Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
206
 

Ne bayramı?

Dün, 23 Nisan Çocuk Bayramını kutladık..
Hem Ulasca..
Hemde evrensel boyutta..
Tüm Dünya çocuklarıyla birlikte aynı coşkuyu, aynı heyecanı yaşamak nekadar güzel değil mi.?
Atatürk, 23 Nisan'ı çocuklar'a armağan ederek, seksen yıl önce Dünya barış'ını ancak çocuklarla sağlanacağını düşünüp, bugünleri gören eşsiz bir Dünya lideridir..
Birçok Dünya liderleri, ülkelerinde devrimler yapmışlardır ama Atatürk'ün yapmış olduğu devrimler kadar başarılı olamamışlardır..
Halifelik dönemini sonlandırıp, laik ve cumhuriyet dönemini başlatmak, Dünyada benzeri olmayan bir devrimdir..
Üstelik kansız bir devrim..

Şimdi küçük bir ayrıntıya değinmek istiyorum..
Ülke çocuklarımızın, okullarda tek tip forma giydirilmesini değiştirelim..değiştirelim ki..çocuklarımız hem kendilerine olan özgüvenlerini sağlasınlar, hem de arkadaşları arasında kişilik geliştirmelerinde başarılı olsunlar..
Fakır çocuklarımızı ise tekstil firmaları tarafından giydirilsin.. Ülkemiz öyle büyük bir ülke ki, genetiklerimizde mevcut olan yardımsever duygularımızla tüm ülke çocuklarımızı bile giydirebilir..

Özgüvenlerini kazanmış çocuklarımızla, hayatla erken tanışıp üretim adına ülkemizin kalkınmasında büyük yararı olacağını düşünüyorum..
Ve..
Kendine güvenen bir Türkiye..
Ne istediğini bilen bir ülke..
Kararlı bir Türkiye için, özgüvenli çocuklarımızla, dünya çocuklarıyla elele..

Sevgilerimle

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar güzel yazmışsınız. Ancak; Hükümet yetkililerinin hiç hoşuna gitmeyecek bu yazdıklarınız. Onlar için bu bayramdan daha önemli bir olay var. Biliyorsunuz, nerden çıktığı belli olmayan Kutlu Doğum Haftası. Görüşleriniz için kutluyorum.

Mesut KARİP 
 24.04.2008 14:41
Cevap :
Tekekür ederim hocam..katılımınız için de ayrıca teşekkürler..Hükümet yetkililerine karşı durulmadıkca gelişmelerimizin sağlıklı olamıyacağını düşünüyorum..( sadece günümüz iktidarı değil, diğer siyesi iktidarlar içinde aynı düşünüyorum)..saygılarımla  24.04.2008 14:51
 

Merhaba... Bu bayram,yalnızca çocuk bayramı değildir.Bayramın aslı,"Ulusal Egemenlik Bayramı"dır.Bu bayram,1929 yılına kadar bu adla kutlandı.23 Nisan 1929'da Çocuk Bayramı(Bunun da aslı,23-29 Nisan arasında kutlanan Çocuk Haftası'dır) da aynı gün kutlanmaya başlandı.Ancak 27 mayıs 1935'te kabul edilen bir kanunla bayram ,"Ulusal Egemenlk ve Çocuk bayramı" adını aldı.12 Eylül yönetimi bu bayramı kaldırdı.1981 ve 1982 yıllarında yalnızca "Çocuk Bayramı" olarak kutlandı.Ancak 20 Nisan 1983'te kanunda yapılan değişiklikle yeniden "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak adlandırıldı.Siz ve bloğunuzu okuyanlara,bu bayramın aslının "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olduğunu hatırlatmak istedim ve bu katkıyı yaptım.Atatürk'ün bu bayramı çocuklara armağan etmesi konusunu da doğrusu bilmiyorum.En azından 1929'a kadar,Atatürk'ün,bu bayramı çocuklara armağan etmediği belli.Selamlar.

cdenizkent 
 24.04.2008 13:35
Cevap :
Blog'umda bayramın ötesinde başka şeyleri vurgulamak istedim..Evet "Ulusal ve Egemenlik Bayramı" olarak düzeltiyorum..Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim..Siyası çıkarlar için 23 Nisan'ın adı değiştirilse de biz yurttaşlar olarak ne ifade ettiğini iyi biliyoruz..saygılar  24.04.2008 14:45
 

Biz bu ülkenin çocuklarından çok büyük bir gelecek bekliyoruz ve gelecek için ümitliyiz.Fakir çocuklara yardım konusunda çok güzel düşünmüşünüz.Gerçekten bu ülke istese çok büyük başarılara imza atar. yüreğinize sağlık...

mavi yelken (ESEN ÖZDUR) 
 24.04.2008 12:57
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim..size de başarılar..sevgilerimle  24.04.2008 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2212
Toplam yorum
: 1102
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster