Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
380
 

Ne dersiniz, bir Martin Luther'e de bizim ihtiyacımız yok mu?

Ne dersiniz, bir Martin Luther'e de bizim ihtiyacımız yok mu?
 

Martin Luther, koşarak girdi kardinallerin toplantı yaptığı odaya.

"Ben" dedi,  "Ben cehennemi satın almak istiyorum."

Deli gibi açılmış şaşkın gözlerle birbirlerine baktı din adamları. Bu da neydi şimdi? Kafayı mı sıyırmıştı Martin Luther?

 "Evet" dedi  Luther, "Cehennemi satın bana."

Cennetin parsellenerek satılmasından korkunç servetler edinen din adamları , "Al cehennemi" dediler; "Üstelik senden para da istemiyoruz."

Cehennemin anahtarı elinde, bir rüzgar gibi halkın ortasına gitti Luther. Güçlü ve etkileyici hitabetiyle elindeki anahtarı halka göstererek ekledi:

"Cehennemi  ben  satın aldım, bu da tapusu. Artık hiç birinizi cehenneme almayacağım. Bu nedenledir ki, endüljans yani cennette yer tapusu anlamına gelen belgeyi almanıza gerek kalmadı."

Sevinç çığlıkları gökyüzünün balçık rengini almış sonsuzluğuna ulaştı. Halk, atlattığı cehennem belasından sonra cennet toprakları için para harcamayacaktı artık, yaşasın!. Sefalet ve korkunun kol gezdiği orta çağ sokakları, engizisyon mahkemelerinin saçtığı dehşetle lime lime olmuştu. Amaç ve inançları uhrevi olmaktan çok dünyevi olan Katolik din adamları, cehennemi Luther'e satarak en büyük kozlarını ellerinden kaçırdıklarını, ihtişamlı koltuklarında otururken açık pencereden içeriye dolan; halkın, kulakları sağır edici çığlıklarından anladılar...Ve böylece reformize edilen din imbiğinden süzülerek yeni mezheplerini ortaya çıkardı. Martin Luther, dini istismar eden ruhban sınıfını protesto etmek için 95 maddelik bildirisini kilisenin duvarına asarken, esnek ve hoşgörülü bir mezhep olan ve protesto etmek anlamına gelen protestanlığın ilk adımlarını atmış oldu.

Ne dersiniz, dinimizin ehil olmayan ellerde hırpalanmasına karşı bir Martin Luther'e de bizim ihtiyacımız yok mu?

 

Sevgi ile kalın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Sema Gözükara, biz, görüşlerimizi, 05.Ocak.2016'da yazmız; Cevabı, (İhtimaldir ki, size geç gelmiş) 13.Ocak. 2015. Ve bilirsiniz; İslam, Kuran ve Kuran'da vazedilenlerdir. Ne sapık mezhepler, uydurma hadisler, ne de varoş insanlarının düşünce ve uygulamalarıdır. Bunlar, İslam'ı değil, kendilerini -cehaletlerini- temsil etmektedir. Bilirsiniz, inanmak, kişiyi ilgilendirmektedir. Ki. Bu nedenle Kuran'da; (Kafirun, 6. ayet)"Sizin dininiz size, benim dinim banadır." tebliği vardır. Luther, davranışlarında Klisenin döneminin şartlarında haklı (dır) olmalıdır. Ancak, onun itirazlarının İslam (Kuran) ile bir ilgisi yoktur. (Ki; Luther'in itirazlarına, Kuran zaten izin vermemiştir) Bu -söylemler- sadece Cahillerin kafasını karıştırmak içindir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 13.01.2016 13:12
 

Sema Hanım, hep düşünür dururdum, yalnız değilsiniz çok teşekkürler. Esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 05.01.2016 14:29
 

Değerli Sema Gözükara, Bu (çok zor bir) konuda yazı yazdığınıza göre, Luther'in Kuran ve Müslümanlarla ilgili görüşlerini, hazırladığı bildiride (Kuran'dan) esintiler olup olmadığını da elbette bilirsiniz. İzninizle sorabilir miyim? Luther'in itirazlarının, Kuran (İslam ilkeleri) ile ne ilgisi var? (size göre olmalı ki) bir "gereksinim"den bahsediyorsunuz. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 05.01.2016 14:06
Cevap :
Canmehmet bey merhaba.Öncelikle yazıma yorum yazma nezaketi gösterdiğiniz için tşkler.Yorumunuzu okuduktan sonra acaba yazdıklarımdan haberim mi yok diye yeniden okudum.Olayı kurana bağlamanız şaşırtıcı.Luther'in kuran ve Hz. Muhammet hakkındaki fikirlerini biliyorum.Onun ,islamiyet hakkında ki olumsuz düşünceleri var diye hıristiyan dünyasını din simsarlarının tekelinden kurtaracak devasa reformlarını görmezden mi gelmemiz gerekiyor?.Son zamanlarda ülkemizde dine dayandırılarak yapılan pespaye fetvalarla orta çağ karanlığını özleyen aşağılık beyinlerin dinimize daha fazla zarar vermemeleri için "sizce de reformist bir Martin Luther'e bizim de ihtiyacımız yok mu?" sevgi ve hoşgörü ile kalın  13.01.2016 0:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 289
Kayıt tarihi
: 20.04.15
 
 

Sanatsever, seyahatsever... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster