Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
798
 

Natonun ne işi var orada

Natonun ne işi var orada
 

Ortadoğu ve kuzey Afrika halklarının ayaklanmalarının altında millet olma bilincinin olduğunu sananların bir kez daha yanıldığını Libya'da yaşananlar ve yaşanacak olanlar gösterecektir. Bu ayaklanmaların altında kimlerin olduğu yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Daha önce bir yazımda Büyük Ortadoğu Projesi şekilmi değiştiriyor diye bir başlık atkıştım. O zaman bu olayların altında ABD olabileceği endişesini taşıdığımı, ama zaman içinde netleşeceğini hatırlatmiştim. Şimdi ABD nin Mısırda Mübarek'in devrilmesinden sonra ABD genel kurmaybaşkanının bölgeyi ziyaret etmesi, mübarekten sonrasının ABD tafından dizayn edilmeye çalışıldığının açık göstergesi oldu. Bir de Libya'daki ayaklanma ve Kaddafinin direnişine karşı alınan tutumda artık göstermektedirki ABD nin büyük Ortadoğu projesinden hiç bir şekilde geri dönülmediğini ancak projede değişiklik yapılarak bölge halklarını ayaklandırılması ve o halklara maddi, manevi destekle projenin yürütülmesi vardır. İşin garip tarafı İran'ın kızıl denizinden geçerek bazı savaş gemilerini Akdenize çıkarması. Bana göre İran çok acele davrandı ve ABD nin tuzağına düştü. 

Şimdiye kadar Mübarek İran'ın Akdenize geçmesine izin vermemesi bir bakıma İran'ın faydasına idi. Şimdi İran'ın Akdeniz'deki gemileri artık esir durumdadır. Basra körfezindeki gibi arkasında İran'ın diğer güçleri kalmadı ve bir bakıma yalnız başına Akdeniz'de canavar balıklarının arasında kaldı. Açık denizlerde at oynatmak her yiğidin harcı değildir. Hele İran gibi bir ülkenin, Nato güçünü elinde tutan ABD karşısında hiç bir şansı yoktur. Şimdi Akdeniz ısınıyor. Allah göstermesin diyoruz ama görünen köyde kılavuz istemez. Bu bölgede ABD nin risk almadan askerlerini karada savaştırmadan Akdeniz'in ortasında bir ateş yakacağa benziyor. Bu planın bu güne kadar olanların en tehlikelisi ve son darbenin vurulmasına zemin hazırlayacağının farkında olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu olaylara yaklaşımda hiç bir zaman iç siyaset gözetilmemesini ve Türk milleti olarak bu olayın bize doğru gelen ucunun tespit edilip en kısa zamanda önlem alınmasının faydasına dikkat çekmek istiyorum. Sayın başbakanımız ABD nin natonun mudahale etmesini söylemesine karşılık ''Natonun orada ne işi var '' demesi henüz daha uyanmadığını ve Türkiye'nin de bölgede söz sahibi olduğunu sandığını gösteriyor. Oysa ABD bize ihtiyacı olduğunda gelip daha sonra elinin tersi ile bir çok kez ittiğini görmemek için kör olmak gerekir. Şimdi bana göre yapılması gereken olayların bizi ilgilendiren yönüne dikkatimizi verip, kendimize dev aynasından bakmadan milli güçlerimizin milletimizin menfaati için birleştirilip sağlam durmaya çalışmaktır. Eğer hala bizim büyük Ortadoğu projesinin ülkemizi iliglendiren yönünü görmemezlikten gelirsen bir gün planın ucu bize dokunduğunda Kaddafinin durumuna düşmeyelim. Belki bu konuda çok süpheci ve en olumsuzlukları düşünüyorum. Ama ne yapayım benimde dünya görüşüm bu.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sıra da Türkiye var, tabi bu hemen değil. Saddam ve Kaddafi arasında alınan yol göz önüne alınırsa, bize gelen zamanı hesaplamakda zor değil. Saygılarımla.

Siel Vertu 
 02.03.2011 13:16
Cevap :
Biz ABD nin emir kulu bile olsak ülkemizde kesin gözü var. Ortadoğuya hakim olmak Türkiyeden geçer. Biz kendimiz askerimizin başına düşmanlarımızla birlik olup çuval geçiriyoruz gibi geliyor bana Sonunda çok ama çok kötü olacağından korkuyorum. Ülkemin insanlarının bir birine düşmesinden endişeliyim.  02.03.2011 18:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 491
Kayıt tarihi
: 09.10.06
 
 

1953 yılında Trabzon' da doğdum. Ülkemizin çeşitli illerinde 27 yıl Öğretmenlik, okul müd.yardımc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster