Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Ne Düşünürseniz Ona Dönüşürsünüz

Ne Düşünürseniz Ona Dönüşürsünüz
 

gün boyunca siz ne düşünüyorsunuz ?


“Gün boyunca en çok neyi düşünüyorsak o oluruz. Eğer ne düşüneceğimizi şansa bırakırsak ya da gazete, radyo istasyonlarına bırakacak olursak, kendi zihnimizi denetim güzümüzü büyük ölçüde yitiririz.” Emerson

Evet, siz gün boyunca en çok neyi düşünüyorsunuz? Farkında mısınız? Hem istemedikleriniz gerçekleşiyor, hem de istemediklerinize yatırım yapmaya mı devam ediyorsunuz?

Bugün arkadaşlarınızla ne konuştunuz acaba? Dertlerinizi tekrar edip, şikâyetlerinizi mi dile getirdiniz? Televizyonda felaket haberlerini seyredip vah vahlar mı çektiniz? Acıklı şarkılar dinleyip, acıklı diziler seyredip empati mi kurdunuz? Çok mu soru sordum… :)

Her insanın derdinin ilacı, çaresi kendinde saklı olunca sorulara cevap verdiğinde daha kolay buluyor çözümü... Ondandır çok soru sormam. :)

Bugün bir doğum günündeydim, her zamanki gibi konuşulanları dinliyorum sakince… Çoğu kişi benim kim olduğumu, ne iş yaptığımı bilmiyor, ben de rahatlıkla gözlem yapıyorum. Hastalıklardan konuşuyorlar, içlerinden birisi şöyle dedi: “Artık hastalıklar zor iyileşiyor, iyileşmek uzun zaman alıyor, bir grip on beş-yirmi gün sürüyor.” Diğeri cevap veriyor: “Evet, evet, çünkü virüsler değişmiş, hastalıkların iyileşme süresi artmış, yatıp, ilaçları içip beklemek lazım.”

Herkes durumdan çok emin ve nasıl hastalanıp haftalarca yattıklarını anlatarak durumu onaylıyorlar. En sonunda kendimi tutamayıp lafa karışıyorum. “Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz hastalıkların artık geç iyileştiğinden, virüslerin değiştiğinden” diye sorarak. Hemen şaşkın bakışlarla gelen cevap: “Televizyonda söylüyorlar ya…”

Öyle bir toplum olduk ki televizyonda yarın sabah güneş doğmayacak deseler anında kaos oluşturabileceğiz ya da yarın “sumrutesi” deseler günlerin adı değişmiş diye takvimlerimizi değiştireceğiz herhalde. Neyse konuyu fazla dağıtmadan toparlayayım. :) Gün içinde neyi düşüneceğimizi bilinçli olarak planlamazsak ya bilinçaltımızdan gelen kayıtlar, egonun yargılayıcı, acındırıcı sesiyle meşgul oluruz ya da etraftan duyduğumuz olumsuzluklarla meşgul ederiz kafamızı. Serbest bırakılmış bir zihin, eğlenme içinde değilse geçmişe ya da yakınındaki olur olmadık haberlere takılıp, kendini meşgul eder. Ve sonuç planlanmayan, istenmeyen olumsuz bir finalle bitiverir.

Değişmek, daha yaratıcı, pozitif olmak, bakış açısını değiştirmek için gün boyunca zihninizi neyle meşgul edeceğinize yönlendirmelisiniz. Ta ki artık zihniniz kendi kendine yeni, olumlu programla, yaratıcı ve çözüm odaklı düşünmeyi alışkanlık haline getirene kadar.

Bugün, hanımlar tek tırnağına farklı bir renk oje sürsün; beyler, saatini diğer koluna taksın. Saati ya da ojeyi gördüğünüz her an kendinizin farkında olun, ne düşündüğünüzü yakalayın. Eğer düşünceyi yakalamıyorsanız o an kendinizi nasıl hissettiğinize odaklanın. İyi mi, kötü mü? İyiyse aynen devam, kötüyse hemen aklınıza düşünecek güzel bir komut verin. Güzel bir şarkı, güzel bir söz, güzel bir hayal… :)

Güzel bir hafta diliyorum, zihniniz güzelliklerle, çözümlerle meşgul olsun...

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu 

www.arzubiyiklioglu.com

www.farketuyguladegis.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arzu Hanım, merhaba. Bu bilgilendirici ve pratik değri olan yazınızdan ben de yararlandım. Elinize ve çabanıza sağlık. Selam ve saygılarımla. Şen ve esen kalınız.

Dr Lokman Doğruöz 
 20.11.2013 4:31
Cevap :
sevgiler, teşekkürler   20.11.2013 14:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 480
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster