Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
465
 

Nazik bir konu

Nazik bir konu
 

Yazıyoruz, hepimiz harıl harıl yazıyoruz...
Böylesi büyük bir toplulukta, böylesi zengin kategori çeşidinde hepimiz bir şeyler yazıyoruz.
'Çok okunmak' gibi bir derdimiz var, yazmaya başlayalı...
Bu derdin her derdin önüne geçtiği bir topluluk olmamıza ramak kaldı sanki.
Huzursuz bir durum.

Çok okunma kaygısının doğurduğu populist yaklaşımlar kaçınılmaz oldu tabii ki!
Yatak odası ayrıntıları, blog istatistikleri, blog yazarlarının adını içeren uydurulmuş öyküler...Boş taraftan bakınca yapılmasın diye düşündüğüm bu yaklaşımlar, dolu taraftan bakınca fena da olmadı sanki:

Bir kere her yazar buradaki varlık nedenini sorguladı. Kararları doğrultusunda daha sağlam yazma çabasına girdi. Kimi yazarlar belli kategorilerin başvurulan kaynakları konumuna geldi, kimi yazarlar günlük eğilimleriyle günü yorumladı, duyguları yorumladı, yaşanalardan dersler, keyifler çıkarıp onları paylaştı:
Her yazar, bu çalkantılar içinde kendi yolunu belirledi.

Yazanlar kadar okuyanların da yollarını belirlendi. Kimi okuyacağını, kimin kalemini, kimi resmini sevdiğini sorguladı okuyucu. Ve az çok belirledi.

İyi hoş da,
Belirlenmişlik biraz sıkıcı değil mi?
Bu belirlenmişlik bizi biraz olsun daraltmıyor mu?
Kendi çapımızda sanat yapıyorsak ki ben öyle hissetmeyi seviyorum (!), içimden bir ses 'Sanat belirlilikler üzerine yapılmaz ki!' diye mırıldanıp duruyor kaç zamandır.

MB Yazarı da okuyucuları da kendi içlerinde bir yenilik yapmaya, henüz dile gelmemiş bir parçalarını açığa vurmaya ihtiyaç duymalı diye düşünüyorum. Burası kocaaa bir yayın organıysa, içinde sinemanın, kitabın, güncel haberlerin yanında çıplaklığın da olması bir zenginlik bir renk olarak yeni pencereler açabilir onlara. Biraz hoşgörü gerek.

Böyle yazılar yazan yazarlarımızın da topluluğun sağ duyusunu zorlamadan yazacağını yazmak, resmini başlığını koymak gibi bazı hassasiyetleri gözetmesi gerek.

Diyorum böyle ama

İşte içimdeki ses yine aynı soruyu mırıldanıyor:
'orta yolun sınırlarını belirleme arayışı yaratıcılığa boyunduruk vurmak mı oluyor?'

Nazik bir soru, nazik bir konu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nazik bir soru, çok ince bir konu. Yazalım güzelleşelim. Sevgilerimle. Anneler gününüz kutlu olsun bu arada, anne olsanız da olmasanız da. Bir gün olacaksınız nasıl olsa.

Ayrıntıda gezinmek 
 11.05.2007 23:58
Cevap :
:). Anneler gününüz kutlu olsun. Sevgilerimle  12.05.2007 7:49
 

Artık blog yazarları kimi okuyacağını, niye okuyacağını biliyor. Yeni gelenlere de şans vermek lazım tabii. Onların da yazdıklarına bir bakmak lazım. Ama o, bu konuda yazıyor, şu resmi kullanıyor diye hor görmemek lazım. Canı çok okunmak isteyen hangi konuda yazarsa çok okunacağını biliyor. İstemeyen okumaz olur biter. Ben de ilk başladığım zamanlar ne yazsamda çok okunsam diye düşünüyordum, çok şükür o buhranlı günleri atlattım. Artık beni, yazmaktan memnun eden şeyleri yazıyorum. Nazikçe sevgiler size..

Gülün içinden 
 11.05.2007 23:44
Cevap :
Katkınıza teşekkürler. Sevgiler  12.05.2007 7:49
 

Nazik konuyu diplomatik bir dille yansıtmışsınız. Ben şahsen şunu şöyle yapalım, şunu böyle düzenleyelim lafını illet oluyorum. Herkes giriş şartlarını okuyor ve kabul ediyor. Orada ne yazılacağı, ne yazılamayacağı belirlenmiştir. Sonra editörlerin denetimi var. Sonra Kalkıyor bir bloger arkadaşımız, yok vitrin bozuluyor, yok imaj bozuluyor, yok reklam az alıyor diye ahkam kesiyor. Diplomatik dil içinde ancak bu kadar ifade edebiliyorum. Saygı ve sevgilerimle.

Ömer ÖZDAMAR 
 11.05.2007 14:21
Cevap :
:). Sevgilerimle.  11.05.2007 15:43
 

Bir ölçü var mı! varsa bu ölçüyü kim koyuyor. Ölçü olan yerde bilimsellik, özgürlük var mıdır. Hep bir kalıp içinde kalacaksak, bu bir kısır döngü değil mi! Tabuları kırmanın zamanı ama nasıl ben de bilmiyorum. Bir kez blog sayfaları, editörleri, okuyucuları buna müsade eder mi anlayışla karşılar mı! Ama öyle veya böyle bir yerlerden başlamak gerekiyor. Çok önemli konuya değinmiş oldunuz bu yazınızla. Bu yazının tartışmaya açılmasını istiyorum. Blog iş verenlerimiz de! bu konu da görüşlerini açıklamalılar. Böylece yeni ufuklar açılmış olur veya kapanmış olur. Konuyu gündeme getirmiş olduğunuz için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.

Erdoğan Şahin 
 11.05.2007 14:12
Cevap :
Kabaca aynı sorular kafalarımızda oluşmuş demek ki. Değerli katkınıza teşekkürler.  11.05.2007 17:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster