Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '17

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
8005
 

NBA 2K18 (Tam Sürüm İnceleme , Yenilikler, Oyun Modları, Oynanış, Taktikler)

NBA 2K18 (Tam Sürüm İnceleme , Yenilikler, Oyun Modları, Oynanış, Taktikler)
 

Yıl 1999’du ve ben NBA Live 99 oynarken şu cümleyi kullanmıştım. “Bir basketbol oyunu daha ne kadar gelişebilir ki?” Yaptığım hatadan vazgeçtim mi, hayır. PS4 konsoluyla NBA 2K16 ve NBA 2K17 oynarken de aynı cümleyi kullandım ve bu sene de muhtemelen kullanmaya devam edeceğim, bir oyun daha ne kadar gelişebilir ki?

NBA Live ve 2K serileri aralarındaki rekabetten uzun uzadıya bahsetmeyeceğim zira NBA Live 18’in demo incelemesinde kısmen yazmıştım. İncelemenin detaylandırılması için gereksiz uzatmaktan kaçınmak gerek çünkü eskiden basketbol oyunlarında birkaç maç yapar belki sezon açar, çok sevdiğim Fantasy Draft özelliğiyle takım kurar, playofflara katılır, belki şampiyon olurdum ve oyun biterdi. Fakat son senelerde PS4 konsoluna geçişim sonrasında anladım ki NBA 2K serisi öyle birkaç maçla sömürülebilecek bir seri değil kesinlikle. Oynanış, takımlar ve farklılıklardan bahsedip oyun modları üzerinden değerlendirmeler yapmak istiyorum. Oynaması bir seneye rahatlıkla yayılabilecek bir oyun duruyor önümüzde. Yazıya başlamadan önce dileyen oyuncular kaçırdıklarımı veya görüşlerini twitter.com/oyun_hikayeleri adresinden yazabilir, indirimleri ve diğer oyun haberlerini takip edebilir.

 

Oynanış: Oyunların temel dinamiğidir oynanışı, gerçekçiliği ve oynanabilirliğidir. 2K serisini lider yapan özelliklerin de başında geliyor oynanışı. Pek çok oyuncu ve basketbolsever zaten biliyordur dinamizmini. Peki bu kadar iyi olan geliştirilebilir miydi? Evet geliştirilebilirmiş. Oynanışta ilk göze çarpan fizik motorundaki değişim oluyor. Basketbol oynayanlar bilir bir şut atıldıktan sonra onun potaya girişi veyahut son anda çembere çarpıp geri dönüşünün beklendiği o anlık zaman dilimindeki heyecan anlatılmaz. NBA 2K18’in fizik motoru tam anlamıyla böyle hissettiriyor. Top potaya giderken hazırlanan bir animasyonu değil rastlantısal bir fizik işlemini takip ediyorsunuz. Şutlar da animasyondan ziyade oyuncunun bilek hareketlerini göstererek gerçekleşiyor. Bilekten top çıkınca heyecan başlıyor, potaya gidişi, çembere teması, içeri veya dışarı düşüşü merak uyandırıyor, bir hayli gerçekçi gözüküyor.

Oynanışta dikkat çeken etkenlerden bir diğeri de oyuncu hareketleri… Geçen seneki oyunda hızlıysanız rakibinizi geçip potaya yüklenebiliyor, uzak da olsanız oyuncu animasyonu başlıyor ve bu kolaylık sağlıyordu. Bu sene kaldırılmış. Potaya gerçekten yakın değilseniz smaç basamıyorsunuz, oyuncu şut tuşuna basıldığı anda adımlarına başlıyor, zıplama mesafesinde değilse turnike bırakıyor, boş kalsa bile. Bir de öndeki oyuncuyu geçmek zorlaşmış, yanından kolaylıkla süzülemiyorsunuz. Ekstra hareketler yapmalı veya perde istemelisiniz takım arkadaşlarınızdan.

Şutlar bahsettiğim gibi bilek odaklı ve fiziksel işleme dayalı, gerçekçi. Ayrıca oyuncunun stiline göre değişiyor. Şut barı alt kısımdan yana alınmış, oyuncunun baş kısmı yakınlarında beliriyor. NBA Live’a benzer ama o kadar göz almıyor. Yine de oyuncuyu tanıyıp topu nerede bırakacağını bilmek daha iyi olurdu. Kaldırılabilir ama biraz deneyim kazanmak lazım. Şutlarda bara bakıp atmaktansa oyuncunun duruşuna göre atmak daha keyifli olacaktır. Serbest atışlar yine aynı şut barıyla gerçekleşiyor ve sanki bar küçüldüğü için biraz zorlaşmış, özellikle deplasman maçlarında verilen titreşimle serbest atış atmak iyi bir atıcıyla olsa dahi kolay olmuyor.  Oyunun zorluk seviyesine göre şutların girme oranları yine değişim göstermiş fakat boş atışlarda isabet oranı da arttırılmış. Kısaca gerçekteki gibi oyuncuya boş ve rahat şut imkânı sağlamak gerekli başarı sağlamak adına…

Alışmaya dayalı zaman içerisinde oyuncular kendilerini geliştirecektir ama sayı atmadaki zorlukların arttığı genel olarak söylenebilir. 2K17 ‘deki alışkanlıklar işe yaramayacak, oyuncu yeni oyuna alışmak zorunda kalacaktır. Turnikeye süratle girildiğinde mesela, eğer karşıda pota savunucusu ve sizi tutan oyuncular varsa desteksiz bırakıyor topu oyuncunuz kaliteliyse dahi ve top sertçe sekerek girmiyor. Uzaktan animasyon başlamadığından oyuncunun potaya yüklenmesini beklerken bir anda şuta sıçramasıyla başlarda sık sık karşılaşabilirsiniz.

Takımlar: Eklenenler ve özellikle Avrupa bölgesindeki basketbolseverler için eksilmeler mevcut. Turkish Airlines Eurolegue takımları NBA 2K18’de bulunmuyor. Oyun ismine indirgenmiş ama eklenen takım formatları da var. NBA’deki her takımın tüm zamanlardaki en iyi oyuncularından oluşan takımları eklenmiş. Mesela Los Angeles Lakers, Magic Johnson, Kobe Bryant, Jery West, Kareem Abdul-Jabbar ve Shaquille O’neal ilk beşiyle başlıyor, değiştirebilirsiniz. Üç kategoriye ayrılmış takımlar. Bahsettiğim en iyi zaman oyuncuları, güncel takımlar ve geçmiş sezonlardaki unutulmaz takımların bulunduğu yıllara dayalı klasik takımlar. Klasik takımlara da eklentiler yapılmış, daha fazla efsane kadro bulunmakta ki nispeten yaşlı oyunseverler için biçilmiş kaftan.

 

Bu sene eklenenlerden en çok 98 Knicks, şampiyonluğu finalde Detroit’e kaptıran 2004 Lakers(Big4, Shaq, Kobe, Payton, Malone) ve 2001 Sacramento beni sevindirdi. Zannedersem toplamda 16 tane klasik takım daha eklendi… NBA severler için takım sayısı gayet tatminkâr… Yalnız burada bazı efsane isimler ve Türk oyuncular bulunmamakta. 2001 Sacramento’da Hidayet Türkoğlu’nun, 2004 Detroit’inde de Mehmet Okur’un olması lazımdı. Barkley, Arenas, Reggie Miller vs. gibi bazı efsane oyuncular da oyunda bulunmadıklarını belirtmek lazım.

Oynanış yeniliklerinden ve takımlardan bahsettikten sonra oyunu sene boyunca oynamamıza yarayacak oyun modlarını mümkün olduğunda kısaca anlatmaya çalışacağım ama kısa süreceğini de hiç zannetmiyorum.

OYUN MODLARI: Ana ekran açıldığında karşımıza atacağımız ilk adımlar çıkacaktır her zamanki gibi. Gayet sadeleştirilmiş ve kendi içerisinde detaylandırılmışlar. Pek çok yenilik eklenmiş, farklılaştırılmış. Ana ekranda Play Now, My Career, My Team, My GM/My League, 2KTV ve Options seçenekleri bulunuyor. Ayarlar ve 2KTV dışında her birisi ayrı oyun gibi tasarlanan oyun modlarında tek tek kaybolalım isterseniz.

 

PLAY NOW

Play Now: En bilinen maç modu. Eskiden Exhibition yazardı basketbol oyunlarında. Üç kategoriden istenilen takımlar seçilip maç yapılıyor.

NBA Today: Günün maçlarından içeriklerin olduğu mod…

Play Now Online: Play Now modunun adından da anlaşılacağı gibi online olanı. İstenilen takımlarla online maçlar yapma alanı.

2KU: Oyunun öğrenildiği, antrenman yapıldığı, alışkanlıkların kazanıldığı alan.

Blacktop: 1e 1’den 5’e beşe kadar sokak basketbolu maçlarının yapıldığı oyun modeli.

All-Star Team-Up: Çok oyunculu, herkesin bir kişiyi kontrol ettiği ve dilediği oyuncuyu seçtiği mod.

Play with Friend: Arkadaşımızla oynadığımız dostluk alanı…

MY CAREER: Başlı başına bir oyun alanı. Her sene farklı bir hikâyeye göre yönlendirildiğimiz oyuncunun gelişme sürecini yaşıyoruz. Bu sene basketbolu bırakarak kendisini müziğe adayan fakat sonrasında yeniden basketbola dönüş yapmak isteyen D.J. lakaplı karakteri canlandırıyoruz. Resmi ismi oyuncu belirliyor ama videolarda kolaylık olması açısından etraftaki herkes lakabıyla hitap ediyor kahramanımıza. En büyük yeniliği GTA benzeri bir mahallede takılabilmemiz. Zaten burada takım temsilcisinin gözüne girerek draft edilmeden NBA’de oynama hakkını kazanacağız ve hikâye devam edecek. Gelişmelerden, yükseltmelere, yeni donanımlar edinmelere kadar her şey mahallede yapılacak. Oyuncunun hayalindeki NBA 2K oyununun kapak fotoğrafına ulaşma çabasını beraberce yaşayacağız.

 

MY TEAM: Başlı başına bir oyun modu da burası. Aylarımızı rahatlıkla geçirebiliriz fakat biraz ödeme sistemine dayanıyor ve fazladan para kullanmayan oyuncuları, daha fazla emek harcamaya itiyor. Bilmeyenler için kısaca Fifa oyunundaki Ultimate Team’in benzeri diyebiliriz. Baştan bir açılış paketiyle düşük kaliteli oyunculara sahip oluyoruz. Paket açarak veya kazandıklarımızı transfer yoluyla harcayıp yeni oyunculara ulaşılabiliyoruz. Küçük bir ipucu vereyim. Eğer oyunun standart versiyonuna sahip olursanız bu moda girmekte acele etmeyin. Zamanla güçlü oyuncular eklenecek ve pazarda fiyatları ucuzlayacaktır. Oynadığımız her maç sonrasında yaptığımız her harekete göre verilen MY Team paralarını daha faydalı kullanabilirsiniz.

Modun çok sevilmesine ve bayağı sürükleyici olmasına rağmen 2K firması yerinde saymamış ve bu sene de yeniliklere gidilmiş. Gelişmeler gözden kaçacak cinsten değil. Yenilikleri de My Team oyun modlarının içinde inceleyelim. Belirttiğim gibi başlı başına bir oyun olarak bile kabul edebiliriz bu alanı, oldukça detaylar var her bir noktasında. My Team ana alanını madde madde ele alacak olursak;

 

Play: Maçları yapabildiğimiz alan. Oynanışa geçeceksek buradaki seçeneklerden seçiyoruz. Kendi içindeki bölümler;

*Challenges: Maçların bellirli bir noktasından alarak puan toplayabildiğimiz tek oyunculu My Team oyun modeli. Challenge tamamlayıp 5 jeton kazanabilirsek 85 ortalamalı oyuncu kazanıyoruz. Kendi içinde de 3 bölümü var. Bunlardan “Warm Up Challenges” diğerlerine nispeten kolay bir mod. Yarıda kalmış maçları tamamlayıp bir jetonu buradan kazanmak mümkün. “Weekly Challenges” haftalık değişen, maçların bir kısmından başlayıp oynamak için belirli şartlar sunan tek kişilik oyun modu. “ScheduleChallenges” oyuna bu sene eklenen bir alan. NBA’deki 30 takımın fikstürüne göre işlenmiş maçları tamamlıyoruz. Her takımın da 30 tane bölümü bulunuyor. Toplamda 900 adet Challenges bölümüyle uzun bir maraton modu denebilir. Kazandıkça zorlaşıyor. 76’ers ‘i deneme imkânım oldu. İlk maçta 10 sayı önde başladık, yendim. İkinci maç da kolaydı fakat üçüncü maçta geriden geldik, zorluk seviyesi de yükselince geçemedim. İlerledikçe hediye paketleri kazanılıyor ve her adımda hediyeler artıyor. Farklı ve oldukça uzun soluklu olmuş diyebiliriz.

*Super Max: İsmi değişen online ilerleme modu. Kurduğumuz takımlarla maçlar yaparak puan toplayıp üst lige yükseldiğimiz alan. Sunucular iyileştiği takdirde eğlenceli olacaktır. Ama evden denediğimde takılmalar görülüyor. Süre sayacı konulmuş, bu süreçte aldığımız puanlarla değişen hediye paketler kazanılacaktır eğer başarılı olursak.

*Domination: En sevdiğim ve en hızlı kazanılan tek kişilik MyTeam oyun modu. NBA2K16’da biraz daha faydalıydı açılan paketler ama bu sene de ilerledikçe kazanımları artacaktır. Kısaca anlatmak gerekirse, NBA takımlarıyla güçsüzden güçlüye doğru tam maç mücadele ediyoruz. Takımı yenmemiz ve hedeflenen puanları geçerek 3 yıldız kazanmamız gerekiyor. Bu yıldızların her birisi forma, top ve oyuncu paketleri içeren kart kazandırıyor. Aldığımız MY Team puanları da hanemize yeni oyuncular ve paketler açabilmemiz için ekleniyor. Tüm takımları geçtiğimizde Doğu-Batı ve NBA karmasıyla maç yapıyoruz. Hepsini kazandığımızda özel oyuncular içeren kart seçme hakkımız oluyor ve bitiyor mu hayır bitmiyor. Eğer 33 maçı kazanır, yıldızları toplarsak klasik takımların olduğu sezona başlıyoruz, onda daha iyi puanlı oyuncular kazanma şansı var. Onu da bitirirsek tüm zamanların en iyi oyuncularının olduğu takımlarla karşılaştığımız sezona geçiliyor. Uzun bir mod ama emek harcandığında sevenlerinin yüzünü güldürecektir.

*Pack and Playoff: My Team ‘e yeni eklenen, Draft sistemine dayalı çok oyunculu oyun modu. Henüz takımını güçlendirememiş oyuncular için güzel bir seçenek olacaktır. Bize sunulan paketler var. Her pakette 5 kart çıkıyor ve 2 tanesi seçmemiz isteniyor. Açılan iki oyuncudan da bir tanesini seçerek ekliyoruz. Toplamda 5 oyuncu seçtikten ve pozisyonlarını yerleştirmemizin ardından online maçlara çıkıyoruz. Denedim ve fena bir yenilgi aldım ama elenmedim. Playoff sistemi gibi 4 maç kazanıldığında bir sonraki tura geçiliyor. Her ilerlemede kazanılan ödül paketi artıyor. Yıldız oyuncuları doğru biçimde takıma yayarsak daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Eğlenceli bir mod olmuş.

*Play with Friend ve Freestyle: Bu alanlarda da arkadaşlarımızla kurduğumuz takımları karşılaştırabilir ve serbest bölgede oyuncuları deneme imkânı bulabiliriz.

My Team ekranındaki Play dışında takımımızı düzenlemeye yönelik diğer seçeneklerden de bahsedecek olursa şöyle maddeleyebiliriz.

Pack: Paket satın aldığımız alan. My Team parası veya VC karşılığında tekli veya çoklu paketler alınabiliyor. Şansınıza göre içerisinden itemler ve oyuncular çıkmakta. Ayrıca kazandığımız ödül kartlarını da bu menüden aktif hale getirebiliyoruz.

Manage Team: Buradan takımın kadrosundan formalara kadar her şeyini tasarlayabiliyoruz. Takımımızı düzenlediğimiz Lineup bölümünden sözleşme, ayakkabı v.s gibi itemleri oyuncular üzerinde kullanmamız mümkün.

Collection: Adından da anlaşılacağı üzere aldığımız oyuncu, coach, forma, top aklınıza ne gelirse kolaksiyonlarımızı buradan görüyor, tamamlandığında ödül kartlar kazanıyoruz.

Auction House: Transfer pazarımız. Oyuncu ve diğer öğeleri alabildiğimiz ve satabildiğimiz alan. Günlük açık arttırmaları takip edebilirsiniz. Yeni paketler geldiğinde oyuncu sayısı bollaşacağından yüksek ortalamalı oyuncuları düşük fiyata alabileceğinizi hatırlatayım.

Goals: Bu da NBA 2K18’in yeniliklerinden… Normalde ne kadar çok kart açarsak alınan sıralı ödüller buraya kaydırılmış. Oyun modu oynadıkça, paket açtıkça, maç kazandıkça başarılar kazanıyor, tamamlandığında oyuncu veya özellik kazanabiliyoruz ama bilhassa oyuncu açmak hayli emek isteyecektir.

Puschase: Tırtıklama alanı. Para ödeyerek oyun parası alınan bölüm.  Options da ayarlarımız.

 

My GM / My League : Lig modu ve Menajerlik yaptığımız daha detaylandırılmış moduyla sezon maçlarını takımlarımızla oynadığımız alan. Online, normal sezon ve sadece playoff oynayabildiğimiz seçenekler sunuyor. En eski oyun modları burada birikmiş ama geliştirilmiş. My GM’de farklılıklar var. Uzun uzadıya yazmayayım daha fazla. Özellikle Fantasy Draft seçeneğiyle lig oynamak şahsım adına eğlenceli. Oynadığınız her çam için VC kazanacaksınız.

2KTV ve ayarlar bölümleri de ana ekranda bulunmakta.

Oyun, başarısını devam ettirmek adına iyi yaptığını daha iyi yapmış, yerinde durmamış. NBA Live’ın aksine anlık karar değiştirerek oyuncuya etki etmemiz mümkün. Animasyonlara bağlı kalınmamakla birlikte hızlı geçişler görebiliyoruz. Gelişen top fiziğiyle çok daha gerçekçi bir oyun zevki ediniliyor. Modları detaylı, bir yıl boyunca oynamak isteyen oynar, oynayacak bir alan bulur. Hepsini tek tek denemek ve başarılı olmak yoğun zaman alacaktır. 2K firması yine harika bir iş çıkarmış ve basketbol alanındaki liderliğini kolay kolay kaptırmayacağını göstermiş. Oyuna eleştiriler de olacaktır ki zaten yüksek fiyattan satılan bir oyundan oyuncuyu sömürecek derecede para talep etmek ne kadar doğru bilmiyorum ama rakipsiz olunca ve mod yoğunluğu rekabeti getirince isteniyor demek ki.  Grafiklerden bahsetmedim, çok farklı gelmedi lakin oyuncu modellemelerinde kas yapısında iyileşmeler var ama kafalar sanki bir tık büyük olmuş gibi göründü gözüme. Basketbolseverlerin kaçırmaması gereken bir oyun, dileyen hemen dileyen ucuzladığında edinebilir. Ucuzladığında üst paketleri almak oynanış adına avantaj getirecektir. Herkese iyi eğlenceler.

Yazan: Emrah SUBAŞI 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2033
Kayıt tarihi
: 07.07.17
 
 

Tüm oyunseverlere merhabalar… Bir roman yazarı olarak en sevdiğim hobim hakkında yazılarımı payla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster