Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
4590
 

Ne güzel şeydi konuşmak seninle

Ne güzel şeydi konuşmak seninle
 

Herkesin konuştuğu ama kimsenin ötekini dinlemek istemediği bir süreçte yaşıyoruz. Her kafadan bir ses çıkıyor  ve kimse ötekini duymuyor. Çünkü karşılıklı konuşamıyoruz. Konuşmayı beceremiyoruz.

Konuşmak işteş bir fiildir. Gülüşmek, oynaşmak , paylaşmak  gibi... Birbirine denk öznelerin ortaya bir konu koyup birlikte konuyu işlemeleri gerekir. Birine bağırıp çağırmak, emir vermek, azarlamak ya da nasihat etmek konuşmak değildir. Konuşmak için özgür bireyler konu üstünde görüşlerini belirtirler.

Bir konu hakkında konuşmak o konuyla ilgili bilgi birikimi ve yaşanmışlık gerektirir.  Konuya  ve konuşmaya ilgi ve istek karşılıklı olmalıdır. Akıcı ve çözümleyici bir konuşma için iki taraf  da yoğun emek harcamalıdır. En önemlisi de iki taraf da birbirini  özenle dinlemelidir.

Bütün bunlardan daha önemlisi konuşmanın bir hedefi, bir amacı olmalıdır. Laf olsun diye yapılan konuşmalar bireyleri yorar, yozlaştırır ve bıktırır. Oturup konuşalım diye bir araya gelindiğinde de  çoğu zaman neredeyse hiç bir şey konuşamadan oradan kalkılır.

Konuşacak kişiler konuyla ilgili bilgi ve birikimlerini özgürce ve içtenlikle ortaya koymalıdır. Karşı tarafın sorularına açıklıkla cevap verilmeli, susarak veya vücut diliyle konuştuğunu yalanlayarak konuşmanın akışını bulandırıp bozmamalıdır.  Tam tersine gözlerimiz ve yüz ifademiz konuşmanın gidişini desteklemelidir.

Bütün bu koşullar oluştuğunda biriyle konuşmak insanın ürettiği en soylu eylem haline gelebilir. yalnızlıklarımız yerin dibine girer bir anda. Bir anda yeryüzü renklenip güzelleşebilir. Anlaşmanın müthiş büyüsüyle aradaki dağlar aşılır, buzlar erir. İnsan olmanın erdemine ve tadına ulaşırız.

''Ben sana kendimi anlattım; şimdi de sen beni anlat''  diyebilir konu arkadaşınız. Onu yeterince ve gereğince dinlemişseniz ona kendini anlatmak   duymak isteyeceği en güzel sevgi sözleri olabilir. Bir başkasının gözüyle ve diliyle kendini görmek ister insan. Anlaşılmak da denebilir buna. En büyük ihtiyacımız budur belki de... Anlaşılmak.

Beni anlamıyorlar!!! diye bağırır çocuklar ve gençler. Birbirini anlamamak  yüzünden yıkılır güzelim ilişkiler. Kimse kimseyi dinlemediği ve anlamadığı için insanlar yalnızlığa, alkole ve uyuşturucuya sığınır. Kimsenin kendisini dinlemediğini ve anlamadığını sanan insanlar suskunlaşıp kendi içlerine gömülürler.

Son günlerde herkes her yerde kendini anlatmaya uğraşıyor. Kimse kimseyi dinlemiyor ama. sanal alemin en negatif, en geçimsiz, en aksi toplumlarından biri biz olmuşuz bu yüzden. Belki de bu yüzden bir araya gelip hiç bir sorunumuzun üstesinden gelemiyoruz. Belki de konuşamamak yüzünden batıp gideceğiz....

Ne yapıp ne edip konuşmayı becermeliyiz. ortaya bir konu koyup birlikte işlemeli ve üstesinden gelmeliyiz. Böyle bir konuşma saatlerce sürse de bittiği anda yeniden istenir ve özlenilir. Böyle bir konuşmak kuşların ötüşmesi, suların akması, dalgaların kayalarla sevişmesi kadar güzeldir...

   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu arada yazılarımı okuyormusunuz. Yorumlarınız nedir merak ediyorum. Bir ustadan eleştiri almak şereftir her zaman. :)

TÜLİN SAKALLIOĞLU DEMİRSOY 
 22.03.2016 23:57
 

Kah zor, kah hüzünlü, kah güzel, kah boş.. Fakat hepsi dolu dolu yaşanmış birçok gün geçti Ahmet Hocam. Yaşıyoruz işte dedik, yaşadık, geçti gitti hepsi..Siz nasılsınız, alkol ve sigara ile mücadele ne durumda. Umuyorum ki zafer bayrağını dikmişsinizdir. Muzaffer bir edayla yürüyüşlere devam ediyorsunuzdur. Konuşacak, gülüşecek, ağlaşacak, dertleşecek çok şey yaşandı. Paylaşabilmek dileğiyle.

TÜLİN SAKALLIOĞLU DEMİRSOY 
 22.03.2016 23:56
Cevap :
Merhaba Tülin, yazılarını okuyabilmem için blok köşenin adını adresini bilmek isterim. Facebooktan arkadaş olalım yine. Daha çok dertleşiriz. Alkol ve sıgara bitti. yazıyor okuyor, yürüyor, bilardo ve masa tenisi oynuyorum. İki kez ameliyatoldum. Şu an iyiyim.yazmana çok sevindim. Çok yetenekliydin zaten. Saygı ve selamlarımı sunarım.   24.04.2016 12:11
 

Merhaba Ahmet Hocam, evet çok haklısınız, karşılıklı konuşmak lazım. Fakat bir de karşılıklı dinleşmek, anlaşmak, uyuşmak, ortak bir paydaya konuşarak varmak lazım. Gelin görün ki, öyle bir toplum olduk ki sadece konuşuyoruz. Ne dinlemek için nezakert, ne anlayabilmek için sabır, ne fikir beyan edebilmek için bir görüş ne de nazik bir dil'imiz var. Sadece ben'ci bir toplum olduk ve sadece kendimizi anlatıp ve yine kendimiz dinliyoruz. Konuşan fakat dinlemeyen insanlar olduk.Selam ve saygılarımla

TÜLİN SAKALLIOĞLU DEMİRSOY 
 13.03.2016 22:18
Cevap :
merhaba Tülin, Birden kaybettim seni. Uzaktan da olsa güzeldi konuşmak seninle. Haklısın. Konuşmak için önce dinlemeli. Sen anlatırsan sabırla dinlerim ben. sağlıklı ve mutlu olmanı gönülden dilerim.  22.03.2016 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 631
Kayıt tarihi
: 11.01.12
 
 

Anadolu'da yoksul bir bozkır kasabasında doğdum. Yoksul, acı, zor bir çocukluk ve gençlik yaşadım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster