Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1192
 

Nazım Hikmet Oratoryosu

Nazım Hikmet Oratoryosu
 

Dün akşam TV de dolaşırken çok sevdiğim Genco Erkal’ı görünce durdum.
Baktım “ Haydi Gel bizimle Ol” programında konuk.
Ve o anda Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın telefon konuşmasının sonuna şahit oldum.
İnanamadım.
Dondum kaldım.
Nazım Hikmet Oratoryosu’nu izlemiş, Fazıl Say’ın tuşlar üzerinde dans eden parmaklarının sesine katılan Genco Erkal’ın ve Zuhal Olcay’ın sesinden Nazım şiirlerini şarkılarını dinlemiştim. Ve imkânım olsa bir kez daha izlemek istediğim bir sanat eseri hakkında konuşuyordu…
Konuşmak değil karar beyan ediyordu…
Emeği olan insanları yargılıyordu…
Koskoca Kültür Bakanı bu oratoryoda emeği olan insanları ki onlarca kişi seslendiriyor, “ Nazım’ın sırtından para kazanmak” la suçluyordu.
Bu sözleri bir Kültür Bakanı söylüyor !
Kulaklarımla duydum.
Ve o anda Genco Erkal’ın yüzündeki ifadeyi hiç unutmayacağım sanırım.
Bir zamanlar CHP’nin temel taşlarından olan Ertuğrul Günay…
Vatanına halkına hizmet aşkıyla yani “ tamamen duygusal” nedenlerden değiştirdiği saf’ında nasıl da araziye uyum sağlamış!
Sayın Bakan bir düşünsen acaba kaç ülkede kaç kişi senin adını yada yaptığın/yapmadığın işleri bilir??
Ammmaaa
Fazıl Say dediğin zaman, Nazım Hikmet dediğin zaman ve de “ Nazım Hikmet Oratoryosu” dediğin zaman inan sayamayacağın kadar çok insan alkışlarla ayağa kalkıp selamlarlar bu üreten yaratan dünya vatandaşı olan insanları…
Bu nedenle naçizane keşke diyorum Bakan değilde Gören olsan azıcık…
Sevtap Özkahraman
(20/03/2009-Ankara)
Milliyet Gazetesinin bu günkü haberi:
Bakan Günay’dan ağır suçlama...
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Piyanist Fazıl Say’ın katıldığı ve Nâzım Ora-toryosu’nun konuşulduğu programa bağlanan Bakan Günay, “Nâzım’a yaklaşımımız onun sırtından para kazanma gayretinde olanlarınkinden daha önemli” diye konuştu
Dün akşam Çiğdem Anad, Pınar Kür, Müjde Ar ve Aysun Kayacı’nın birlikte sundukları, “Haydi Gel Bizimle Ol” programına çıkan ünlü piyanist Fazıl Say, Türkiye’nin onur konuğu olduğu 2008 Frankfurt Kitap Fuarı’nın etkinlik programına alınmayan, bestesi kendisine ait olan “Nâzım Hikmet Oratoryusu”nu gündeme getirdi.
Nâzım Hikmet Oratoryosu’nun, maliyetli olduğu gerekçesiyle kitap fuarına götürülmediğini ifade eden Say’ın ardından Genco Erkal ile devam eden yayın sırasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, telefonla bağlandığı programda söz konusu gerekçenin altını bir kez daha çizerek, Nâzım’a duydukları saygıya dikkat çekti.
Müjde Ar’ın, “Peki bundan sonra bu oratoryoyu Almanya’ya götürmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, yine maliyet vurgusu yaparak cevap veren Günay’ın konuşması sırasında Pınar Kür araya girerek, “Tabii... Hele bugünlerde seçim zamanı. Böyle bir şeye para harcanır mı?” dedi.
Kür’ün stüdyodaki konuklarca alkışlarla karşılanan çıkışının ardından sözlerini sürdüren Günay, “Bizim Nâzım ile ilgili yaklaşımımız onun sırtından para kazanma gayretinde olanlarınkinden daha önemli” dedi. Telefon bağlantısının ardından Anad, “Bakanın, ‘sözlerim oradaki kişilerle ilgili değil’ şeklinde bir not ilettiğini söyledi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 573
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 717
Kayıt tarihi
: 07.11.08
 
 

1958 Balıkesir doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü mezunu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster