Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '20

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
22
 

Ne İstyon Benim Gebedeğimden

Gebedek yöremizde yetim anlamında kullanılır. Evleneli 4-5 yıl olmuştu. İki de kızım olmuştu,3 ve 5 yaşlarında. Kdz Ereğli'de memurdum. Bir bayramda telefon ettim kızkardeşime.Bayramın ikinci günü geliyoruz.Köydeki evimize.Annem yalnız yaşıyor. Kızkardeşim Çaycuma'da özel bir bankada çalışıyor.

Köydeki evimize öğle saatlerinde vardık.  Nurten nerde dedim. 11. de gitti dedi. Başıma kaynar sular döküldü. Evde Almanya'da yaşayan dul ablam Gülten de vardı. Bir odada ben koltukta oturuyorum, Gülten ve annem yarde oturuyorlar. Konuyu açtım.Bu Nurten'in halleri ne böyle dedim. Daha başka bir şey söylemeden annem başladı ağlamaya, 'sen ne istiyon benim gebedeğimden' diyerek yere yuvarlandı .Çok şaşırmıştım.Hiç cevap vermedim.Benden iki yaş küçüktü. Küçükken kavgalarımız bitmezdi. Bekar bir kız için abi bir dağdır. Her ailede bu böyledir. Koruyucudur. O günden sonra Nurten'e ağzımı dahi açmadım. Büyüğümmüş gibi davrandım. Anamı üzmek istemedim. Tam bir özgür kız. Çaycuma'da belki otuz kişi istedi, kimseyi beğenmedi, ticaret lisesi mezunu,güzel bir kızdı.Anam uzun yaşadı, 95 olabilir. İyi geçinmek için sustum, kimseye kızsam bile tepki söyleyemedim. Her şeye kızlar karar verirdi, bize bir şey sormazlardı. Bir de abim var akademimezunu dışarıda çalışıştı ve yaşadı.Tabi bizi rahatsız eden davranışları da oldu. Sustuk mecburen. Emekli olduktan sonra rahatsız oldu, hep ben ilgilendim. Annem dört sene önce vefat etti.

Saygısız konuşmaları var,telefonda sert yükseltmeler,arkadaşımı aşağılamalar. Mesaj yazdım sert bir şekilde azarladım. Bana 'hakkımı helal etmiyorum' diye yazdı. 'Ben hakkımı helal ediyorum'diye yazdım.Dargınlık başladı.Yazlığı var,lüks dairesi var, iyi marka arabası var. Hep ben suyuna gittim.Ben dargın değilim.Haddini çok aştı.Çocuklarım bir gün okur belki,bilgilensinler.

ETEM SEVİK, Birgül EKİM bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 336
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster