Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
403
 

Nazmiye Demirel'de göçtü

Nazmiye Demirel'de göçtü
 

Nazmiye Demirel eşine sadık bir Anadolu kadını idi.


Ölüm hayatın bir gerçeğidir elbette. İnsanoğlu doğar, yaşar ve sonunda ölür. Yaşadığı müddetçe başından birçok da olaylar geçer. Ama zamanı gelince bir yaprak gibi dalından düşer, gider. İnsanoğlu da böyledir. Zengin olsun, fakir olsun, er olsun, paşa olsun hatta Cumhurbaşkanı da olsa, ergeç kara toprakla kucaklaşacaktır. Yüce Mevla’m Kur-an’da şöyle buyuruyor:

” Her nefis ( insan )  mutlaka ölümü tadacaktır” Arapçası şöyledir: Külli nefsin zaikatul mevt “ diye… Yani her nefis ölümlüdür veya ölecektir. ( Ayet, Al-i İmran: 185 ) Daha doğrusu her canlı ölümü tadacaktır.
 Her nefis canlı ölümü tadacaktır.

Bundan bazı kimseler ruhun ebedî olduğu manasını anlamışlardır. Çünkü tatmak, bir hayat eseridir. Ve zevk anında tadıcının ebedî olduğunu anlatır, yoksa zevk tasavvur olunamaz. O halde mânâ: "Her nefis bedeninin ölümünü tadacaktır" demek olur. Bu da nefsin, bedenden başka olduğunu ve bedenin ölümüyle onun ölmeyeceğini anlatır. Evet, her nefis ölümü tadacak; dünyanın ne üzüntüsü, ne sevinci hiç biri kalmayacaktır.

"Onlar için bir ecel tayin ettik ki onda hiç şüphe yoktur" ( Ayet: İsrâ, 99);
 "Biz senden önce de hiçbir beşere dünyada ebedîlik vermedik. Şimdi sen ölürsen, onlar baki mi kalacaklardır?" ( Ayet : Enbiyâ, 34);

"Yeryüzünde bulunan her canlı fanidir" (  Ayet: Rahmân,26).

***                                         ***                                          ***

9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in 65 yıllık hayat arkadaşı Nazmiye Demirel’de hayata elveda etti. Benim sevip, saydığım şair dostum Mehmet Turan Yarar Bey bir sözünde şöyle diyordu: “ Birbirlerini sevenlerden ( karı- kocadan ) biri daha erken gider. Giden kurtulup kurtuluyor, kalana Allah yardımcısı olsun “diyordu. Sayın Süleyman Demirel’e de sabırlar diliyorum. Başka söze gerek var mı?     

Rahmetli Nazmiye Demirel eşine bağlı vefalı bir Anadolu kadını idi. Hep Demirel’in arkasında kaldı. Süleyman Demirel siyaset yelpazesinde yedi sefer ayrıldı, gitti ve altı sefer geri geldi.  Birçok badireler geçirdi. Milletvekili oldu, Başbakan oldu ve nihayet Cumhurbaşkanı oldu. Lakin Nazmiye Hanım hep yanında idi…O’nu hiçbir zaman yalnız bırakmadı ve de işlerine de karışmadı. Kadınlığını bildi… Onun, bunun işine karışmadı. Radyoda, televizyonda ve basında hiçbir zaman konuşmasına şahit olmadım.

Medyaya, magazin gibi gazetelerde boy gösterip malzeme olmadı. Bir hanımefendi olarak Demirel birlikte yaşadı, gitti. Bu açıdan ben onu takdir ediyorum. “Cumhurbaşkanının, Başbakanın karısıyım”  diyerek ulu, orta konuşmadı, gazetelerde boy göstermedi. Hep ciddi olarak kaldı. Ve ölene kadar böyle yaşamayı tercih etti.      

Nazmiye Demirel, yaklaşık 4 yıldır tedavi gördüğü Başkent Hastanesi'nde geçen ( 28.05.2013) akşam saat 22.30 sıralarında hayata gözlerini yumdu. Türk siyaset yaşamında önemli bir yer tutan Süleyman Demirel'in, tüm manevi yaşamında güç ve destek veriyordu. Isparta’nın Balkan göçmenlerinin yerleştiği İslam köy’de doğan Demirel, 1927 yılı doğumlu olan Nazmiye Demirel ile 12 Mart 1948 tarihinde evlendi. Siyaseti çok fazla sevmediği konuşulan Nazmiye Hanım, eşinin siyasetin çok çetin koşullarda yaşandığı 1960 ve 1970'li yıllarda ve darbe sonrası 1980 Türkiye’sinde hep yanında oldu. Nazmiye Demirel, 1993 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesiyle 'First Lady' oldu. 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000 tarihleri arasında Çankaya Köşkü'ne ev sahibeliği yaptı. Ancak 2005 yılında rahatsızlandı. Son dört yılda iyicene rahatsızlığı devam ediyordu.  

9. Cumhurbaşkanımız  Süleyman Demirel basın mensuphlarıyla yaptığı konuşmada:

" İkimizde bir elmanın iki yarısı gibiydik. Bir elmanın yarısı gitti. Demirel gazeteçileri  evlerinin bulunduğu Güniz  Sokaktaki evlerinin önünde gazetecilerle konuşurken bir hayli üzgündü. Çünkü 65 yıllık  hayat arkadaşını   kaybetmişti. Siyaset hayatımda Nazmiye hanım hep arkamda dik durdu. Nazimiye hanım ağır bir hastalık geçirmişti. 4,5 yıl hastanede kaldı. Biz aslında  bir elmanın  iki yarısı idik. Kalan kısmı Nazmiye  Hanımdı" diye konuşmuştu. 

Türk siyasetinin çetin şartları içinde yer alan Nazmiye Demirel, rahatsızlığı nedeniyle sonraki yılların huzurunu çok fazla yaşayamadı. N. Demirel, yaklaşık 4 yıldır Başkent Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Süleyman Demirel de, sürekli basından gizli eşini hastanede ziyaret ediyordu. 28 Mayıs 2013 akşamı aramızdan ayrıldı. Nazmiye Demirel, asıl memleketi olana Isparta’da İslam köyde aile mezarlığında toprağa verilecek.

Başta Sayın 9. Cumhurbaşkanımız değerli devlet ve siyaset adamı  Süleyman Demirel’e ve yakınlarına baş sağlı ve Nazmiye Demirel Hanımefendiye de Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Hocam! merhumeyi çok yakından tanımıştım, çok değerli, öz verili, yardım sever, herkesi kucaklayan bir insandı.Allah gani, gani rahmet eylesin.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 31.05.2013 14:22
Cevap :
Merhaba Nahide Hanım değerli Hocam, vefalı insan, Nazmiye Demirel değerli bir kadındı.Onun için yazdım. Tekrar Allah rahmet eğlesin diyorum.Teşekkürler ve saygılar sunuyorum.   31.05.2013 15:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2179
Toplam yorum
: 4780
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 820
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster