabilirim ki bunlar sadece kalbimin sökükleri ehh sizlerde yorumlarınızla o söküklere yama yapıyorsunuz ve kalbimi sağlamlaştırıyorsunuz işte diyorum bende ''ozon tabakası'' delinmiş derler bir dedikodu duyarım hep birlikte onu yamayalım diyorum yosa hayellerimizde o delikten uçup gidecek.. Birbirimizi gevelemeyi bir bıraksak arkası çorap söküğü gibi gelecek dee İNŞALLAH DİYELİM İNŞALLAH Kİ GERÇEKLEŞSİN. :) Teşekkür ederim efendim.. '' MELEKLER BÜTÜN GÜZEL İNSANLARIN YÜREĞİNDEN ÖPSÜN'' ama sağlık huzurdan yana...  16.11.2007 10:19
 

Sultanım! Serpiştir gökyüzüne tılsımlı dualarını Yıldız-ı Ranalar çoğalsın MB bahçesine gölgeler düşmüş, göz gözü görmüyor! Sayende aydınlansın! Sevgiler!

Alev Meisel 
 16.11.2007 0:48
Cevap :
Sultanlar Sultanı dilek tutar da Allah ve melekleri duymaz mı inşallah kabul olur dilekleriniz efendim bunlar iyiye işarettir yıldızlar da mevsimlere göre yer değiştirirler sizde bilirsiniz.. Hem samanyolu çırpıntılı dalgalı bu ara ama yıldız tarlalarında çalışan melekler öyle güzel şeyler fısıldarlar ki kulacıklarıma MB. ''GÜL BAHÇESİ'' malum mevsim sonbahar açtı mı bu mevsim yedi veren güllere açar yedi güne varmaz bir şey kalmaz efendim sis dağılır gider varır geldiği yere ve bereket olup yağar.. Ben size çok iyi bakıyorum efendim.. Bense sizin yürek ucunuzda oturayım yeter.. Baki selam...  16.11.2007 0:55
 

Bu bloğunu ilk okuyan ve ilk yorumlayan benim Sabiş ablam. Yoruma gelince vallahi doğru söylüyorsun. Sen benden çok şeyler biliyorsun, ben yazmaktan çok sizleri okuyup bilmediklerimi öğreniyorum. İzmir'den İstanbul'a selamlar.

Ahmet Üstündağ 
 16.11.2007 0:35
Cevap :
Ahmet o bisiklet boşuna sana nasip olmadı.. Ben biliyorum ki hepimizin senden öğreneceği o kadar çok ve değerli düşünce var ki tabi fark edebilene.. Seni seviyorum! Kraliçeni ve prenseslerini öpüyorum.. Baki selam.. Sabiş ABAN.  16.11.2007 0:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4970
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster