Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
430
 

NATO Varşova Paktıyla Beraber Neden Dağıtılmadı?

NATO Varşova Paktıyla Beraber Neden Dağıtılmadı?
 

Soğuk savaş dönemi Sovyet Paktının kendiliğinden dağılmasıyla sona erdi. Üye ülkelerin ortak oldukları Varşova askeri ittifakı da dağıtıldı. Ancak Nato dağılmadı,dağıtılmadı. Acaba Sovyet yetkilileri Varşova Paktını dağıtırken neden Nato'nun da dağıtılmasını şart koşmadılar. İlginçbir konu aslında.Nato'nun kuruluş amacı da anlamını yitirmiş oluyordu aslında. Anlaşılan o ki Nato'ya yeni görevler tanımlanmıştı.

Nato donanması Libya'yı bombaladı. Türkiye de katıldı. Sorular da akla gelmeye başladı. Nato'nun ne işi var Libya'da. Demek ki dünya jandarmalığı görevini üstlenmiş. Türkiye bugüne kadar bütün askeri yükümlülüklerini yerine getirdi. Nato Türkiye için ne yaptı, kayda değer bir işlevini göremiyoruz. Aksine terör örgütlerinin silah ve cephaneleri Nato ülkeleri menşeili. ABD nin Suriye'deki bazı terör örgütlerine silah ve cephane yardımı yaptığı haberleri medyada yayınlandı. Cumhurbaşkanı buna sert tepki gösteri ama sadece sözlü beyanatla yetinmiş görünüyor.

Yakın tarihimizde Kore'ye asker gönderme ve savaşa katılma olayımız var ki milletimiz için acı bir hikaye. Ne işimiz vardı ta Kore'lerde.

Bugün itibariyle batı ülkeleryle ilişkilerimiz de pek sağlıklı sayılmaz. Türkiye yıllardır terörle mücadele ediyor, hiçbiri yanımızda değil.

Nato bugün emperyalizmin silahlı gücü haline gelmiştir. Gelişmemiş, az gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler için tehdit haline gelmiştir. Küreselleşme denilen çok uluslu sermayenin dünya hakimiyetine hizmet etmektedir.

Ulusal savunma sanayimizin gelişmesine de engel olunmuştur. Öz kaynaklarımızla yapabileceğimiz silah ve mühimmatı kredi ile bize vermişler, bağımlı hale getirmişlerdir.

Nato tatbikatına Türkiye de katıldığı halde Türkiye' yi hedef yapmışlar. İzah edilemeyecek bir durum. Kuru bir özürle geçiştirilecek bir olay değil. Bu ne cüret. Ya Türkiye'yi gözden çıkarmışlar, ya da önemsiz saymışlar anlaşılan.

Dünya güvenliği için Nato'nun dağıtılması gerekmektedir. Güvenliğimiz için girdiğimiz bu askeri örgüt bir gün güvenliğimiz için tehdit olması muhtemeldir. Müslüman ülkeleri bombalayan bu örgüte hizmet vermemiz düşündürücüdür. Yoksa ABD nin çıkarları ilerleyen zamanlardasavaşmaya mecbur edilebiliriz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 439
Toplam yorum
: 327
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 225
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster