Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '12

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
2349
 

Ne 'araba'ymış ya!

Ne 'araba'ymış ya!
 

Mustafa Sandal'ı jurisi olarak seçen yarışmacılar sanatçının Araba adlı şarkısını söylüyor.


Mustafa Sandal'ın 1996 yılında çıkardığı Gölgede Aynı adlı albümünün çıkış şarkısıydı Araba. İlk çıktığı anda radyolara düşmüş ve tüm Türkiye'yi kasıp kavurarak etkisi altına almayı başarmıştı. Albüm çıktıktan 2 ay sonra çekilen klibi ile daha da zirvelere çıkan şarkı haftalarca listelerde 1 numara olarak kalırken sanatçının klipte sevgi duvarı önünde ettiği dans figürleri ve kullanılan sarı Ferrari yıllarca adeta zihinlere kazındı. 

1999 yılında Mustafa Sandal Sony Müzikle Avrupa'ya açılırken çıkış şarkısı olarak 'Aya Benzer'i düşünürken yapımcı şirket çıkış şarkısının Araba olması konusunda yoğun baskı yaptı ve Mustafa Sandal'a Fas'ta Araba şarkısına klip çekildi.

2004 yılında bu sefer Universal Müzik etiketiyle Avrupa'ya açılan Mustafa Sandal bu albümde de Araba'yı okumakla kalmayıp yeni versiyonu için tekrar klip çekti. 8 sene içinde aynı şarkıya 3 kere klip çekildiği dünyanın hiç bir yerinde rastlanmış mıdır? Gerçekten araştırmak lazım.

Bu sene ise Mustafa Sandal yeni albüm çıkarmış olmasına rağmen, Türk Pop Müziği'ne bir sürü hit şarkı kazandırmış olmasına rağmen, Turkcell için çektiği reklamda Araba şarkısını kullandı. ''Onun arabası var''ı ''onun telefonu var'' olarak değiştirdi. 

O Ses Türkiye yarışmasında juri üyesi olarak bulunun Mustafa Sandal'ı juri üyesi olarak seçen yarışmacılar Mustafa Sandal'ın o kadar çok şarkısı varken Araba'yı söyleyerek onu seçtiğini vurgulamaları ise diğer juri üyelerini '' ne arabaymış ya!'' demekten alıkoyamıyor.

Yıllar geçti ve geçiyor ama Mustafa Sandal diyince hala ilk akla Araba geliyor. Bu Mustafa Sandal'ın artık şarkı yapamadığından değil, Araba şarkısının etkisinin şaşırtıcı bir şekilde günümüze kadar uzanmasından kaynaklanıyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet dünyayı bırak, Türkiye'de bile örnekleri var. Yonca Evcimik'in bir sürü "Abone", Harun Kolçak'ın bir sürü "Gir Kanıma" klibi vardır mesela... Seyyal Taner de her şarkısına bir kaç klip birden çekmiştir. Dünyadaki örneklerinden Enrique Iglesias'ın "Bailamos"u geldi aklıma. Ama dilimin ucunda olan ama hatırlamadığım başka örnekleri de var.

Turgay Suat Tarcan 
 04.11.2012 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 10309
Kayıt tarihi
: 03.06.10
 
 

Müzik dinlemek (Türkçe Pop) ve futbol maçı (özellikle Beşiktaş maçları) izlemekten hoşlanıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster