Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
353
 

Ne Ispanakmış Arkadaş

Hey gidi Temel Reis, o canım Ispanağın dilden dile bak ne hallere düştü.

İstanbul ve çevre illerinden bazıları bu günlerde Ispanak vakasıyla gündemde. Ispanak yiyen onlarca ailenin zehirlendiğini hastanelere akın ettiğini duyduk, okuduk. Ayrı ayrı geçmiş olsun dileklerimizi iletelim, acil şifalar dileriz. Dileğimiz tekrar yaşanmaması. (Sadece Ispanak'tan değil, hiç bir gıdadan aynı durumun yeniden yaşanmaması. Zamane, kelle koltukta yaşıyorsak da masum bir dilek işte.)

Yaşananların hemen ardından yetkili mercilerden, zehirlenmeye Ispanağın değil aralarına karışan Güzel Avrat Otu'nun neden olduğu yönünde bir açıklama geldi. (Güzel Avrat Otu çık aradan zaten adını da hiç beğenmedim.)

Okuduğum gibi arkadaşlarıma döndüm. Allah Allah dedim çok ilginç. Onca aileden bir tanesi bile iki farklı bitkiyi ayırt edememiş öyle mi? Şaşırtıcı...Yapraklar benziyorsa da farklı aslında yabancı bitkinin ki ince ve damarsız. Ispanak dediğin tane tane de değil ki kök kök. Biz mutfak emekçileri kök kök ayırılabilen o güzel bitkiyi köklerinden tanırız halbuki. Kökü bari yabancı bitkiden ayırt edilebilir diye düşündüm. Bir de Ispanağın gövdesi daha yassı ya hani, diğer bitkilerin gövdesi silindir gibi o da geldi aklıma. (Okuduğum andan itibaren aklımda deli sorular.)

Sonra dedim ki kendi kendime (Ortada ilaç yok bir şey yok, Ispanağa benzeyen, araya karışıp onun gibi davranan ottan başka hiç bir şey yok) kabahat madem kimse de değil bizde, köklere dikkat edelim, iyi temizleyelim ve ayırt edebilelim. Biraz bitki araştırması yapalım canım aa canımızı yolda mı bulduk? Yazıyı okuyup sirke gibi de ekşitmeyin yüzünüzü, hepimizin bildiği gibi Ispanağı bol sirkeli suda bekletelim sirke oraya lazım. 

Söyleyeceklerim bu kadar kalın sağlıcakla...

 

SİBEL YILMAZ

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlginç bir vaka.Ispanakta tarım ilacı kalıntıları olabilir mi acaba?Zira senin de dediğin gibi,ıspanak köklü bir bitkidir.Sevgiler,selamlar Sibel'ciğim...

fisun gökduman kökcü 
 06.11.2019 9:52
Cevap :
Canım ablam dönmüşsün nasıl mutlu oldum. Ara sıra bakıyordum sayfana göremeyince inşallah gelir diye geçiyordu içimden. Umarım iyisindir. Ispanak vakası nereden baksak sıkıntı. Onca aileden hiç birinin farklı bitkileri fark edememiş olması ilginç. Köklere bu yüzden dikkat çekmek istedim. Gövde ve kök kısmından illa ki fark edilebileceğini düşünüp paylaştım. Zaman bize neler gösterdi eskiyle kıyaslıyorum da hakikaten insan yaşamı tabiri caizse kelle koltukta... İyi ki geldin ya, çok güzel oldu çok. Yine paylaşacağımız çok güzel şeyler var. Ne zamandır da konuşamadık. Kardeşim ve Mehmet Abi de iyidir umarım. Hepinize saygı ve selamlarımla güzel, kıymetli aile...  08.11.2019 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 133
Toplam yorum
: 261
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 655
Kayıt tarihi
: 22.02.18
 
 

1978 Bursa doğumlu. Kelimelerin Dansı ve Kırmızı Vosvos kitaplarının yazanı.  Eşi ve kızları olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster